Споменик на војводата Велко Попадински

Споменик на војводата Велко Попадински

По повод 100-годишнината од загинувањето на војводата Велко Апостолов-Попадински, вчера се одржа панихида во негова чест во црквата „Св. Никола“, во велешкото село Попадија, а беше откриен и споменик во знак на сеќавање на војводата.

Организатор на прославата беше ОК на ВМРО-ДПМНЕ Велес и Месната заедница од селото Попадија. На свеченоста настапи и Културно-уметничкото друштво „Керамичар“ од Велес.
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 190 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Споменик на војводата Велко Попадински

Од:
До кого (е-маил):
Порака: