Трагедија во Куба: Синот на Фидел Кастро изврши самоубиство


3 копии

Најстариот син на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро Дијаз Балард јуниор, изврши самоубиство на 68-годишна возраст. Кубанските медиуми пишуваат дека тој со месеци страдал од депресија, а за неговата состојба не можеле да помогнат ниту група на лекари кои го третирале. Најстариот син на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро Дијаз Балард јуниор, изврши самоубиство на 68-годишна возраст. Кубанските медиуми пишуваат дека тој со месеци страдал од депресија, а за неговата состојба не можеле да помогнат ниту група на лекари кои го третирале.-Кастро Дијаза-Баларт, изврши самоубиство утринава - пишуваат тамошните медиуми.Фиделито како што е познат на кубанската јавност немаше амбиции да го „заземе“ тронот во Куба и да го наследи неговиот починат татко кој ја започна револуцијата за ослободување на карипскиот остров од американското влијание. Токму и затоа нема други сомнежи за неговата смрт, односно нема теории дека е убиен за да биде тргнат од листата на потенцијални нови „вечни“ владетели на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Студирал нуклеарна физика во бившиот СССР, кој потоа работел како научен советник во Кубанскиот парламент Најстариот син на кубанскиот револуционер Фидел Кастро, Фидел Кастро Диаз-Балар, си го одземал животот во четвртокот во 68-та година, објавиле државните кубански медиуми. - Доктор на науки Фидел Кастро Дијаз-Балар поради тешка депресија со месеци бил под надзор на лекарски конзилиум, си го одземал животот, на први февруари утрото – пишува весникот Гранма, пренесува Франс Прес. Кастро јуниор поради сличноста со татакому го добил прекарот Фиделито, а бил примен во болница поради депресија. Студирал нуклеарна физика во бившиот СССР, кој потоа работел како научен советник во Кубанскиот парламент и како претседател на кубанската научна академија. Неговиот татко кој за време на студената војна изградил комунистичка држава до самиот праг на САД, почина пред повеќе од една година 26 ноември 2016, на 90 години.
| | веќе видена | слични

Фидел Кастро Диаз-Баларт (68), најстариот син на покојниот кубански претседател Фидел Кастро, извршил самоубиство во четвртокот во Хавана, објавија кубанските државни медиуми. - Диаз-Баларт, кој поради тешка депресија со месеци беше под надзор на лекарски конзилиум, вчераутро си го одзел животот - напиша порталот Кубадибејт, а пренесе „Гардијан“.Малкумина знаеле за менталното здравје на Диаз-Баларт пред веста за самоубиството, наведува Би-би-си. Од сите деца на Кастро, кубанската јавност најмногу го познаваше Фиделито, или Малиот Фидел, прекар што го доби поради сличноста со татка си. Тој беше роден во 1949 година од краткиот прв брак на Кастро со Мирта Диаз-Баларт, од чија страна Фиделито беше во сродство со некои од најголемите непријатели на Кастро во американскиот Конгрес. Тој се најде во центарот на големиот спор за старателство меѓу Кастро и Диаз-Баларт, која на петгодишна возраст го одведе во САД. Кастро по револуцијата во 1959 година успеа да го врати Фиделито на Куба. Тој студираше нуклеарна физика ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фидел Кастро Дијаз-Баларт, најстариот син на покојниот кубански претседател Фидел Кастро, се самоубил вчера на возраст од 68. години. "Докторот на науки Фидел Кастро Дијаз Баларт, кој поради тешка депресија со месеци бил под надзор на лекари, се самоубил", пишува државниот кубански весник "Гранма'. Кастро помладиот, кој поради својата голема сличност со Фидел го добил прекрарот Фиделито, бил примен во болница поради депресија, а потоа го продолжил лечењето надвор дома. Студирал нуклеарна физика во поранешниот Советски сојуз, а во моментот на смртта работел како научен советник во Кубанското државно собрание и како претседател на Кубанската научна академија. Неговиот татко умрел пред нешто повеќе од една година, на 26. ноември 2016. година, на возраст од 90 години.
| | веќе видена | слични
8 копии

Фидел Кастро Дијаз-Баларт, најстариот син на починатиот кубански претседател, Фидел Кастро, си го одзел животот во четвртокот на 68-годишна возраст, пренесоа светските агенции. „Докторот на наука Фидел Кастро Дијаз-Баларт, кој поради тешка депресија со месеци беше под лекарски надзор, денес, 1 февруари наутро, си го одзеде животот “, напиша официјалното списание „Гранма“. Кастро Помладиот, кој поради големата сличност со својот татко го доби прекарот Фиделито, бил примен во болница поради депресија, а потоа лекувањето го продолжил надвор од болница. Студирал нуклеарна физика во поранешниот Советски Сојуз, а сè до смртта работел како научен советник во Кубанскиот државен совет и како претседател на Кубанската научна академија. Татко му, кој за време на Студената војна изгради комунистичка држава на прагот на САД, почина пред повеќе од една година, на 26 ноември 2016 година, на возраст од 90 години.
| | веќе видена | слични
5 копии

Најстариот син на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро, Дијаз-Баларт, кој работел како нуклеарен физичар, изврши самоубиство во 68. година од животот. Кубански медиуми јавуваат дека тој со месеци се лекувал од депресија. Во јаноста бил познат како Фиделито или Малиот Фидел, поради големата сличност со својот покоен татко Фидел Кастро. Од децата на Кастро, кубанската јавност најдобро го знаеше Фиделито. Роден беше во 1949 година од бракот на Фидел со Мирта Дијаз -Баларт, од чија страна тој беше во сродство со некој од најголемите непријатели на Кастро од американскиот Конгрес. Се најде во голем спор за старателство меѓу Кастро и Дијаз-Баларт, која на пет години го однесе во САД. Кастро по револуцијата во 1959 година успеа да го врати Фиделито на Куба. Синот на Кастро студирал во СССР и бил полиглот. Бил на чело на нуклеарната програма на Куба во периодот 1980-1992, додека татко му не го отпуштил од таа функција. По распадот на СССР програмата е прекината и Фиделито се повлекува од јавноста. Фиделито ...
| | веќе видена | слични

Најстариот син на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро Дијаз Баларт, кој во време на смртта на кубанскиот лидер работел како нуклеарен физичар, извршил самоубиство на 68-годишна возраст. Фидел Кастро Дијаз Баларт, во јавноста познат како Фиделито, си го одзел животот откако неколку месеци неуспешно се лечел од депресија. Приватниот живот на кубанскиот лидер Фидел Кастро, како и многубројните деца кои ги криел од очите на јавноста до скоро биле непознати за Кубанците, но еден син и тоа како ѝ бил познат на јавноста. МАЛИОТ ФИДЕЛ МЕЃУ ДВА ОГНА Фиделито е добиен од бракот на Фидел Кастро и неговата прва сопруга Мирта Дијаз Баларт. Имало голем спор меѓу Кастро и Мирта околу старателството. Мајка му го однела во САД кога бил на 6-годишна возраст. По револуцијата во 1959 година, Кастро успеал да го врати на Куба. Сепак, Фиделито по полнолетството во Русија студирал нуклеарна физика под лажно име, Хозе Раул, и се оженил со Русинка. ТАТКО МУ СЕ ВООДУШЕВИЛ ПА ГО ОТПУШТИЛ Уште тогаш се забележувало дека малиот ...
| | веќе видена | слични

Најстариот син на кубанскот левичарски водач Фидел Кастро, докторот на науки Фидел Анхел Кастро Дијаз алар во четвтокот на Куба извршил самоубиство во 68-та година од животот, пренесе државната новинска агенција Prensa Latina и националната телевизија. Последните месеци лекарите се обидувале да му помогнат на Кастро да ја наднине длабоката депресија. Отпрвин бил хоспитализиран, а потоа неговата состојба била следена амбулантно, се навудава во медиумските извештаи. Кастро помлдиот, кој поради големата сличност со татко си го доби прекарот Фиделито, студирал нуклеарна физика во поранешниот Советски сојуз, а во моментот на смртта работел како научен советник во Кубанскиот државен совет и како претседател на Кубанската академија на науките. Автор е на 11 книги и над 150 научни трудови за нуклеарната физика, енергетските технологии и нивната поврзаноста со науките за животната средина, како и за иновации и управувања со знаењата. Неговиот татко, кој во текот на Студената војна изгради комунистичка држава во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Најстариот син на поранешниот лидер на Куба Фидел Кастро бил пронајден мртов и најверојатно станува збор за самоубиство, пренесуваат кубанските државни медиуми. 68-годишниот Фидел Кастро Дијаз-Баларт јуниор бил пронајден вчера, а како што се пренесува во извештаите на тамошните медиуми, тој веќе со години се борел со депресија, пренесува BBC. „Фидел Кастро Диаз-Баларт, кого веќе неколку месеци го лечеа врвни доктори поради депресија, си го одзеде животот“, пишуваат кубанските медиуми. Најстариот син на Фидел Кастро бил познат и како „Фиделито“, поради неверојатната сличност со својот татко. Како што пренесува BBC, тој бил нуклеарен физичар кој се школувал во некогашниот Советски сојуз. Се до смртта, бил ангажиран како научен советник во кубанскиот државен Совет, а бил и потпретседател на кубанската академија на науки. Бил познат и по тоа што ја водел кубанската нуклеарна програма од 1980 до 1992 година, пред таа програма да биде укината, после распаѓањето на СССР.
| | веќе видена | слични

Ројтерс/Курир.рс Фидел Кастро Дијаз-Баларт, најстариот син на починатиот кубански претседател Фидел Кастро, се убил во четвртокот во 68-мата година од животот. „Докторот на науки Фидел Кастро Дијаз-Баларт кој поради тешката депресија со месеци беше под надзор на лекарите, денеска се уби“, пишува службениот кубански весник „Гранма“. Кастро помладиот кој поради својата голема сличност со татко му го добил прекарот Фиделито, бил примен во болницата поради депресија, а потоа го продолжил лекувањето надвор од болницата. Студирал нуклеарна физика во бившиот Советски Сојуз, а во моментот на смртта работел како научен советник во Кубанското државно собрание и како претседател на Кубанската научна академија. Неговиот татко умре пред повеќе од една година, на 26 ноември 2016., на 90-годишна возраст.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев денеска со средби со лидерите на ДПА и на „Алтернатива“, Мендух Тачи и Африм Гаши ги продолжува консултациите околу ...
сите 241 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 220 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 196 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 161 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 271 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 138 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 471 | | | веќе видена

Евро-Атлантскиот Совет на Македонија на својата интернет страница објави интерактивна мапа преку која може да се следи кои земји членки на НАТО го ратификуваа ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трагедија во Куба: Синот на Фидел Кастро изврши самоубиство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: