Момче починало ноќеска на плоштадот

3 копии

Четириесетина минути по полноќ на плоштадот Македонија, пред МЕПСО, од засега непознати причини починало непознато лице на возраст од 23 до 25 години, потврдија од СВР Скопје Момчето било донесено од страна на 4 до 5 лица од плоштадот, каде се одржувало Баскер фест, пред МЕПСО, бидејќи според укажувањата на сведоците, му се слошило, велат од СВР Скопје. Викната е Брза помош на лице место и констатирана е смрт. СВР Скопје излегла на лице место и извршен е увид. По наредба на истражен судија телото е предадено на обдукција. „Работиме на утврдување на идентитетот на лицето“, изјавија од СВР Скопје . Во исто време на плоштадот вчера се случуваше и спонтана прослава на одредени приврзаници на политичките партии по повод изборите, но од СВР Скопје засега немаат информации дали инцидентот е поврзан со прославата. Според СВР Скопје првични траги на насилство нема, но обдукцијата треба да пресече за конечната причина за смртта на момчето. Денеска на пресот на МВР, новинарка од еден медиум, кажала дека видела ...
| | веќе видена | слични

Протест против полициска бруталност пред полициската станица Беко на 6 јуни 2011. Граѓаните се охрабруваат да протестираат против полициското насилство. Организацијата на протестите потекна од социјалните мрежи. „Од вчера социјалните мрежи станаа срцето на граѓанското општество во Македонија.“ Овој заклучок, што една колешка-новинарка синоќа го сподели на Твитер, со одобрение беше прифатен од речиси целата македонска твитер-заедница, која беше главен иницијатор за Социјалните мрежи станаа срцето на граѓанското општество во Македонија. протестите што следуваа по убиството на 22-годишно момче во центарот на Скопје. Осомничен за убиството е полицаец од единицата Тигри, а општ впечаток на мнозинството македонски „твитерџии“ е дека во прв момент полицијата се обиде „да го заташка“ случајот, но ретерираше под притисок на јавноста. Портпаролот на МВР, Иво Котевски, во понеделник рече дека во недела навечер е пронајдено тело на неидентификуван мртов млад човек, но на него немало видливи траги на насилство. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Починатото момче не е Даниел, потврди за Нетпрес сведокот, кој вчера ни кажа дека го познава момчето кое завчера вечер беше претепано до смрт. На денешниот разговор во просториите на Нетпрес сведокот Р.Р. растревожено зборуваше за немилиот настан и рече дека е подготвен настанот да го пријави во полиција. “И јас бев сведок на бруталниот настан кој се случи завчера на плоштадот. Дечкото кој беше тепан премногу ми личеше на еден мој познаник. Премногу се загрижив па па почнав по другари да прашувам дали фамилијата на Даниел е известена. Повратниот одгвор ми беше дека Даниел е жив. За да се уверам лично отидов со неколку другари кај него дома и навистина се испостави дека не е мртов. Тој беше во неговиот дом. Се препознав и се извинувам што пласирав таква информација, која се рашири во јавноста“, раскажа Р.Р. Портпаролот на Истражниот судија рече дека сеуште се чекаат резултати од обдукцијата на починатото момче, а во секој момент ги очекуваме и информациите од Судска медицина. Р.Р. и Ф.Г. не се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Телото на момчето кое почина на 6. јуни под се уште неразјаснети околности на плоштадот Македонија, е префрлено во капела во Бутел, потврдија за Макфакс од Судска медицина. Оттаму велат дека телото на момчето е префрлено во Бутел уште вчера, и во моментов се очекува МВР официјално да го потврди идентитетот на момчето, кое било на возраст од 23 до 25 години. Од Основен суд 1, за Макфакс велат дека сè уште чекаат извештај од судска медицина за причините за смртта на момчето, и се очекува наскоро и тие да излезат со извештај за тоа дали имало траги на насилство. Рано утрото во понеделникот пред МЕПСО, од засега непознати причини почина непознато лице на возраст од 23 до 25 години, потврдија вчера за Макфакс од СВР Скопје. Момчето било донесено од страна на четири до пет лица од плоштадот, каде се одржувал Баскер фест, пред МЕПСО, бидејќи според укажувањата на сведоците, му се слошило, велат од СВР Скопје. Викната е Брза помош на лице место и констатирана е смрт. Истата вечер на плоштадот се случуваше и ...
| | веќе видена | слични

Местото на убиството Во Судска медицина на новинарите им беше соопштено дека е извршена обдукција на телото на момче на возраст од околу 22 години, кое било најдено мртво во центарот на Скопје. Синоќа и во текот на ноќта група млади луѓе протестираа во центарот на градот против полициско насилство. Тие за попладнево најавија ново протестно собирање во 16 часот на улица „Македонија“ пред спомеен куќата на Мајка Тереза. Остри осуди за МВР упати и Хелсиншкиот комитет, а реагираа и од коалицијата Сите за правично судење. Информацијата за случајот вчера беше проширена преку социјалните мрежи, по што информираа медиумите. Во информацијата се говореше дека едно момче било претепано на смрт од страна на полицаец, по што телото било одвлечкано и покриено со црна кеса. За настанот информирале очевидци кои останале анонимни.
| | веќе видена | слични

По речиси два дена трагање, притисоци и криење, расветлена е трагедијата со убиеното момче на градскиот плоштад. Изјавите на сведоците се покажаа точни, а граѓаните што бараа правда по скопските улици, добија одговори. Обдукцијата на на младиот Мартин Нешковски покажа дека му бил скршен носот а левата страна од телото му била во распаѓање. Знаци на физичко насилство постојат на телото на младиот човек, кој според изјави на сведоци било брутално натепано до смрт од страна на припадник на единицата „Алфи“ во неделата по полноќ. Осомничениот за убиството, Игор Спасов, полицаец од единицата „Тигар“ вчера околу 18 часот самиот се пријавил кај својот старешина и го признал злосторството. Извор непосредно ангажиран во вршењето на обдукцијата, за Плусинфо открива дека сега починатото лице се здобило со скршеници на носот, а левата страна од телото му била во распаѓање. Според тоа што ни беше кажано од Институтот за судска медицина, телото на убиениот, било донесено за обдукција вчера претпладне, обдукцијата е ...
| | веќе видена | слични

22-годишниот Мартин Нешковски од Скопје е момчето, пронајдено мртво кај скопскиот плоштад. Тој починал од повредите на главата и телото кои му ги нанесол вработен во единицата за специјални задачи „Тигри“ кој ја обезбедувал прославата на градскиот плоштад. Во текот на вчерашниот ден сторителот на делото сам се пријавил кај својот старешина и наскоро се очекува да биде изнесен пред Истражен судија. Засега нема официјално објаснување зошто дошло до конфликтот помеѓу Мартин и припадникот на единицатa. Портпаролот на Мвр Иво Котевски денеска на прес конференција истакна дека се чекало толку долго за да се идентификува жртвата, што било направено со земање на отисоци, а бил идентификуван и од страна на неговиот брат. Телото било пронајдено 45 минути по полноќ, по што бил извршен увид од страна на посебна екипа на МВР. Случајот бил пријавен од страна на очевидци. Околу вчерашните протести, Мвр со став дека лицата кои ги организирале протестите воопшто не ја познавале жртвата. На денешната прес конференција од Мвр ...
| | веќе видена | слични

Откриен е осомничениот за смртта на момчето, кое беше претепано до смрт на плоштадот ноќта после изборите. Неофицијално полицијата го идентификувала напаѓачот. Даниел од Ѓорче е жив, но се уште е енигма идентитетот на починатиот. Обдукцијата на телото е завршена уште вчера околу пладне и момчето на возраст од 20 до 25 години е однесено во капелата на гробиштата Бутел. Таму се води како непознато лице. Првиот човек на Институтот за судска медицина професорот Дума, не сакаше да ги открие причините за смртта на засега неидентификуваното лице. Информациите се доставени до истражниот судија. Неофицијално на телото на момчето имало траги од тепање, скршен нос и модрици по главата и слабината. Веста прв ја објави Нетпрес. Сведоци на настанот се јавиле во агенцијата и раскажале што виделе. Момчето било облечено во сини шорцеви , кафена маичка со линии и патики. Кај пронајденото мртво момче немало ниту еден документ за идентификација. Напаѓачот бил облечен во бела маичка и имал тетоважа. Според МВР ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Според полициски извори Момчето, пронајдено мртво кај скопскиот плоштад, според судски и полициски извори имало повреди на левата страна на телото. Информациите кои ги има и истражниот судија и МВР велат дека на момчето му бил скршен носот, а имало и траги од удари по слабината и главата. Очевидци тврдеа дека момчето го претепал припадник на специјалните полициски сили „Алфи". Од скопската полиција и денеска со став дека момчето било донесено од четири лица, од местото каде што се одржувал „Баскер Фест“ и дека веднаш била повикана брза помош. Според МВР, на телото на момчето немало траги на насилство. Идентитетот на момчето на полицијата сеуште не и е познат и тврдат дека телото сеуште се наоѓа во Институтот за судска медицина. Стотици млади од Скопје синоќа пред полноќ ја блокираа улицата на автобуската позната како Рекорд во знак на протест за смртта на 22 годишното момче пред два дена на скопскиот плоштад. Насобраните седеа на асфалтот еден час и оттаму испратија порака до надлежните да се открие ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 196 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 250 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 731 | | | веќе видена

Синоќешното апсење на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и азилот на екс премиерот Никола Груевски остануваат во фокусот на вниманието. Судскиот известувач ...
сите 164 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Момче починало ноќеска на плоштадот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: