Од 79-тата седница на Владата: Се укинува забраната за движење; Донесена одлука за финансиска поддршка на превозниците на патници во меѓународниот сообраќај; Дадени насоки за забрзување на приклучување на државната управа кон Националната платформа за интероперабилност за дигитализација на процеси

Владата на Република Северна Македонија на денешната 79-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе следните одлуки: – ...
| | веќе видена | слични
21 копии

Владата на вчерашната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници со максимален капацитет од 100% на сите ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 23. јуни 2021 (ИНПРЕС) – Укината мерката за ограничен број на патници во сите превозни средства. Владата на последната седница ја прифати препораката ...
| | веќе видена | слични
15 копии
3 копии
2 копии

На предлог на Агенцијата за млади и спорт, на денешната владина седница е разгледана и усвоена и Информацијата за проектот „Дигитализирање на Европската ...
| | веќе видена | слични

Тие имаат обврска превозниците одговорно да ги спроведуваат и контролираат мерките за лична заштита заради превенција предвидени со протоколот за организирање ...
| | веќе видена | слични

Владата донесе oдлука за одобрување на буџетски средства за исплати на финансиската поддршка за регистрираните превозници за меѓународен линиски и/или слободен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денешната одлука на судот за 27 април е темпирана и планирана прeсуда која има за цел да создава страв кај политичките непријатели на Зоран Заев и целосно ја ...
сите 142 | | | веќе видена

Зголемен е бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје, а екипите од изутрината, досега, интервенираа кај 30 случаи. Граѓаните кои бараат ...
сите 409 | | | веќе видена

Невладината организација Движење за демократија (ДД) одржа денеска симболична акција пред амбасадата на Албанија во Косово против иницијативата „Отворен ...
сите 379 | | | веќе видена

Благ пораст на нови случаи е забележан и во земјава, што според министерот за здравство, Венко Филипче, се должи на патувањата и годишните одмори. Во изјава за ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски реагира на објавата на шефот на дипломатијата Бујар Османи во која вели дека Илинден е важен ден и за Бугарија. ...
сите 212 | | | веќе видена

Директорите на Поштите на Србија и Македонија, Зоран Ѓорѓевиќ и Јани Макрадули, во Белград потпишаа Протокол за деловна соработка, во рамки на иницијативата ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

 Од 79-тата седница на Владата: Се укинува забраната за движење; Донесена одлука за финансиска поддршка на превозниците на патници во меѓународниот сообраќај; Дадени насоки за забрзување на приклучување на државната управа кон Националната платформа за интероперабилност за дигитализација на процеси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: