Прва парламентарна средба во рамки на процесот Жан Моне


Во Охрид вечерва почнува првата парламентарна средба во рамки на процесот Жан Моне, кој го иницираа европратениците Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн.Македонските народни избраници од сите пратенички групи, предводени од претседателот на Собранието Талат Џафери и тројцата, потпретседатели, ќе разговараат главно за прашања поврзани за Деловникот за работа на Парламентот, Етичкиот кодекс и буџетската независност. Но, пратениците кои ќе учествуваат на дводневниот состанок во Охрид велат дека не е исклучена можноста таму да се отворат и други прашања.Официјално состанок ќе започне вечер со обраќања на тројцата европратеници. Иако се најавуваше можност, еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, нема да допатува во Охрид туку ќе има видеообраќање. Разговорите се во текот на утрешниот ден, а треба да финишираат со вечера на која се поканети и лидерите на парламентарните политички партии премиерот и прв човек на СДСМ Зоран Заев, претседателите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Во Собранието на Република Македонија ќе се формира работна група составена од претставници на политичките партии, за да се поддржат имплементацијата на реформската агенда и следните чекори на процесот „Жан Моне“. Како што информира собраниската прес-служба, на првиот дводневен неформален и отворен дијалог, политичките партии уште еднаш го потврдиле консензусот да работат заедно за земјата да се интегрира во евроатлантските структури. Со цел да се забрза овој процес, политичките партии се заложија Собранието да ја има најефикасната улога преку употреба на сиот свој демократски легитимитет, надзорната и законодавната моќ и преку почнување серија реформи почнувајќи со итна посветеност кон усвојување нов етички кодекс и применување итни измени на Деловникот. Исто така, беше усогласена посветеност кон поопсежна ревизија на Деловникот за да се обезбеди Собранието да биде поефикасно, транспарентно и ефективно при исполнувањето на очекувањата на граѓаните за членство во ЕУ. Европратениците Иво Вајгл, Едуард Кукан и ...
| | веќе видена | слични

Со цел да се забрза овој процес, политичките партии се заложија собранието да ја има најефикасната улога преку употреба на сиот свој демократски легитимитет, надзорната и законодавната моќ и преку започнување на серија реформи почнувајќи со итна посветеност кон усвојување нов етички кодекс и применување итни измени на деловникот. Исто така, беше усогласена посветеност кон поопсежна ревизија на деловникот за да се обезбеди собранието да биде поефикасно, транспарентно и ефективно при исполнувањето на очекувањата на граѓаните за членство во ЕУ. Како резултат на политичкиот дијалог, во собранието денеска едногласно беа донесени измените на  изборниот законик за формирање на ДИК.
| | веќе видена | слични

Како што информира собраниската прес-служба, на првиот дводневен неформален и отворен дијалог, политичките партии уште еднаш го потврдиле консензусот да работат заедно за земјата да напредува кон членството во ЕУ и да се интегрира во евроатлантските структури. Со цел да се забрза овој процес, политичките партии се заложија Собранието да ја има најефикасната улога преку употреба на сиот свој демократски легитимитет, надзорната и законодавната моќ и преку започнување на серија реформи почнувајќи со итна посветеност кон усвојување нов Етички кодекс и применување итни измени на Деловникот. Исто така, беше усогласена посветеност кон поопсежна ревизија на Деловникот за да се обезбеди Собранието да биде поефикасно, транспарентно и ефективно при исполнувањето на очекувањата на граѓаните за членство во ЕУ. Европратениците Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн, потенцирале дека политичкиот дијалог е суштината на секој демократски процес и изразија задоволство од заинтересираност и енергична вклученост на сите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претставниците на парламентарните партии во македонското Собрание изминатите два дена во Охрид го одржаа Првиот работен состанок во рамки на процесот Дијалог Жан Моне: Клучен принцип на консензус за обединет пристап кон Евро-атлантските интеграции за граѓаните на РМ и институционално јакнење на Собранието како демократски столб на сите реформи. Иако, состанокот инциран од европратениците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан првично беше предвидено да се одржи во седиштето на „Жан Моне“ во Париз, проценето беше дека позитивниот импулс во земјата остава можност дијалогот да се одржи тука. Разговорите почнаа во четвртокот со работна вечера одржана зад затворени врати, како вовед во работниот дел од состанокот на координаторите на парламентарните партии, насочени кон подобрување на парламентарниот дијалог и спроведување на европската агенда на земјата. На вечерата на учесниците во разговорите преку видео-врска им се обрати еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, кој меѓу другото ја посочи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првата средба на претставниците на парламентарните партии што се одржа во Охрид во рамки на дијалогот „Жан Моне“, заврши со усвојување на заклучоци во кои тие изразуваат подготвеност за дијалог и компромис за унапредување на работата на законодавниот дом и зајакнување на легислативните и надзорните капацитети на Собранието, како клучна важност за членството на земјата во ЕУ. Како што се истакнува во заклучоците, делегациите на парламентарните партии постигнаа консензус по четири клучни области од работата на Собранието и тоа потребата од Изготвување етички кодекс за однесувањето на самите пратеници во и надвор од Собранието, реформи на Деловникот на Собранието за што би била формирана Работна група, соодветни мехамизми за имплементација на договореното во рамки на Дијалогот, што исто така би го спровела Работна група за реформи и работа на Собрание, како и натамошна соработка на административно ниво меѓу Собранието и Европскиот парламент, што би вклучувала и размена на најдобри практики и техничка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Некако под впечатокот на самитот ЕУ – Западен Балкан, што се одржуваше истиот ден во Софија (Бугарија), и очекувањата за предлог-решение за спорот за името (како што беше најавувано) што Грција ѝ го има наметнато на Македонија, во четвртокот вечерта (17 мaj) во Охрид почнаа долгонајавуваните разговори во рамките на дијалогот „Жан Моне“, инициран од европратениците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан. Од друга страна, случајното или планирано совпаѓање на термините на одржувањето на ЕУ – Западен Балкан во Софија и дијалогот „Жан Моне“ во Охрид, на кој учествуваат претседателот на Собранието Талат Џафери, потпретседателите на парламентот, како и претставници на сите парламентарни партии, логично наведува на помислата дека можеби сѐ е темпирано за во еден неформален амбиент да се излобира парламентарно мнозинство, евентуално потребно за усвојување предлог-решение за спорот со Грција. Всушност, веднаш по враќањето на премиерот Заев од Софија и неговата изјава дека „една од опциите (за решение за името) е ...
| | веќе видена | слични

Со вечера во еден ресторан на брегот на Охридското езеро, сноќа заврши дијалогот „Жан Моне“ во Охрид. Претставниците на парламентарните партии во македонското Собрание на првата средба во рамки на дијалогот „Жан Моне“ одржана во Охрид постигнаа согласност за промоција и придвижување на интегративниот процес кон ЕУ, истовремено согласувајќи се за спроведување институционални реформи, меѓу кои и оние што се однесуваат на Собранието како институција од која граѓаните очекуваат да испорача резултати на евроинтегративниот пат. Во заклучоците усвоени од разговорите уште се наведува нивната подготвеност кон негување на духот на дијалог и компромис, како и зајакнување на легислативните и надзорните капацитети на Собранието, како аспекти од клучна важност за членството на земјата во ЕУ. „Реално сме убедени дека нашиот дијалог нуди вистинска можност да се стави Собранието не само во центарот на градење консензус во врска со законодавството за поддршка на реформската агенда на ЕУ, но и да ја предводи истата, ...
| | веќе видена | слични

 Клучен принцип на консензус за обединет пристап кон Евро-атлантските интеграции за граѓаните на РМ и институционално јакнење на Собранието како демократски столб на сите реформи. Иако, состанокот инциран од европратениците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан првично беше предвидено да се одржи во седиштето на „Жан Моне“ во Париз, проценето беше дека позитивниот импулс во земјата остава можност дијалогот да се одржи тука. Разговорите почнаа во четвртокот со работна вечера одржана зад затворени врати, како вовед во работниот дел од состанокот на координаторите на парламентарните партии, насочени кон подобрување на парламентарниот дијалог и спроведување на европската агенда на земјата. На вечерата на учесниците во разговорите преку видео-врска им се обрати еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, кој меѓу другото ја посочи централната улога на Собранието во реформската агенда за интеграција во ЕУ. Европратеникот Иво Вајгл пред почетокот на вечерата рече дека се работи за средба со цел во отворена ...
| | веќе видена | слични

Претставниците на парламентарните партии во македонското Собрание на првата средба во рамки на дијалогот „Жан Моне“ одржана во Охрид постигнаа согласност за промоција и придвижување на интегративниот процес кон ЕУ, истовремено согласувајќи се за спроведување институционални реформи, меѓу кои и оние што се однесуваат на Собранието како институција од која граѓаните очекуваат да испорача резултати на евроинтегративниот пат. Во заклучоците усвоени од разговорите уште се наведува нивната подготвеност кон негување на духот на дијалог и компромис, како и зајакнување на легислативните и надзорните капацитети на Собранието, како аспекти од клучна важност за членството на земјата во ЕУ. „Реално сме убедени дека нашиот дијалог нуди вистинска можност да се стави Собранието не само во центарот на градење консензус во врска со законодавството за поддршка на реформската агенда на ЕУ, но и да ја предводи истата, употребувајќи ја сета своја демократска легитимност, проверка и легислативна надлежност. Со цел да се задржи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва парламентарна средба во рамки на процесот Жан Моне

Од:
До кого (е-маил):
Порака: