Османи уверува дека не преговара за идентитетските прашања

Проектот „МКарта“, кој завчера го презентираше министерот за надворешни работи Бујар Османи, е копија на проектот што на 18 мај годинава го промовираше ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Јунскиот самит на лидерите на земјите членки на ЕУ е фокусот на дипломатските и политичките напори на Скопје да обезбеди поддршка од Софија за одржување на ...
| | веќе видена | слични

Главна тема во однос на спорот со Бугарија не се идентитетските прашања туку патоказот, дека наше е тој патоказ да го дефинираме, а на членките на ЕУ паѓа ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот предлог за решавање на проблемот меѓу Скопје и Софија ги вклучува и позициите на земјите членки на ЕУ, вели министерот за надворешни Османи. ...
| | веќе видена | слични

Ние ги исполнивме сите критериуми за почеток на преговори. Сега останува на земјите членки да покажат дека се посветени на проширувањето. Во наредните денови ...
| | веќе видена | слични

Наши истакнати личности во странство ќе добијат МКарта со која ќе добијат одредени бенефиции како слободен влез на културни настани, музеи и галерии, олеснето ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес на конференција за новинари го претстави проектот МКАРТА, наменета за поединци со потекло од Република ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот предлог е креативно решение коешто ги адресира сензитивностите на сите три страни. Нашата позиција, бугарската и на земјите членки, бидејќи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат да се формира анкетна комисија за пожарот во модуларната болница во Тетово. Тие уште еднаш побара оставки од премиерот Зоран ...
сите 557 | | | веќе видена

Верувам дека преку дијалог и разговор заедно, можеме да бидеме повеќе од помош, отколку како во минатото пред 10-15 години, кога лидерите беа поодалечени. ...
сите 191 | | | веќе видена

Полицајците Константин Каљинин и Владимир Макаров се хероите кои успеале да ги совладаат напаѓачот кој вчера на универзитетот во Перм уби осум лица, а рани ...
сите 63 | | | веќе видена

Едно исто лице во Македонија дури три пати се заразило со коронавирусот. Вкупно се регистрирани 522 реинфекции, заклучно со 19 септември. Овој податок стои во ...
сите 306 | | | веќе видена

Тој истакна дека САД е „повторно на маса на меѓународните форуми, особено на Обединетите нации Претседателот Џо Бајден вели дека светот мора да работи заедно ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи уверува дека не преговара за идентитетските прашања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: