Ќе стигне ли законот за јазици пред Венецијанската комисија


Според познавачите на проблематиката, сега откако претседателот Ѓорге Иванов со ветото даде повод, пратениците во Собранието треба да ја искористат можноста за повторно разгледување и отстранување на посочените недостатоци, па транспарентно, со вклучување на стручната јавност и со јавна дебата, да ги испочитуваат принципите за кои јасно се залагаат и владата и парламентот. Како и да е, очигледно на ништо повеќе од обично прегласување не треба да се надеваме, затоа што за премиерот Зоран Заев законот за јазици нема недостатоци. Сепак, ако се консултира интернет страницата на Венецијанската комисија, советодавното тело на Советот на Европа, таму засега нема ниту една информација дека некој од Македонија им пратил барање за советодавно мислење за Законот за употреба на јазиците. Последно нешто што е добиено во комисијата од Македонија е барањето од Министерството за труд и социјална политика за нацртот на законот за превенција и заштита од дискриминација. Ако на ова барање испратено на 8 јануари одговорот ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Седницата за овој закон претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа во предидениот рок и го стави на повторно гласање, а за законот се поднесени и рекордни над 32.000 амандмани од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Собранието на Република Македонија утре во 11 часот треба да ја почне 32. седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик а кој беше вратен од страна на претседателот на државата Ѓорге Иванов без потпишан указ и со бројни укажувања. Седницата за овој закон претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа во предидениот рок и го стави на повторно гласање, а за законот се поднесени и рекордни над 32.000 амандмани од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Толкав број амандмани досега не се поднесени за ниту еден закон во Собранието. Амандамните се поднесуваа постепено вчера и завчера од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, а по завршувањето на рокот вчера во 16:30 часот од собраниските служби информираа дека ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Собранието на Република Македонија утре треба да ја почне 32. седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик, а кој беше вратен од страна на претседателот Ѓорге Иванов без потпишан указ и со бројни укажувања. Седницата за овој закон претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа во предидениот рок и го стави на повторно гласање. За законот се поднесени рекордни над 32.000 амандмани од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Толкав број амандмани досега не се поднесени за ниту еден закон во Собранието. Оптимистички најрано до септември ќе се расправа за речиси 35.000 поднесени амандмани од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за употреба на јазиците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието на Република Македонија утре ќе ја почне 32. седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Тој беше вратен од страна на претседателот на државата Ѓорге Иванов без да го потпише и со бројни укажувања. За Законот од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се поднесени повеќе од 32.000 амандмани. Содржината на амандманите, според Деловникот, мора да биде во согласност со укажувањата на претседателот Партиите од владејачкото мнозинство СДСМ и ДУИ, како и Беса не поднесоа амандмани за Законот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Порталот „Република“, кој важи за близок до опозициската ВМРО-ДПМНЕ, објави видео снимка која, како што тврди, докажува дека амандманите на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците поднесени вчера, завршиле во контејнерите зад Собранието. „Единственото легално и демократско оружје на опозицијата да се спротивстави на донесувањето на неуставниот закон, кој е на штета на Република Македонија на подмолен начин ѝ е одземено на опозицијата“, пишува „ Република “. Не може да ја потврди автентичноста на видеото и документите прикажани на него. Инаку, опозицијата подготвила рекордни 35.000 амандмани за законот. Според процедурата, секој амандман може да се образложи три минути. Мнозинството најавува дека ќе се групираат, но и дека ќе бараат начин да ја ограничат процедурата. По оваа математика, излегува дека само за да се образложат сите амандмани ќе бидат потреби 105.000 минути, односно 1.750 часа. Сепак, дури и Собранието да работи секој ден по 12 часа, без слободни денови (викенди, празници, одмор…), тоа се 145 денови, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Најоптимистички, најрано до септември ќе се расправа за речиси 35.000 поднесени амандмани од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за употреба на јазиците. Според процедурата, подносителот за секој амандман има право на три минути или за сите амандмани 105.000 минути. Оптимистичката математика може да се исполни доколку во еден час се образложат 20 амандмани или 240 на ден. Според оваа математика, тоа би биле 1.680 неделно, но под услов да нема ниту мала пауза помеѓу амандманите, и ако се работи 12 часа на ден, односно непрекинато седум дена во неделата. Но и ова е под услов Собранието да не расправа целиот овој период за ниту една друга точка и да нема слободни викенди.
| | веќе видена | слични
3 копии

Околу 32 илјади амандмани се поднесени од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во саботата и архивирани во Собранието за понеделничката седница за Законот за употреба на јазиците, што е рекорден број амандмани поднесени во парламентот за кој и да е закон, а досега најголем број амандмани имаше ДУИ за законот за бранители во 2012 година, и тоа 15.000 со што го блокираше Собранието. ВМРО–ДПМНE се реши на ваков чекор откако шефот на државата Ѓорге Иванов стави вето на Законот за употреба на јазиците, со што го врати во Собранието на трето читање, па се отвори можност за нова дебата по законот кој опозоциската партија го смета за противуставен и со кој се воведува двојзаичност на целата територија на државата. Голем дел од амандманите се суштински, практично нема член кој не е оспорен или од кој не се бара целосно бришење на одредбата, но има и такви со кои се бара измена на само една буква. Опозициската партија сѐ уште стои на ставот дека овој закон треба да се повлече и да се формира работна група од партии и експерти. ...
| | веќе видена | слични

Рекордни 35 илјади амандмани ќе го спречат носењето на законот за унапредување на јазиците во законодавниот дом. Станува збор за огромна бројка на поднесе амандмани кои имаат единствена цел кочење на постапката за изгласување на новиот Закон за јазиците што е легитимна опозициска тактика во работата на Собранието но, од ВМРО-ДПМНЕ велат дека големиот број е оправдан „Амандманите се суштински, овој Закон е во спротивност со Уставот на Република Македонија и ние бараме од предлагачот, односно Владата предводена од СДСМ, да го повлече истиот. Првенствено настапуваме со амандмани, не би рекол дека тоа е блокирање, ние бараме унапредување на сите етнички заедници во Република Македонија“, вели Орце Ѓорѓиевски – ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта дека сака насила да го донесе Законот без соодветна јавна дебата и без почитување на забелешките кои ги упатува стручната јавност, професорите, како и институциите од науката.
| | веќе видена | слични
2 копии

Рекордни 35.000 амандмани за Законот за употреба на јазиците најавува опозициската ВМРО-ДПМНЕ, објави ТВ24 . Службите на Собранието работат со полна пареа, а дел од опозициските пратеници се во собраниската архива каде на лице место ги потпишуваат амандманите. Од Собранието велат дека се подготвени да ги сработат забелешките на опозицијата и навремено да ги достават до сите пратенички групи, во пресрет на седницата закажана за во понеделник на која е ставен повторно на дневен ред Законот за употреба на јазиците откако претседателот Иванов стави вето. Според процедурата, секој амандман може да се образложи три минути. Мнозинството најавува дека ќе се групираат, но и дека ќе бараат начин да ја ограничат процедурата. По оваа математика, излегува дека само за да се образложат сите амандмани ќе бидат потреби 105.000 минути, односно 1.750 часа. Сепак, дури и Собранието да работи секој ден по 12 часа, без слободни денови (викенди, празници, одмор…), тоа се 145 денови, односно скоро 5 месеци. Со оглед на тоа што ова ...
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ како што се очекуваше поднесе илјадници амандмани во обновената расправа за Законот за употреба на јазиците со што се предвидува целосна блокада од повтореното гласање за што на СДСМ и ДУИ им е потребно само обично мнозинство за повторно да го изгласаат законот кој во првичната постапка не беше потпишан од претседателот Иванов и беше вратен во Собранието. Според последните информации пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ која во Собранието се врати специјално за дебатата за Законот за употреба на јазиците, досега има поднесено 19.350 амандмани кои целосно ќе ја блокираат дебатата. Оваа бројка не е конечна, затоа што во Собранието сè уште пристигнуваат амандмани од опозицијата. Ова значи дека Законот нема да може да биде донесен подолг временски период. Инаку, ова е рекорден број поднесени амандмани за еден Закон. Досега рекордот го држеше ДУИ со 15.500 поднесени амандмани за Законот за бранители во 2012 година. ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека законот е неуставен, излегува од рамките Охридскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неотповиклива оставка најави директорот на затворот во Шутка, Ѓоко Котевски по физичкиот напад на поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, еден ...
сите 382 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 166 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 100 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе стигне ли законот за јазици пред Венецијанската комисија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: