Заев: На Мицкоски можам да му држам лекции по економија


На Христијан Мицкоски можам да му држам лекција по економија до сабајле, одговори премиерот Зоран Заев на критиките од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дека новата влада предизвикала економско цунами. Во интервју за Македонската информативна агенција – МИА, Заев вели дека наследиле урнисана и финансиски разнебитена држава, но дека успеале да ја стабилизираат државната каса, да постигнат економски раст и да овозможат зголемување на платите. Премиерот е оптимист дека наместо до крај на мандатот, просечната плата веќе до крај на наредната година ќе достигне 500 евра. Тој најавува значително зголемување и на социјалната помош. „Анализите велат доколку продолжиме со овие трендови на домаќинско работење, во комбинација со економскиот раст, на 1 јануари 2019 година ќе се создадат услови просечната социјална помош од 4.200 денари да ја достигне висината од 11.500 денари. Во истиот период, до 1 јануари 2019 година, имаме намера да го стабилизараме пензискиот фонд за да се гарантираат пензиите, и нивниот соодветен раст, на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека ржавата тоне на економски план, а граѓаните живеат се полошо. Показател за тоа е податокот дека и даноците собрани во првиот квартал годинава се за 7% помали од планираните и 2,69 % помалку од истиот период лани. Капиталните расходи во првите два месеца се околу 16 милиони евра, за разлика од истиот период лани кога изнесувале 46 милиони евра, велат од опозициската партија. Според нив во февруари годинава се издадени 177 одобренија за градење, што е за 51,2 проценти помалку во однос на истиот месец од 2017 година. Според издадените одобренија, предвидената вредност на објектите изнесува 2.319.609.000 денари, што е за 63,6 проценти помалку во однос на истиот месец од претходната година. „Во првиот квартал ЕЛЕМ произвел 10% помалку електрична енергија. Во година со релативно блага зима се поплави Охридско Езеро, Шпиље останува празно, а Глобочица се прелева. Долгот во државни хартии од вредност од август лани до март оваа година се заголеми за 50,67 милијарди денари, а во истиот ...
| | веќе видена | слични

Економската политиката на владата на СДСМ доживеа невидено фијаско, последиците ги чувствуваат и граѓаните. Нивото на собрани даноци во првиот квартал во 2018 година е за 2.69% помало од истиот период лани, додека 7% помали од првично проектираните. Тоа е показател дека економските политики на владата се катастрофално лоши. Нивото на собрани даноци дополнително ќе паѓа со најавеното зголемување на данокот на доход, што ќе ја стимулира даночната евазија и ќе ги намали приходите во Буџетот. -Даноците собрани во првиот квартал годинава, се за 7% помали од планираните и 2,69 % помалку од истиот период лани, капиталните расходи во првите два месеца од околу 16 милиони евра, за разлика од истиот период лани кога изнесувале 46 милиони евра, вели Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во интервјуто за Призма.мк. Додека владата не инвестира во капитални проекти во НБРМ лежат 300 милиони евра неискористени средства, за кои досега државата има платено милион ипол евра камата. Македонија има проблем и со ...
| | веќе видена | слични

Светска банка излезе со извештај кој вели дека Македонија е единствената земја во регионот што го забавува растот за земјите од Западен Балкан. Ја наведува 2017 година со нула проценти раст и вели дека тоа се должи на политичката криза, лошите временски услови итн., но вели и дека во 2018 година Владата предвидуваше економијата да порасне од 3,2 %, но нема да порасне повеќе од 2,3%. – Повторно имаме 1% кој Владата претходно го предвидела, но не може да го исполни поради немањето капацитет и идеи, а тој 1% претставува точно 120 милиони евра. Уште поалармантно е што нема странски инфестициии, вели лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Призма . – Сѐ додека Владата се однесува надмено и не ги признае резултатите од минатото, ќе бидеме убедливо заковани на дното. Веќе не се мериме со Европа туку со регионот, а и тука сме последни, истакнал Мицкоски кој додал дека нема нема никаква дилема дека што пократко трае оваа влада– тоа подобро за граѓаните.
| | веќе видена | слични

Има прогрес, но најтешките прашања се уште остануваат отворени, е генералната оценка во грчките медиуми по вчерашаната средба на министрите Димитров и Коѕијас во Охрид. Речиси без исклучок пишуваат дека грчкото барање за употреба на новото име, за кое се тврди дека е договорено, Горна Македонија, врз принципот ерга омнес и промени во македонскиот устав, се главните отворени прашања. Катимерини пишува дека тоа се клучните прашање поради кое се двоуми македонската влада, а кои ќе влијаат на македонскиот идентитет, промена на внатрешните документи и трговските имиња, а за кои нема парламентарно мнозинство. Грчката телевизија Алфа повикувајќи се на свои информации јави дека временската рамка за која за прв пат разговараа двајцата министри, главно се однесува на потезите што треба да ги направи Скопје, односно кога и како ќе го смени уставот, кога и како ќе помине договорот во собранието и кога новиот договор ќе биде доставен во ОН. За да се направи сето тоа, бриферите за Алфа велат дека ќе поминат над 6 месеци. ...
| | веќе видена | слични

Мицкоски вели дека повеќе не се мериме со Европа, туку со регионот, а и тука сме последни. Со Владата на Зоран Заев Македонија ќе биде убедливо закована на дното, изобилува со некадарност, незнаење и порив да се направи криминал по принципот „дрпај бегај“, економскиот раст годинава нема да достигне повеќе од 2,3%, позајмени се 34 милијарди денари од надворешни и домашни кредитори, а по четвртина од мандатот нема никаква реализација на дадените ветувања. Ова во интервју за „Призма“ го потенцира претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, и додава, „кога ќе формираме Влада ќе бараме одговорност за моменталната состојба“. - Светска банка излезе со извештај кој вели дека Македонија е единствената земја во регионот што го забавува растот за земјите од Западен Балкан. Владата предвидуваше економијата да порасне од 3,2 %, но нема да порасне повеќе од 2,3%. Повторно имаме 1% кој Владата претходно го предвидела, но не може да го исполни поради немањето капацитет и идеи, а тој 1% претставува точно 120 милиони ...
| | веќе видена | слични

„Граѓаните во изминативе 10 месеци се сведоци како владата на СДСМ ја урниса државната економија, а за тоа изговор бара во ВМРО-ДПМНЕ, небаре ВМРО-ДПМНЕ е на власт, а не СДСМ. Неуспешните политики кои ги предизвика економското цунами Заев-Тевдовски-Анѓушев нанесоа огромна штета на македонската економија, а цената за тоа со генерации ќе ја плаќаат граѓаните на Република Македонија. Сите економски индикатори се во слободен пад. Градежништвото падна за 20%, капитални инвестиции имаат најниско ниво на реализација, а БДП стагнира со 0%, нешто што СДСМ го смета за голем успех. Ако за СДСМ е успех 0% раст на БДП и последно место во Европа, тогаш граѓаните лесно можат да увидат дека економијата ќе продолжи да тоне со ваква неспособна власт. Пораст на плата нема, СДСМ преку промена на методот манипулира со граѓаните фингирајќи ги статистичките податоци за исплатената просечна плата во Република Македонија.Нови проекти нема, додека огромните задолжувања на власта стигнаа до бројка од 1,6 милијарди евра одат на ...
| | веќе видена | слични

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ тврди дека СДСМ и ДУИ не ги интересираат маките на граѓаните и секојдневното осиромашување. Според нив, тие не го слушаат гласот на граѓаните и се ставиле во функција на Заев и, како што велат, неспособната влада овозможувајќи им и натаму коруптивно богатење. „Економското цунами во Република Македонија продолжува. Република Македонија тоне во долгови, а СДСМ го крие тоа од граѓаните. Министерството за финансии манипулира со бројките. Кај нив државниот долг сè уште стои на 38.7% наместо реалните 40.7%. Граѓаните во Република Македонија се позадолжени за 200 милиони евра во 2017 година споредено со 2016 година. Уште еден поразителен факт пристигна од Светската банка. Наместо предвидениот раст на македонската економија за 2018 година од 3,2%, тој сега е намален на 2.3% или 100 милиони евра помалку пари за граѓаните на Република Македонија споредбено со 2017 година. Просечниот очекуван раст во периодот од 2017 до 2020 година е катастрофален и е директна последица на ова ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски очекува предвремени парламентарни избори во терминот со претседателските, и уверен е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи. Во интервју за Призма тој открива дека од утре почнуваат да го мерат партискиот рејтинг, а последните бројки од јануари покажале разлика нешто помалку од еден процент во корист на СДСМ. „Но, од она што го добивам како повратен ефект од граѓаните, е дека имаме рејтинг кој ќе биде подобар од оној на СДСМ. Убеден сум дека е така врз основа на впечаток од средби, од социјалните мрежи. Но, тоа е впечаток изграден повеќе врз основа на чувства, а јас сакам бројки", вели лидерот. Во моментов како што вели во интервјуто е фокусиран на реструктуирање и обновување на партиските капацитети и изработка на нова партиска програма.
| | веќе видена | слични

Пратениците на СДСМ и ДУИ успеаја да ги спасат Зоран Заев и врхушката околу него и со кревање на рака им овозможија да ја злоупотребуваат власта и понатаму. Пратениците на СДСМ и ДУИ успеаја да ги спасат Зоран Заев и врхушката околу него и со кревање на рака им овозможија да ја злоупотребуваат власта и понатаму. Пратениците на СДСМ и ДУИ не ги интересираат маките на граѓаните и секојдневното осиромашување. Тие не го послушаа гласот на граѓаните и се ставија во функција на Заев и неспособната влада овозможувајќи им и натаму коруптивно богатење. Економското цунами во Република Македонија продолжува. Република Македонија тоне во долгови а тоа СДСМ го крие од граѓаните. Министерството за финансии манипулира со бројките. Кај нив државниот долг сеуште стои на 38.7% наместо реалните 40.7% За 200 милиони евра граѓаните во Република Македонија се позадолжени во 2017 година споредено од тоа што биле во 2016 година. Уште еден поразителен факт пристигна од Светската Банка. Наместо предвидениот раст на македонската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: На Мицкоски можам да му држам лекции по економија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: