Годишна кампања на тема „Портокалови на светот: крај на насилството врз жените сега“


Пред присутните се обрати Елизабета Ѓоргиевска сопруга на претседателот Пендаровски, како и евроамбасадорот Дејвид Гир „Македонија како потписник на ...
| | веќе видена | слични

На 9 декември, во организација на „Реактор – истражување во акција“ и „ХЕРА – Aсоцијација за здравствена едукација“, се одржа конференција на тема „Грижи се ...
| | веќе видена | слични

Советувањето и работата со сторители на родово базирано насилство, аспектот на превенција на родово базираното насилство и поголемо вклучување на мажите во ...
| | веќе видена | слични

Првата Дама на Македонија Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на панел дискусијата „Истанбулската конвенција и новиот Закон за спречување и заштита од насилство ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заштитата на жртвите од родовобазирано насилство не е возможна без вклученоста на момчињата и мажите, бидејќи нивната вклученост ќе доведе до поголема свесност ...
| | веќе видена | слични

Само затоа што не се гледаат лузните на жртвата, не значи дека насилството не се случило, вели Елизабета Ѓеоргиевска, сопругата на претседателот Стево ...
| | веќе видена | слични

Ова се дел од заклучоците кои ги истакнаа панелистите на денешната панел дискусија „Истанбулската конвенција и новиот Закон за спречување и заштита од ...
| | веќе видена | слични

За време на пандемијата забележано е зголемување на насилство врз жената во домот, па затоа е н еопходно е да има систематско собирање на податоци, односно ...
| | веќе видена | слични

„Во едно општество ќе имаме успешна приказна за справување со насилството врз жените и девојчињата и родовото базирано насилство само доколку сите алки од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Се чини дека сите чинители во општеството и граѓаните заборавија зошто почна штрајкот на наставниците. Штрајкот на наставниците почна затоа што тие бараа ...
сите 282 | | | веќе видена

Ердоган, исто така, рекол дека верува оти треба да се укине ембаргото за извоз на оружје воведено за Турција по нејзината инвазија на Сирија во 2019 година, ...
сите 927 | | | веќе видена

Тие кои имаат полна уста со реторика за интеграции и обвинувања кон другите за Русија, се демаскираа на најскандалозен начин. Во пресрет на 20-годишнината од ...
сите 95 | | | веќе видена

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Годишна кампања на тема „Портокалови на светот: крај на насилството врз жените сега“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: