PlanetSport

Шампионот „касно пали“, веќе го видовме тоа од него во неколку наврати, но се чини дека во случај на победа над Челзи ќе биде најголем фаворит за титулата. Пред почетокот на новата сезона Челзи и Сити беа прогласени за единсвени конкуренти во борбата за титулата. Тимот на Мурињо во тоа по четирите стартни победи, Сити не. Не се енергични, изгубија од Стоук, рака на срце имаа и потежок распоред од ривалот, отидоа на „Етихад“ каде што освоиа еден бод. „ Мораме да победиме “ , изјави Јаја Туре чии лоши игри на почетокот на сезоната и текако ги загришуваат фаовите на „Граѓаните“. Се верува дека трагедијата која ја дожвеа во текот на летото вијаеше на неговата форма, меѓутоа има и оптужби дека е незаинтересиран и дека годините го земаат својот данок. Сепак, би било погрешно да се отпише Сити, се работи за сјајна екипа која кога е во форма просто ги меле своите ривали. Имаат големо искуство во вакви натпревари, а и Пелегрини важи за „тркач на долги стази“. Минатата година успеа да се врати по лошиот старт кој ...
сите 12 | | | веќе видена

Премиер лигата продолжува по двонеделната пауза, одиграни се три кола, но дури сега сите тимови се комплетни. Новите играчи ќе дебитираат за своите тимови, какви се очекувањата? Колото ќе се отвори во раниот попладневен термин со натпреварот помеѓу Манчестер Сити и Арсенал, фановите на гостинскиот тим очекуваат деби на Дани Велбек. Англискиот репрезентативец по головите против Швајцарија се очекува да биде стартер против шампионот. Велбек секако дека ќе биде огромна закана за неговиот колега од репрезантацијата Џо Харт, а Англија нестрпливо го чека првото дерби на тимовите кои се во конкуренција за титулата. Манчестер Јунајтед овој викенд стартува практично со нов тим, со Фалкао, Блинд и Рохо. Сите тројца се спремни за игра, а само од Ван Гал зависи дали ќе бидат во тимот. Јунајтед ја бара првата победа, нивен ривал во недела е КПР, на Олд Трафорд и Хари Реднап ќе ги фрли во оган новите засилувања. Во финишот на преодниот рок КПР го доведоа Варгас, кој никогаш неуспеа да се наметне во Наполи, но играше во ...
сите 52 | | | веќе видена

Кошаркарите на Франција го направија убедливо најголемото изненадување досега на Светското првенство (СП) откако вчера го елиминираа домаќинот на шампионатот Шпанија и тоа уште во четвртфиналната фаза победувајќи со 65-52. Изненадување е огромно со оглед на тоа што „црвената фурија“ беше однапред видена во големото финале со оглед на квалитетот и настапот пред своја публика. На Франција ретко кој и даваше шанси да ја мине вечерашната препрека со оглед на тоа пто на Мундобаскетот настапува без плејдата првотимци предводени од најдобриот, Тони Паркер. Лошиот шут од далечина, особено за три поени (2/22) се покажа како клучна причина за поразот на Шпанците. Диао постигна 15 поени, Хуртел 13 поени, додека искусниот Батум придонесе со девет поени во во големиот триумф на „триколорите“. Кај Шпанците на ниво беше единствено Пау Гасол со 17 поени, а најголеми разочарување беа неговиот брат Марк Гасол (3 поени) и Рики Рубио (4 поени со шут 1/7). Следен противник на Франција ќе биде селекцијата на Србија, која во ...
сите 190 | | | веќе видена

Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ го постигна најголемиот успех во кариерата откако успеа да ја освои титулата на последниот Грен слем во сезоната, УС Опен. Чилиќ, во финалниот меч, за еден час и 56 минути игра го совлада Јапонецот Кеи Нишикори со 3-0. Хрватот сите три сета ги доби со идентични 6-3. Чилиќ од првиот до последниот поен доминираше на теренот, слично како на претходните два мече против Бердих и Федерер , додека Јапонецот беше премногу импресиониран од финалето и беше далеку од играта која ја имаше во претходните три меча против Раониќ, Вавринка и Ѓоковиќ. Марин Чилиќ е вториот хрватски тенисер кој успеал да освои грен слем титула, претходно неговиот сегашен тренер Горан Иванишевиќ во 2001 година победи на Вимблдон.
сите 16 | | | веќе видена

Почетокот на тренерската кариера на Зидан не започна на најдобар можен начин, или на начин на кој би сакал Французинот. Легендарниот француски фудбалер очигледно се уште има да учи доколку сака да ги оствари своите амбиции како тренер. Од оваа сезона Зидан е тренер на вториот тим на Реал Мадрид кој се натпреварува во Секунда Б, трета по ранг лига во Шпанија, а во новата сезона запиша три порази во низа и се наоѓа на дното на табелата, без бодови. Ова е многу разочарувачки резултат, со огллед на тоа што пред стартот на новата сезона Кастиља важеше за фаворит. За Б тимот на Реал Мадрид ова е воедно и најслабиот скор во последните дваесет години.
сите 4 | | | веќе видена

Во натпревар со две различни полувремиња, благодарение на извонредно одиграните први 20 минути од средбата, Вардар стигна до триумф (27-21) на првиот дерби натпревар од новата сезона со Металург, овој пат во рамките на 2. коло од регионалната СЕХА лига. Вардар феноменално го почна натпреварот, наспроти деконцентрираните „металурзи“ на кои апсолутно ништо не им поаѓаше од рака во нападот, а преку своите грешки им овозможуваа на „вардарци“ преку брзи контра напади да ја полнат противничката мрежа. Избраниците на Лино Червар цели 12 минути немаа погодок, па по водството од 5-0 на Вардар, првиот погодок следеше преку пенал на Циндриќ за 5-1. „Црвено-црните“ потоа продолжија во ист стил и во 18.минута веќе беше 9-1, за да во 19.минута Металург повторно преку Циндриќ го постигне првиот гол од игра. Во овој период од играта, Горбик и Шишкарев беа одлични за Вардар во нападот, а на голот Штербик извонреден со пет одбрани не дозволувајќи голови во сопствената мрежа. Во последните 10 минути „металурзите“ се созедоа, и ...
сите 100 | | | веќе видена

Ливерпул во летниот преоден рок беше еден од најактивните клубови во Европа и донесе неколку нови засилувања на „Енфилд“, но очигледно раководството не е задоволно со постоечкиот кадар па спрема ново големо засилување. Иако преодниот рок штотуку заврши, слободните играчи, кои се без договор сеуште можат да потпишат за нов клуб, а таков е и екс голманот на Барселона, Виктор Валдес. 32-годишниот Шпанец остана без клуб откако му пропадна трансферот во Монако, па медиумите во Англија тврдат дека ги договорил сите детали и дека ќе потпише за славниот англиски клуб. Валдес сеуште се рехабилитира од повредата на коленото, а комплетно ќе им се врати на тренинзите следниот месец, кога и ќе потпише повеќегодишен договор со Ливерпул.
сите 10 | | | веќе видена

Летниот преоден рок донесе големи вложувања на Манчестер Јунајтед, а планот за Јануари веќе е првично зацртан. Манчестер Јунајтед е рекордерот во Премиер лигата кога станува збор за сумата на пари потрошена на засилувања во текот на летниот трансфер период. Ван Гал го доби она што во Баерн никогаш не можеше да го добие – одврзани раце и каса без дно. Неверојатни суми издвои за доведување на Лук Шо, Андер Ерера, Маркос Рохо, Анхел Ди Марија, Дејли Блинд и за позајмицата на Радамел Фалкао. Јунајтед се откажа од традиционалниот метод на правење на свои играчи, а цената ја плати Дани Велбек. Неговиот пример е голема порака дека Јунајтед започна да ги следи барањата на модерниот фудбал, а тие се резултати и големи вложувања во краток временски период. Она што се мереше околу сезона или две, сега се мери со месеци, а во некои случаи и со денови. Во текот на летниот трансфер период се потрошени вкупно 153.1 милиони фунти, а ако мислевте дека некое време финансиската бура ќе се смири, се излажавте. Јунајтед во текот ...
сите 20 | | | веќе видена

Во овој летен преоден рок екипата која претходната сезона го освои шампионатот во Шпанија, Атлетико Мадрид, го собори личниот рекорд кога станува збор за потрошените средства за засилувања во еден преоден рок. Сигурно една од најсимпатичните екипи на неутралните навивачи во минатата сезона беше Атлетико Мадрид, екипата која финансиски неможеше да им парира на великаните како Челзи, Манчестер Сити, Реал Мадрид или Барселона, но успеа на теренот. Овој преоден рок Атлетико го собори клупскиот рекорд кога станува збор за потрешените средства за доведување на нови играчи. Доста првотимци ова лето ја напуштија екипата. Неколку водечки играчи од минатата сезона сега ги бранат боите на Челзи, а Атлетико ова лето од продадените играчи заработи 84 милиони евра. Ги продадоа Диего Коста и Фелипе Луис во Челзи, Адриан во Порто, а заработија нешто и од позајмици. Дури осум играчи ја напуштија четата на Диего Симеоне, а фудбалерите кои неможеа да се изборат за место во тимот на Атлетико сега играат во Ливерпул (Манкиљо), ...
сите 3 | | | веќе видена

Неколку фудбалери сакаа да направат трансфер до крајот на преодниот рок, но тие, на нивна „несреќа“, не успеаја во својата намера… Голем број на фудбалери оваа сезона изгубија преку неуспешните обиди да направат трансфер во преодниот рок, и сега ќе мораат да почекаат дополнителни 4 месици до наредниот преоден рок доколку сакаат да ја променат средината. Постојат доста квалитетни играчи кои нема да се наоѓаат во стартните 11 на своите екипи, а ние ќе наведеме само неколку од нив : Сами Кедира беше поврзуван со неколку клубови ова лето. Клубови како Челзи, Арсенал и Баерн Минхен. Дефинитивно за него немаше место во некои тимови, а други несакаа да потрошат голема сума на пари за да стигнат до неговите услуги. Едно е сигурно, наредните 4 месеци овој фудбалер сигурно нема да избори место пред Лука Модриќ и Тони Крос, секако, доколку во иднина и двајцата бидат потполно спремни. Од друга страна, заминувањето на Чаби Алонсо би можело да го радува, но останува уште Иљараменти за кој шпанските медиуми пишуваат дека ...
сите 28 | | | веќе видена

Милан во самиот крај на преодниот рок ја победи конкуренцијата и во своите редови ја донесе ѕвездата на Аталанта, Џакомо Бонавентура. 25-годишниот крилен фудбалер пристигнува на „Сан Сиро“ за 7 милиони евра, а потпретседателот на „росонерите“ Адриано Галиани откри дека фудбалерот заплакал кога го потпишувал договорот. „Да, тоа е вистина. Џакомо плачеше кога го потпишуваше договорот. Тоа е остварување на сонот, бидејќи тој е голем навивач на Милан. Само еден час претходно беше се договорено за да се пресели во Интер, но кога се јави Галиани Џакомо веднаш ги избра росонерите“, потврди агентот на фудбалерот. Милан се насочи кон доведување на Бонавентура откако пропадна трансферот на Биабијани од Парма.
сите 2 | | | веќе видена

Од година во година на Островот се трошат се повеќе и повеќе пари на засилувања, а оваа година дочекавме и поставување на нов рекорд. И тоа каков. Англиските премиерлигаши на трансфери во овој летен преоден рок потрошиле 835 милиони фунти, односно нешто повеќе од милијарда евра! Дури 205 милиони фунти повеќе отколку минатото лето, кога беше поставен рекорд од 630 милиони фунти. 2012. е поставен тогашни рекорд од 490 милиони, а година порано се потрошени 485 милиони фунти. Доколку продолжат со ова темпо, во летото 2015. не е нереално да се очекува ново соборување на рекордот и пробивање на границата од една милијарда фунти.
сите 38 | | | веќе видена

Финализирајќи со комплетниот трансфер Галатасарај попладнево официјално го промовираше Горан Пандев во својот дрес, и нормално за него веќе препознатливата „19“! „Дојдов во Галатасарај затоа што сум желен за нови титули. Досега сум ја почувствувал моќта на големите градски дерби дуели Рома – Лацио и Интер – Милан, а сега сакам да бидам дел и од еден од најпрепознатливите ривалитети на Стариот континент меѓу Галатсарај и Фенербахче“ – истакна меѓу другото Пандев на денешната презентација пред турските медиуми.
сите 14 | | | веќе видена

Предониот рок заврши, но не со него и сите активности околу доведување на фудбалерите. Иако е спуштена завесата на преодниот рок, пазарот и понатаму е отворен кога во прашање се слободни агенти, играчи без договор. Еден од нив е и Виктор Валдес, поранешниот голман на Барселона. Повредата која ја доби во моментот кога заминуваше од Барселона, го загрози трансферот во Монако, но Виктор Валдес е на добар пат да пронајде нов клуб. Англиските медиуми се надоврзаа на вчерашните шпеклуации, најавија дека договорот помеѓу искусниот шпански голман и Ливерпул е веќе постигнат. Доколку овој трансфер се реализира, Црвените дефинитивно ќе имаат одлична конкуренција на сите позиции во тимот. Самиот Валдес ќе донесе огормен квалитет и искуство на Енфилд, што ќе биде од големо значење за целиот тим.
сите 14 | | | веќе видена

Луис Суарез е најскапо платеното засилување во летниот преоден рок. Уругваецот, кој поради казната на ФИФА, за новиот клуб ќе дебитира дури во октомври, од Ливерпул се пресели во Барселона за сума од 88 милиони евра. На трансферот на Суерез во Барселона, навниот најголем ривал Реал Мадрид, одговори со трансферот на Хамес Родригез. Колумбиецот, кој на СП беше најдобриот стрелец, замина од Монако во Реал за сума од 80 милиони евра. По доаѓањето на Родригез, Аргентинецот Анхел Ди Марија побара да си замине од Реал. Во последните денови од преодниот рок тој за сума од 75 милиони евра стана нов играч на Манчестер Јунајтед. Десет најскапи трансфери ова лето: 1. Луис Суарез, од Ливерпул во Барселона (88 млн евра) 2. Хамес Родригез, од Монако во Реал Мадрид (80) 3. Анхел Ди Марија, од Реал Мадрид во Ман. Јунајтед (75) 4. Давид Луиз, од Челзи во ПСЖ (49,5) 5. Елијаким Мангала, од Порто во Ман. Сити (40) 6. Диего Коста, од Атлетико Мадрид во Челзи (38) 7. Алексис Санчез, од Барселона во Арсенал (37,8) 8. Лук Шо, ...
сите 25 | | | веќе видена

Синоќа заврши летниот преоден рок, а во самиот финиш беа реализирани трансферите на Радамел Фалкао во Манчестер Јунајтед и на Дани Велбек во Арсенал. Со оглед на фактот дека Сити го пушти на позајмица Алваро Негредо во Валенсија, тоа значи дека секој од 5-те најсилни клубови има по тројца напаѓачи во екипата. Што мислите, кој има најсилен напад?
сите 5 | | | веќе видена

Англичаните потрошија повеќе од милијарда евра, поголем дел од нив се Премиерлигаши. Погледнете го последниот ден од преодниот период по клубови. Арсенал во последниот ден го донесе само Велбек, Играчите кои не беа во прв план беа ослободени. Си заминаа Мијачи во Твенте и Мигуел во Норвич. Тотенхем го сакаше Велбек, но остана со празни раце. Во последен момент го донесоа играчот за врска Стамбулиј од Монпеље. Го пуштија Холтби во ХСВ на позајмница. Евертон до последен момент се обидуваше да го донесе Клеверли, но безуспешно. Дафи замина во Блекбурн. Астон Вила истотака го бркаше Клеверли во последниот ден. Го продадоа Ел Ахмади на Феенорд. Манчестер Сити се обиде да го донесе Фалкао, но тој замина на „ Олд Трафорд “. Ричард замина на позајмница во Фиорентина со право на откуп. Настасиќ и Синклер кои беа видени во други тимови на крајот останаа во Сити, како и Гаудети чиј трансфер во Селтик пропадна во последните моменти. Челзи го пушти Ван Гинкел во Милан. Ливерпул исто така одмараше. Лестер го донесе Ник ...
сите 27 | | | веќе видена

Преодниот рок заврши, се повлече линија, а најголеми „трошаџии“ без конкуренција се Англичаните. За доведување на нови фудбалери и трансфери во Премиер Лигата, ова лето се потрошени неверојатни милијарда евра! Навистина неверојатна сума распореденена кај премиерлигашите каде што најголеми средства одвоија Јунајтед и Ливерпул, кои ова лето се единствените клубови кои ја надминаа цифрата од 100 милиони фунти. Челзи е на трето место со 87.7 милиони. Другите клубови кои исто така потрошија поголема сума на пари се Арсенал, Саутемптон и Манчестер Сити, со преку 50 милиони фунти. Имено, вкупно се потрошени 857.7 милиони фунти, поточно 1.09 милијарди евра. Покрај што купуваа, клубовите и продаваа, а во оваа категорија првите места ги завземаа Саутемтон, Челзи и Ливерпул, кои од продажбата на своите фудбалери заработија 88.6, 88.5 и 81.1 милиони фунти.
сите 28 | | | веќе видена

Имаше шпекулации во врска со искусниот голман, но не станаа вистина. Медиумите го поврзуваа Петр Чех со заминување од Челси, го преселуваа во Франција и во КПР. Сепак, еден од поискусните фудбалери на Челси остана на „Стемфорд Бриџ“. Воодушевен, Чех со своите фанови на Твитер го сподели своето задоволство. „Сина е мојата боја!…и тоа не се промени…;-) Добра ноќ на сите.“, напиша на Твитер.
| | веќе видена

next