НБРМ не гледа потреба за интервенција, економистите очекуваат проблемот со инфлацијата да се стабилизира напролет


Инфлацијата е повиска од проекцијата, но за сега нема потреба да се реагира, смета Комитетот на Народната банка. Растеле домашните цени кои се поврзани со ...
| | веќе видена | слични

Во септември, цените во Германија пораснаа за дури 4,1 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Ова е првпат инфлацијата, гледана на овој начин, да ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Русија не ја исклучува можноста за нова гасна криза во Европа и ја повикува ЕУ да преговара, изјави во саботата вицепремиерот задолжен за енергетски прашања. – ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

За потсетување, главната причина за оваа криза во снабдувањето лежи во „брегзит“ и тврдоглавата политика на британската влада по напуштањето на Европската ...
| | веќе видена | слични

Кризата со недостиг на гориво и храна во продавниците поради прекини во снабдувањето и недостиг на возачи не се смирува во Велика Британија. Иако војската ...
| | веќе видена | слични

Германија денеска најави дека речиси ќе го преполови надоместокот за обновливи извори на енергија за да им помогне на домаќинствата да ги платат високите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Општина Центар Жупа во првиот круг од локалните избори не е избран нов градоначалник, бидејќи не е обезбеден потребниот цензус на излезност од една третина ...
сите 830 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 236 | | | веќе видена

Денеска се регистрирани 329 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува ...
сите 439 | | | веќе видена

Денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со кандидатот за градоначалник Ферат Асан и носителката на листата за советници Нежмие Саитова се обрати пред ...
сите 288 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 95 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика утре треба да донесе одлука за цените на нафтените деривати. Дали ќе има повторно поскапување на цените на горивата ќе ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБРМ не гледа потреба за интервенција, економистите очекуваат проблемот со инфлацијата да се стабилизира напролет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: