Арсенал останува во игра за Лигата на шампиони


Лондон – Екипата на Арсенал со победата над Стоук во последниот меч од 37. коло на Премиер лигата, ги задржа шансите да избори пласман во Лигата на шампионите. Тимот од Лондон го победи Стоук со 4-1. Два гола за „топџиите“ постигна Оливие Жиру, а во листата на стрелци се запишаа и Месут Озил и Алексис Санчез. Единствениот гол за домаѓините го постигна Петер Крауч. Со трите освоени бодови, Арсенал сега е на само еден бод помалку од четврто пласираниот Ливерпул. На претходно одиграните денешни средби беа постигнати овие резултати: Манчестер Сити – Лестер 2-1, Бурнемут – Барнли 2-1, Мидлсборо – Саутемптон 1-2 и Сандерленд – Свонси 0-2. Потсетување, вчера Челзи со победата над ВБА на гостински терен со 1-0 ја обезбеди шампионската титула, додека Евертон пред своите симпатизери беше подобар од Варфорд исто така со 1-0. За утре закажани се последните три средби од ова коло: Кристал Палас – Хал, Вест Хем – Ливерпул и Тотенхем - Манчестер Јунајтед. Табела: Челзи 87 бодови, Тотенхем 77, Манчестер Сити 72, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полека се ближи крајот на уште една сезона во англискиот фудбал по која ќе го добиеме одговорот дали една фантастична ера на Арсен Венгер ќе биде завршена со Арсенал. Тој повеќе од 20 години е на челот на составот од Северен Лондон, меѓутоа му завршува договорот, резултатите не се на посакуваното ниво, па дури и дел од навивачите протестираат и бараат да си замине. Сепак засега се е отворено во однос на тоа прашање или поконретно многу работи ќе станат појасни по финалето на ФА Купот кое Арсенал го игр против Челси на „Вембли“ на 27 мај. - Не можам да ви кажам ништо околу мојата иднина. Најважно е да победиме во сабота и ќе видиме што ќе се случи со мене потоа. Јас сум тука да му служам на клубот. Мислам дека бордот ќе се сретне по финалето на ФА Купот и јас ќе бидам таму. Сега се фокусираме на најважното-последниот меч и финалето на купот. Има многу различни аспекти на фудбалот кои треба да ги дискутираме на состанокот на бордот и една од нив ќе биде иднината на манаџерот, како и играчите кои треба да ...
| | веќе видена | слични

Сеуште актуелниот шампион на Англија Лестер Сити го забележа најголемиот пораз во сезоната, откако загуби со 1:6 пред Тотенхем во одложениот дуел од 34-тото коло на Премиерлигата. Поразот го израмни антирекордот на Манчестер Јунајтед од 23-ти октомври 2011 година, кога во улогата на шампион од минатата сезона “црвените ѓаволи” загубија со истиот резултат од сограѓаните од Манчестер Сити на “Олд Трафорд”.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриот играч на премиерлигашот Арсенал, Алексис Санчез проговори за две интересни прашања поврзани со клубот кои се однесуваат на неговата иднина, но и онаа на Арсен Венгер и протестите против него на дел од навивачите. Чилеанецот годинава има 23 погодоци во Премиер лигата, меѓутоа и покрај тоа ефект многу е реално да се не пласираат во Лигата на шампионите што секако ќе има влијание во однос на тоа што ќе се случува во наредниот период. Офанзивниот играч сè уште нема донесео одлука околу својот престој на „Емирејтс“ кој официјално му завршува во 2018 година. - Не можам да ги кажам ништо сега за мојата иднина. Ќе мора да почекаме до крајот на сезоната, како што секогаш велам не зависи се од мене, зависи од клубот од тоа што сакаат или не сакаат. Што се однесува до мене ќе го дадам најдоброто, ќе го подржувам клубот, ќе давам голови за да се радуваме на победи. На крајот ќе видиме дали ќе продолжам или не. Што сакаат тие ќе видиме на крајот на шампионатот, - рекол Алексис кој не ги подржува протестите ...
| | веќе видена | слични

Авторитетното издание Goal.com го нареди првиот состав на разочарувањата во сезоната во Премиер лигата. Во составот се ставени по двајца фудбалери на Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Сандерленд и Лестер, а исто така играчи на Тотенхем, Арсенал и Мидлзборо. Интересен факт е дека од шампионскиот состав на Челзи нема фудбалери што се сопнаа во составот. 11-те разочарувања во Премиер лигата: Клаудио Браво (Манчестер Сити), Лами Коњи (Сандерленд), Џон О`Шеи (Сандерленд), Хут (Лестер), Џон Стоунс (Манчестер Сити), Гастон Рамирез (Мидлзборо), Гранит Џек ( арсенал), Маруан Фелайни (Манчестер Јунајтед), Риад Марез (Лестер), Винсент Јансен (Тотенхем), Вејн Руни (Манчестер Јунајтед).
| | веќе видена | слични
2 копии

Арсенал со вчерашната победа над Сандерленд со 2-0 дојде на само еден бод од местата кои водат во Лигата на шампионите во наредната сезона, но ништо не е во нивни раце со оглед на тоа што останува уште едно коло до крајот и ќе треба да се случи „чудо“ за да им се наместат коцките. Нивниот најголем конкурент Ливерпул игра на домашен терен со испаднатиот Мидлзброу, но тренерот Арсен Венгер верува оти се може да се случи во недела. - Имавме многу шутеви на голот, ама мораше да бидеме потрпеливи. Бевме фрустрирани на полувреме што не водевме. Лани имавме 72 поени и бевме втори. Сега имаме 72 и сакаме да имаме 75, а потоа ќе видиме што ќе се случи. Многупати сме дошле до тој последен ден. Сандерленд се бореше и тоа се бара во ПЛ, тоа го сакате од секој тим. Имавме тежок пат по дуелите со Баерн зошто беше тешко да се закрепне. Од друга страна беше добра психички тест на кој одговоривме силно, - рече Венгер по вчерашниот триумф над „црните мачки“. Арсенал во завршната рунда го дочекува составот на Евертон.
| | веќе видена | слични

Англија | Последното коло од Премиерлигата треба да ги даде последните патници во Лигата на шампионите, за две позиции се борат дури три екипи... Овој викенд ќе заврши сезоната во Премиерлигата, на врвот и на дното се е јасно. Челси е шампион, а во понизок ранг се селат Сандерленд, Мидлзбро и Хал. Останува само уште да се дефинира списокот на екипи кои ќе изборат настап во Лигата на шампионите. За две места аспирираат три гиганти: Арсенал, Манчестер Сити и Ливерпул. Откако вчера славеа над ВБА, „Граѓаните“ во последното коло влегуваат како трети на табелата. Со победа на гостувањето кај Ватфорд, Манчестер Сити ќе го задржи ова место и ќе игра директно во групната фаза од Лигата на шампионите. Со реми, избраниците на Пеп Гвардиола би можеле да завршат како четврти доколку Ливерпул освои три бода. Пораз ја отвара вратата Арсенал да се протне до топ четири пласман доколку „Топчиите“ забележат висока победа. Ливерпул е на четвртата позиција и со победа над Мидлзбро, избраниците на Јирген Клоп ќе обезбедат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Екипите на Арсенал и на Манчестер Сити остварија победи на синоќа одиграните дуели од Премиер лигата. Двата тима освоија нови три бодови важни за врвот на табелата. Овие натпревари од 34.коло беа одложени поради обврските на тимовите во ФА купот. Арсенал пред своите навивачи го совлада Сандерленд со 2:0, а стрелец на двата гола беше Алексис Санчез. Манчестер Сити го совлада тимот на ВБА со 3:1. Головите за домаќините ги постигнаа: Габриел Жезус, Кевин де Бруин и Јаја Туре. Погодокот за ВБА го постигна: Хал Робсон – Кану. Манчестер Сити со новите три бодови се проби на третото место, додека Арсенал е на петтото место со еден бод зад Ливерпул. Вечерва се игра дуелот Саутемптон – Манчестер Јунајтед, а утре е средбата Лестер – Тотенхем. Табела: Челзи 90 бодови, Тотенхем 80, Манчестер Сити 75, Ливерпул 73, Арсенал 72, Манчестер Јунајтед 65, Евертон 61,...
| | веќе видена | слични

По одигрувањето на заостанатите натпревари и победите на Арсенал и Манчестер Сити, пости можност „Топчиите“ да играат плеј-оф меч против Ливерпул за настап во Лигата на шампионите.Премиерлигата за прв пат би можела да види плеј-оф меч за одредување на позицијата на табелата.Во пресрет на последното коло, во битката за топ четири финиш, Манчестер Сити е на третата позиција на табелата со два бода предност пред Ливерпул, а „Црвените“ имаат бод повеќе од петто пласираниот Арсенал.„Граѓаните“ се тие со најголеми шанси за место кое води во најелитното европско натпреварување, и веројатно битката за последниот патник во Лигата на шампионите ќе биде помеѓу Ливерпул и Арсенал.Постои можност „Црвените“ и „Топчиите“ преку плеј-оф меч да решаваат кој ќе игра во Лигата на шампионите.За да се случи тоа, Ливерпул дома ќе треба да загуби од Мидлзбро со 0-2, а Арсенал и Евертон да одиграат 1-1.На тој начин, двата клуба ќе имаат 73 бодови, постигнато 75 погодоци и гол разлика од +33.
| | веќе видена | слични
2 копии

Арсенал пред своите навивачи го совлада Сандерленд со 2:0, а стрелец на двата гола беше Алексис Санчез. Манчестер Сити го совлада тимот на ВБА со 3:1. Головите за домаќините ги постигнаа: Габриел Жезус, Кевин де Бруин и Јаја Туре. Погодокот за ВБА го постигна: Хал Робсон – Кану. Манчестер Сити со новите три бодови се проби на третото место, додека Арсенал е на петтото место со еден бод зад Ливерпул. Вечерва се игра дуелот Саутемптон – Манчестер Јунајтед, а утре е средбата Лестер – Тотенхем. Табела: Челзи 90 бодови, Тотенхем 80, Манчестер Сити 75, Ливерпул 73, Арсенал 72, Манчестер Јунајтед  65, Евертон 61,... 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 477 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 167 | | | веќе видена

На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна Македонија, потребно е целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на ...
сите 211 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, откако денеска на Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, со која претседава тој, информира оти поднесува оставка, ...
сите 129 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Арсенал останува во игра за Лигата на шампиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: