Вардар несовладлив во „Кале“ (27-21

Во натпревар со две различни полувремиња, благодарение на извонредно одиграните први 20 минути од средбата, Вардар стигна до триумф (27-21) на првиот дерби натпревар од новата сезона со Металург, овој пат во рамките на 2. коло од регионалната СЕХА лига. Вардар феноменално го почна натпреварот, наспроти деконцентрираните „металурзи“ на кои апсолутно ништо не им поаѓаше од рака во нападот, а преку своите грешки им овозможуваа на „вардарци“ преку брзи контра напади да ја полнат противничката мрежа. Избраниците на Лино Червар цели 12 минути немаа погодок, па по водството од 5-0 на Вардар, првиот погодок следеше преку пенал на Циндриќ за 5-1. „Црвено-црните“ потоа продолжија во ист стил и во 18.минута веќе беше 9-1, за да во 19.минута Металург повторно преку Циндриќ го постигне првиот гол од игра. Во овој период од играта, Горбик и Шишкарев беа одлични за Вардар во нападот, а на голот Штербик извонреден со пет одбрани не дозволувајќи голови во сопствената мрежа. Во последните 10 минути „металурзите“ се созедоа, и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Ракометарите на СЕХА шампионот Вардар попладнево го играат натпреварот од 7.коло од СЕХА лигата и гостуваат кај лидерот на табелата унгарски Веспрем. И двете екипи досега имаат подиграно по три натпревари и имаат постигнато по три победи. Почетокот на дуелот е во 16 часот. Вториот наш тим во оваа лига македонскиот првак Металург вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ го пречекува тимот на Раднички. Почетокот на дуелот е во 20:15 часот. Ова е натпревар од второто коло. На чело на табелата се Веспрем и Вардар со по 9 бодови, додека Металург е во групата екипи кои имаат по 3 бодови. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион на СЕХА лигата денеска ќе се пресмета со Веспрем. Ракометарите на Вардар денеска со почеток од 16 часот го имаат првото соочување со унгарскиот шампион сезонава. Средниот бек на „Црвено-црните“, Игор Карачиќ фаворитската улога му ја препушта на Веспрем. „Не чека тежок натпревар. Според мене Веспрем е една од најдобрите екипи во Европа. Сигурен сум дека не очекува интересен натпревар, бидејќи оваа сезона ќе се сретнеме неколкупати со оглед на тоа што сме дел и од иста група во Лигата на шампионите. Ние имаме квалитетна екипа и очекуваме да одиграме уште еден добар натпревар со кој ќе ја продолжиме победничката серија. Фаворитската улога му ја препуштаме на домаќинот, но тоа не значи дека однапред се предаваме", порача Карачиќ. Вардар и Веспрем се лидери на табелата во СЕХА ГСС лигата со по девет бода, а според квалитетеот на ракометарите и начинот на игра во првите три кола, овој дуел ќе биде најголемото дерби сезонава во регионалното натпреварување. Извор: rkvardar.com Фото: Sport365.mk ...
| | веќе видена | слични

Не би сакал да прогнозирам колкава ќе биде гол-разликата во наша корист, важно е да победиме, па макар тоа било и со еден гол, вели десното крило на Металург, Гоце Георгиевски Георгиевски очекува сигурна победа на Металург РАКОМЕТ - РЕГИОНАЛНА ЛИГА Македонските претставници во Регионалната лига (РЛ), актуелниот првак Металург и вицешампионот и бранител на трофејот во ова натпреварување Вардар, денеска ќе одиграат нови дуели во ова лигашко натпреварување. Металург во СЦ „Борис Трајковски“ (20.15 ч.) ќе го одигра третиот натпревар против српски Раднички. Крагуевчани досега одиграле само еден натпревар против Војводина, кој завршил без победник, додека металурзите, кои важат за големи фаворити, одиграа два и забележаа една победа против Војводина и еден пораз од Вардар. - Раднички е нов член во Регионалната лига и немаме голем увид во квалитетот на неговите ракометари. Ние, сепак, сме фаворити во овој натпревар и јас очекувам да забележиме сигурна победа. Не би сакал да прогнозирам колкава ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Екипите на Веспрем и Вардар денеска ќе ја имаа првата меѓусебна пресметка и тоа во СЕХА регионалната лига. Мечот во Унгарија е закажан за 16 часот, а домашниот тим во оваа средба ќе влезе како фаворит. Сепак „црвено-црните“ не планираат така лесно да се предадат и најавуваат непоштедна борба до самиот крај. - Добо знаеме кои се нашите цели оваа сезона и што треба да го направиме за да стигнеме до нив. Веспрем сигурно е најсилната екипа со која во овој момент можеме да играме во оваа лига, но исто така и ние сме силен тим и не треба да се плашиме од никого-изјавил првиот голман на вардарци Арпад Штербик. Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес вели дека незнае што да очекува од оваа средба, но истовремено потенцира дека верува во неговите избраници, во нивниот квалитет кој го поседуваат и можат да го потврдат против било која екипа. - Натпреварот пред нас е многу важен за тимот. Сакаме да играме добар ракомет и ќе биде интересно да видиме како ќе му се спротиставиме на еден силен противник како Веспрем. Да бидам ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот тим, Вардар попладнево (16 часот) му гостува на унгарскиот шампион, Веспрем во рамките на 7. коло во СЕХА ГСС лигата. Двете екипи гласат за најголеми фаворити за освојување на титулата, имаат беспрекорен ефект во досегашниот дел од регионалното натпреварување, односно „три од три“, па соочувањето ќе значи и прв „удар“ за еден од двата клуба во лигата. Вардар и Веспрем досега во историјата се сретнале пет пати. Првото соочување е во 2001 година во рамките од Лигата на шампионите, кога „вардарци“ претрпеа порази и на двата дуели. Останатите трипати се во рамки на подготвителни периоди, двапати во Скопје и еднаш во Осијек. Последното мерење на силите беше во јануари годинава, кога Вардар во „Кале“ со 30:28 (15:14) ја забележа првата победа против унгарскиот првак. Вториот македонски претставник, Металург вечерва (20:15 ч.) во салата „Борис Трајковски“ го пречекува вицешампионот на Србија, тимот на Раднички. Лино Червар најави дека ќе ги нема во тимот Станиќ, Вугринец, Јоновски, веројатно и ...
| | веќе видена | слични

Регионалната СЕХА лига добива ново дерби, Веспрем против Вардар, двата тима кои се меѓу најголемите конкуренти за освојување на големиот трофеј. На „реновинарите“ тимови на Веспрем и Вардар, чии кормилари се шпански тренери ова ќе им биде први вистинско соочување сезонава (16 ч. МТВ пренос). Двата тима имаат по три победи, а за Веспрем ова е деби пред домашна публика во новото натпреварување, по трите гостувања. Дуелот може да донесе и одредено „чување“ на силите, да не се откријат сите џокери пред почетокот на ЕХФ лигата на шампионите. Сезонава Веспрем и Вардар меѓусебе ќе играат најмалку четирипати. Двапати во СЕХА лигата, и исто толку во ЕХФ лигата на шампионите. Можно е да се случи да се сретнат и на Ф4 турнирот во СЕХА. Досега Веспрем секогаш бил фаворит на средбите со Вардар, но овојпат и „црвено-црните“ имаат што да покажат. Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес смета дека неговите избраници мора да го дадат максимумот доколку сакаат поволен резултат. “Ова е важен натпревар за нас, бидејќи сакаме да ...
| | веќе видена | слични

Двата тима имаат беспрекорен ефект досега. Унгарскиот првак можеби е фаворит на хартија, но квалитетните долги клупи и плејадата врвни играчи, како и позитивното искуство на „вардарци“ и Гонзалез со Веспрем, најавуваат жесток дуел Најсериозниот предизвикувач на двократниот првак Вардар за шампионската титула во СЕХА ГСС лигата, унгарскиот шампион Веспрем, попладнево, 16 часот, ќе го пречека „црвено-црниот“ тим. Двете екипи имаат беспрекорен ефект во досегашниот дел од регионалното натпреварување, односно „три од три“, па попладневното соочување ќе значи и прв „удар“ за еден од двата клуба во лигата. Момент, кој дополнително го засилува епитетот дерби и го прави интересен мечот, е фактот што овие екипи се противници и во групната фаза од Лигата на шампионите, која стартува на крајот на септември. Така, овој дуел може да биде вистински показател за силата, која конкурентите ја поседуваат во пресрет на новото издание во најквалитетното европско клупско натпреварување. Дефинитивно натпреварите меѓу Вардар и ...
| | веќе видена | слични

Шампионот на СЕХА лигата, Вардар попладнево игра уште еден дерби натпревар во оваа лига, по минатонеделниот со Металург „црвено-црните“ денеска (16 часот) гостуваат кај лидерот Веспрем. Покрај дуелот Веспрем - Вардар, вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ и вториот наш претствник во оваа лига има натпревар. Металург во 20:15 часот го пречекува Раднички. На вчера одиграниот натпревар ППД Загреб загуби дома од Татран Прешов со 21:25. На врвот на табелата е Веспрем со 9 бодови, а итсотолку има Вардар (послаба гол разлика), Мешков Брест има 6, Загреб, Металург и Татран по 3, а Раднички и Војводина по 1, додека без бод се Нексе и Борац Бања Лука.
| | веќе видена | слични

Според многумина, главните два фаворити за шампионската титула во СЕХА лигата, актуелниот шампион Вардар, и новајлијата во ова натреварување, унагарскиот гигант Веспрем, оваа сезона за првпат ќе ги одмерат меѓусебните сили. Првиот натпревар на програмата кој се игра на терeнот на Веспрем е денеска, со почеток од 16:00 часот. Првиот избор на голот кај нашиот вицешампион, голманot Арпад Штербик истакна дека треба без страв и со доза на самоувереност да се влезе во натпреварот. “Јас полека станувам дел од тимот и тоа ми се допаѓа. Се знам со многу од играчит од минатото, а со еден дел од нив и имам играно заедно. Ние сме свесни за нашите цели оваа сезона, односно она што треба да го направим за да стигнеме до нив. Веспрем сигурно е најсилната екипа со која во овој момент можеме да се сретнеме во оваа лига, но исто така и ние сме силен тим и веруваме дека не треба да се плашиме од никого. “ - изјави Штербик. Тренерот на нашата екипа, Раул Гонзалез слично како и Штербик, истакна дека верува во квалитетот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска, на социјалната мрежа напиша дека немала партиски штаб и дека таа е надпартиски кандидат, а ...
сите 215 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 226 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна ...
сите 103 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 161 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 157 | | | веќе видена

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи, особено во планинските подрачја. ...
сите 160 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 285 | | | веќе видена

Претседалскиот кандидат на СДСМ и здружената коалиција, Стево Пендаровски е на врвот според број на следбеници на социјалната мрежа фејсбук, каде има безмалку ...
сите 74 | | | веќе видена

Зинедин Зидан побарал ангажман на Садио Мане, но Флорентино Перез има други планови и праќа емисари во Париз да опипаат терен за рекорден трансфер на Килијан ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар несовладлив во „Кале“ (27-21

Од:
До кого (е-маил):
Порака: