Раул Гонзалес: Имавме проблем со нападот и во двете полувремиња

2 копии

Ракометарите на Вардар веќе имаат обезбедено место на завршниот турнир во СЕХА-лигата, а после ремито на гостувањето кај Брест само потврдија дека сезонава и немаат вистинска конкуренција во регионалното натпреварување. Ракометарите на Вардар веќе имаат обезбедено место на завршниот турнир во СЕХА-лигата, а после ремито на гостувањето кај Брест само потврдија дека сезонава и немаат вистинска конкуренција во регионалното натпреварување.Раул Гонзалес не можеше да смета на сите ракометари. Сепак, во составот ги имаше Шпанците кои освоија златен медал на Европското првенство, па може да се очекува и на следното гостување вардарци да одат по бодови.– Добро е познато дека секогаш е голем предизвик да се играат натпревари против Брест во Мешков. Морам да потенцирам дека имавме проблеми во нападот и во првото и во второто полувреме. Никој не можеше да поведе со повеќе од три гола разлика. Затоа сме задоволни од оствареното на средбата против Брест. Бодот ни овозможи да продолжиме со добрата серија и да ...
| | веќе видена | слични

Со скратени сили и без полна гас, ракометарите на Вардар го совладаа Татран Прешов и се зацврстија на првото место во СЕХА лигата. Трите бода од Словачка значат и математички сигурен пласман на фајналфор-турнирот. Вардар не се префорсира и играше онолку колку што му е потребно за да победи. За тоа говори и фактот дека Словаците долго во мечот беа блиску до Вардар и имаа резултатски приклучок, сепак, од 50. до 55. минута македонскиот првак го реши својот домаќин. Во тој период Страхиња Милиќ запиша две одбрани, Вардар постигна пет гола едноподруго и се одлепи на 26-19, што изгледаше премногу за Татран на пет минути до крајот. Доминацијата продолжи и понатаму, па на крајот вардарци ги достигнаа највисоките плус осум на натпреварот. Имаа обид за да се одлепат и во првото полувреме, на пример во 16. минута, кога првпат поведоа со плус четири (9-5), но очигледно се опуштија и му дозволија на Татран да се врати и да биде во игра со минимални 14-13 на паузата. Тимур Дибиров постигна девет гола, Јања Војводиќ и ...
| | веќе видена | слични

Европскиот ракометен шампиони Вардар со убедливи 30:22 (14:13) победи на гостувањето кај Татран Прешов во 13-то коло од регионалната СЕХА лига, по ремито од минатото коло против Мешков Брест. Во првото полувреме дуелот беш израмнет, „вардарците“ постојано беа во водство, но домашните ракометари секогаш фаќаа прилучок, па на полувремето се отиде со минимална предност за скопскиот тим од 14:13. По одморот и советите од Раул Гонзалес во соблекувалната, на теренот во втората делница се врати многу посериозен во пристапот кон играта Вардар што резултираше со убедлива победа и конечните 30:22. Тимур Дибиров беше најдобар и на овој меч, постигна девет голови, по пет пати реализираа Јања Војводиќ и Криштопанс. Одличен беше и Страхиња Милиќ со 12 интервенции. По 13 одиграни натпревари Вардар им 37 бода и останува лидер на табелата. Ова е 25-ти натпревар по ред на кој Вардар освојува бодови, што е нов клупски рекорд. Од тоа 13 натпревари се во СЕХА Газпром лигата, 10 во Лига на шампионите и еден во домашниот Супер Куп ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар ја забележаа 12 победа во 13 настап оваа сезона во регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните“ вечерва без поголеми проблеми на гостувањето во Словачка го победија Татран Прешов со 30:22. Татран поголем отпор пружи во првото полувреме кое бранителот на трофејот го доби само со еден гол разлика (14:13). Во вториот дел, Вардар „притисна“ повеќе и стигна до убедлив триумф. Воедно, Вардар ја продолжи низата од 24 натпревари без пораз во сите натпреварувања. На табелата Вардар е лидер со 37 бода, пред Цеље со 26 и Загреб со 25.
| | веќе видена | слични

Најдобриот тим во Европа, Вардар, стигна до 12 победа во 13 меч во СЕХА лигата. Вардарци без поголеми проблеми славеа на гости кај Татран Прешов со 30:22. Со овој триумф, бранителот на тронот во регионалното натпреварување покажа дека воопшто не е во криза, туку ремито од пред неколку дена против Мешков Брест е само еден обичен кикс. Вардар има 24 меча без пораз во сите натпреварувања сезонава, што е доказ за силата на македонскиот, регионалниот, но и европскиот првак. Татран се обиде да даде достоен отпор и тоа посебно на домаќините им успеваше во првото полувреме, кога парираа на фаворитот, па на полувреме, „црвено-црните“ водеа само со еден гол (14:13). Во вториот дел, избраниците на тренерот Раул Гонзалез го зголемија темпото и на крајот стигнаа до сигурна победа, за зацврстување на лидерското место во СЕХА лигата. Страхиња Милиќ со 13 одбрани беше одличен на голот, а во нападот Дибиров беше најдобар со 9 гола, додека по пет постигнаа Циндриќ и Војводиќ.
| | веќе видена | слични

Вардар со 30:22 го совлада тимот на Татран Прешов во меч од СЕХА-лигата, откако во првиот меч во 2018 година одигра нерешено на гостувањето во Белорусија кај Мешков. Тимот од Словачка пружи отпор во првото полувреме, кое Вардар го доби со предност од 14:13, за во второто полувреме, актуелниот шампион во регионалното натпреварување да направи убедлива предност од осум гола (30:22). Тимур Дибиров постигна девет гола, додеја пет уфрли Криштопанс, додека на голот Страхиња Милиќ имаше повеќе акција од Арпад Штербик и мечот го заврши со 12 одбрани. Мечот беше совршена подготовка пред дуелот од Лигата на шампионите против Барселона на 10 февруари.
| | веќе видена | слични

Актуелниот победник во регионалната ракометна лига имаше мали резултатски проблеми во првото полувреме во Словачка, но затоа во вторите 30 беше доминантен за победа против Татран од 30-22. Вардар водеше и на полувреме со 14-13 колку јасно да се види разликата во класа, па и да го отслика тоа што убаво се гледа на табелата каде црвено црните се убедливо водечки со 37 бода од можните 39, а Татран е шести со 16 поени. Во секој случај Вардар брзо се рехабилитира од ремито кај Брест, прво сезонава во СЕХА, а Металург добива шанса да го стигне Татран утре против Војводина. Најдобри поединци кај Вардар беа Кристопанс и Војводиќ со по пет гола, и Милиќ со 12 одбрани.
| | веќе видена | слични

Вардар со убедливи 30:22 победи на гостувањето кај Татран Прешов брзо рехабилитирајќи се од ремито против Мешков Брест.Првото полувреме беше изедначено, Вардар водеше, но домаќините успеваа да фаќаат прилучок. На одморот се замина со предност на македонскиот тим од 14:13.По разговорот во соблекувалната, видовме еден многу посериозен Вардар во вториот дел кој буквално го прегази противникот, конечниот резултат гласеше 30:22.Тимур Дибиров беше најдобар и на овој меч, постигна девет голови, по пет пати реализираа Јања Војводиќ и Криштопанс. Одличен беше и Страхиња Милиќ со 12 интервенции.Овој натпревар беше и последната подготовка на Вардар пред големото дерби против Барселона во Лигата на шампионите кое шампионот го игра на гостински терен во сабота на 10. февруари.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар го заборавија ремито со Мешков во Брест и денеска им се вратија на победите во СЕХА лигата. Најдобриот македонски колектив издвојува триумф над Татран Прешов со 30-22 во средба во која „црвено-црните“ додадоа гас во второто полувреме. Првиот дел донесе борба и минимална предноста за избраниците на Раул Гонзалес (14-13), додека вторите 30 минути донесоа друга ситуација на теренот, фаворитот ги оправда очекувањата и дојде до резултатот кој го посакуваше. Голманот Милиќ имаше 12 одбрани, Дибиров постигна 9 голови од 13 обиде, додека по 5 голови постигнаа Криштопанс, Војдовиќ и Циндриќ. Хрстка со 8 погодоците беше најзабележителен поединец во таборот на поразените. Вардар со учинок од 12 победи и 1 реми е на првото место во ова натпреварување.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 274 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 217 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раул Гонзалес: Имавме проблем со нападот и во двете полувремиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: