Да се најде начин за економски раст без зголемување на јавниот долг


Зголемувањето на јавниот долг е очекувано, ако се има предвид дека тоа е проектирано во буџетот и во фискалната стратегија. Со оглед на тоа што капиталните ...
| | веќе видена | слични
7 копии
2 копии

Општините ќе можат да аплицираат за 6,5 милиони евра за капитални проекти преку Проектот за подобрување на општински услуги - МСИП. Општинските власти треба да ...
| | веќе видена | слични
20 копии

До крајот на годината граѓаните ќе можат да ги видат исплатите од државната каса. Секој потрошен денар ќе биде објавен, истакна министерот за финансии Драган ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Буџетот на Република Македонија има одлична наплата на приходите со реализација од 47 проценти од планираното, а буџетскиот дефицит е 0,7 проценти или една ...
| | веќе видена | слични

Владата константно се задолжува. Само вчера државата се задолжи за дополнителни 36 милиони евра. Исто така државниот долг расте но проекти и изградба на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 282 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 491 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Да се најде начин за економски раст без зголемување на јавниот долг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: