Продолжува собраниската седница за избор на нова влада

3 копии

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата по предлогот за состав на нова влада. Согласно Деловникот за работа, изборот на владата треба да се изврши најдоцна до полноќ. Мандатарот Никола Груевски во експозето пред пратениците истакна дека зголемувањето на економскиот раст и вработеноста, интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО, бескомпромисната борба против корупцијата и криминалот, одржувањето добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија се петте приоритети на кои ќе се посвети новата влада во следниот мандат.
| | веќе видена | слични

Новите министри уште денеска ќе ги преземат функциите - примопредвања се закажани во сите министерства каде што се избрани нови функционери. На денешната собраниска седница на дневен ред е и изборот на заменици министри со што ќе се комплетира владиниот тим. Премиерот Груевски вети 5 приоритети во наредниот четиригодишен мандат - зголемување на економскиот раст, интеграција во НАТО и ЕУ, борба со корупцијата и криминалот, добри меѓуетнички односи и инвестирање во образованието и информатичката технологија. И во собраниската дебата која траеше два дена опозицијата и власта се препираа околу тоа кој има поголеми заслуги за економијата. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Парламентарците попладнево ја продолжија расправата по експозето на мандатарот Никола Груевски. За опозицијата предложениот владин состав и владината програма не нудат ништо нова, а според власта тие ќе им овозможат подобра иднина на граѓаните. Согласно Деловникот за работа на Собранието, се очекува изборот на новата влада да се изврши најдоцна до полноќ. Горан Сугарески од СДСМ оцени дека во изминатите пет години резултатите на Владата во привлекување инвестиции се разочарувачки, а залудно биле потрошени многу пари за кампањи. Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ реплицираше дека е врв на хипокризија и лицемерие Сугарески како пратеник од Прилеп да зборува за проектите на Владата во тој град, бидејќи таму биле забележливи резултатите во инфраструктурата, образованието. Од НДП обвинија дека проектите кои ДУИ ги претставува како клучни за Албанците се само шминка. Од ДУИ вратија дека првпат во историјата има владина програма што е заедничка на коалициските партнери во власта и дека во неа се пишани сите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратениците во републичкото Собрание во попладневното продолжение на седницата за избор на нова Влада ја продолжија дебатата по експозето што вчера го претстави мандатарот за состав на новиот владин кабинет Никола Груевски. Согласно Деловникот за работа на Парламентот, се очекува изборот на новиот владин состав да се изврши најдоцна до полноќ. Горан Сугарески од опозициската СДСМ ги коментираше приоритетите и кадровските решенија кои во експозето ги понуди премиерот во инвестициите и земјоделието. Оцени дека во изминатите пет години резултатите на Владата во привлекување инвестиции се разочарувачки, а залудно биле потрошени многу пари за кампањи. Оттука, смета Сугарески, не е јасно зошто во ресорот за привлекување странски инвестиции повторно се предлага министерот без ресор Веле Самак, со зајакнување од уште еден министер без ресор. - Дали Самак е свесен колку е одговорен за малкуте инвестици во изминатиот период бидејќи нивото на инвестиции во останатите држави во регионот е многу големо. Воедно, како ...
| | веќе видена | слични

Втор ден расправа во Собранието по експозето на премиерот Никола Груевски Во Собранието продолжение на расправата за новата влада која треба да биде избрана до вечерва на полноќ. Мандаторот Никола Груевски во експозето пред Собранието ги истакна петте приоритети на новата Влада. Во следниот мандат владат ќе се посвети на еворинтеграцијата на Македонија, зголемувањето на економскиот раст и вработеноста, борба против корупцијата и криминалот, одржување на добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија. Пратеничката Што да критикуваме сега кога е веќе искритикувано направено сите овие шест години, не можеме да пофалиме ништо затоа што немате ниту еден нов проект. Оваа влада тоне во безидејност и во немање решенија за натрупаните проблеми со кои што се соочуваат граѓаните. Цветанка Иванова од СДСМ вели дека не само што програмата на владејачката апртија е иста со претходните две, туку и нема промени во новата влада. „Што да критикуваме сега кога е веќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Скопје Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по експозето на мандатарот Никола Груевски. Согласно Деловникот за работа на Собранието, се очекува изборот на новата влада да се изврши најдоцна до полноќ. Мандатарот Никола Груевски вчера во своето петнаесетминутно експозе пред пратениците истакна дека петте приоритети на кои ќе се посвети новата влада во следниот мандат се зголемувањето на економскиот раст и вработеноста, интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО, бескомпромисната борба против корупцијата и криминалот, одржувањето добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија. Пратениците од парламентарното мнозинство оценија дека предлогот на мандатарот Груевски ја заслужува довербата поради досега постигнатото и решеноста да се постигне уште повеќе за што постојат многу примери, додека според опозицијата станува збор за старо-нова влада која не дава никакви гаранции за подобра иднина на македонските граѓани, а програмата што треба се ...
| | веќе видена | слични

Милчо Велески Освен зборот нова влада, немаме ништо друго, ниту нов начин на работење, ниту нови идеи, а уште помалку нови министри, став на опозицискиот СДСМ. Наведените проекти се препишани од претходната програма, а имаме мандатар кој се затскрива зад другите, рече Оливер Спасовски. Не се спроведува проектот „АРМ-мој вистински дом“. Сиромаштијата е на највисоко ниво досега. „И на 770 страници нека биде, таа е празна програма што нуди решенија што се повторуваат од 2006 наваму и се базира на истите принципи што овде може да се прочитаат“ истакна Спасовски. Проектот за изградба на армиските станови не се спроведува бидејќи градоначалникот на Карпош од редовите на СДСМ го кочи. Сиромаштијата во Македонија беше највисока токму во времето на СДСМ, дури 40 насто, возврати мандатарот Груевски. Тоа беше во периодот на транзицијата и ембаргата кога се раскрчмуваше државниот имот на олигарсите блиски до СДСМ. Во 2006-тата кога ја презедовме власта, додаде Груевски, сиромаштијата беше 37 насто. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На денешното продолжение на седницата за избор на нова Влада, опозициската СДСМ искажа низа обвинувања поради зголемената невработеност и сиромаштија од доаѓањето на власт на Никола Груевски. „Имаме програма која е на 70 страни, но таа е празна. Нуди решенија кои што се повторуваат од 2006 па наваму. Од доаѓањето на Никола Груевски на власт имаме зголемена невработеност и зголемена сиромаштија, назадување на интеграцијата на земјава во НАТО и ЕУ, селективна борба со корупцијата и криминалот. Со ваква програма не заслужувате да ја добиете довербата“, рече пратеникот Оливер Спасовски од СДСМ. На тоа мандатарот Никола Груевски одговори дека ВМРО-ДПМНЕ работи на намалување на невработеноста и очекува до крајот на мандатот таа да се намали до 25 отсто. „Не е точно дека со моето доаѓање се зголемила невработеноста. Во владеењето на СДСМ доживеавме историски и невидени размери на невработеност, дури 40 отсто. Во 2006 година ја оставивте државата со 37 отсто невработеност. Сега невработеноста е околу 32 отсто. ...
| | веќе видена | слични

Шестата собраниска седница со единствена точка-избор на нова Влада, продолжува и денес. Седницата започна со расправа меѓу албанските пратеници. Оние од опозицијата обвинуваа за анти албанско владеење додека останатите од ДУИ ги негираа тврдењата и потсетуваа на инвестициите во општините каде што мнозинство се Албанци. Потоа пратеникот од СДСМ Оливер Спасовски изјави дека во Македонија била огромна невработеноста, немало инвестиции и била нарушена безбедноста на граѓаните. -Зголемена е сиромаштијата, невработеноста и нема странски инвестиции. Најстрашно е што за безбедноста на граѓаните повторно ќе се грижи Гордана Јанкуловска, обвини Спасовски. На овие обвинувања веднаш реагираше мандатарот Никола Груевски кој ги истакна официјалните податоци за невработеноста во последнава деценија, додека останатите пратеници укажаа на напредокот во неселективната борба против корупцијата и криминалот, како и во различните програмски концепти кои што ги имаат двете најголеми политички партии. -Секогаш кога СДСМ е на власт ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Седницата за избор на нова влада, која започна вчера на пладне продолжува денеска и треба да заврши најдоцна до полноќ со изгласување на нова Влада. Гласањето за избор на владата се врши по Предлогот за состав на владата во целина со јавно гласање. Изјаснувањето се врши по завршувањето на претресот, а најдоцна на полноќ. Економски раст, намалување на невработеноста, членство во Нато и отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, негување на меѓуетничките односи,продолжување на борбата со корупцијата и почитување на правната држава, спроведувањето на Рамковниот договор. Ова мандатарот Никола Груевски го вети вчера во своето експозе пред пратениците. Во однос на министерскиот состав Груевски потенцираше дека се комбинација од младост и искуство кои имаат елан и енергија да работат деноноќно за просперитетот на Македонија. Обраќајќи им се на идните министри во владата, рече дека од нив бара да работат чесно, посветено, транспарентно и одговорно и изрази уверување дека граѓаните ќе имаат подобра иднина без ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 319 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжува собраниската седница за избор на нова влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: