За македонско-бугарските односи во пресрет на преговарачката рамка, аналитичари за МИА


– Како што се наближува датумот 10 ноември, кога Европската Унија треба да донесе одлука за преговарачката рамка за Северна Македонија, така се интензивираат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Нема никакви разлики во политиката кон Република Северна Македонија. Нема никакви разлики помеѓу премиерот Бојко Борисов, министерката за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Нема никаква ралика во однос на политиката кон Република Северна Македонија. Нема разлики помеѓу премиерот Бојко Борисов, министерката за внатрешни работи, ...
| | веќе видена | слични

Нема надворешен притисок врз Бугарија да го реши спорот со Северна Македонија. Ова во утринската емисија на Бугарската национална телевизија го изјави ...
| | веќе видена | слични

Bугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов истакна дека Бугарија не може да направи никаков компромис со прашањата поврзани со ...
| | веќе видена | слични

Каракачанов тврди дека Бугарија на никаков начин не отстапила од своите позиции. Посочи дека на разговорите во Софија ги кажале нивните барања, а македонската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Северна Македонија се уште е во неизвесна ситуација во однос на почетокот на преговорите за членство во Европската унија и не се знае дали Бугарија ќе го ...
| | веќе видена | слични

Коментирајќи ги бугарско-македонските односи, бугарскиот вицепремиер Томислав Дончев, вели дека „Скопје треба да ја искористи шансата што ја има', бидејќи ...
| | веќе видена | слични

По вчерашната средба во Софија на претставниците на Македонија и Бугарија во рамките на Самитот на Берлинскиот процес, од Скопје нема официјална информација за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Пред се би сакала да обрнеме внимание на моментот на морбидниот настан од минатата недела во која што животот го загубија 14 лица. Тие не го загубија животот ...
сите 359 | | | веќе видена

Имињата на 14-те пациенти заразени со коронавирусот кои минатата седмица ги загубија животите за само неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да ...
сите 405 | | | веќе видена

Од регионот пристигнуваат изрази на сочувство по трагичниот настан во тетовската болница, каде животот го изгубија 14 луѓе. Премиерот на Албанија, Еди Рама на ...
сите 192 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи соопшти дека согласно Одлуката на Владата за тридневна жалост во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во ...
сите 272 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гeрвала-Шварц денеска потпишаа Договор за ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За македонско-бугарските односи во пресрет на преговарачката рамка, аналитичари за МИА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: