Германија повторно без Претседател. Вулф поднесе оставка!

Германскиот Претседател Кристијан Вулф (51) денеска поднеси оставка, со што Ангела Меркел по втор пат останува без шеф на државата. Вулф беше под силни притисоци поради обвиненијата за нејасни финансиски релации со богати бизнисмени, кредитот од половина милион евра за купување на куќа, како и мноштво обвиненија од периодот кога беше шеф на владата на областа Долна Саксонија. На 30 јуни 2010 беше избран за Претседател на Германија во третиот круг гласање, што тогаш се толкуваше како дебакл за демохристијанско- либералната владејачка коалиција. Очигледно и во редовите на владејачката демохристијанска партија на Меркел, од каде што е и Вулф постои круг на луѓе кои не сакаа да му го дадат својот глас во изборот за Претседател.
| | веќе видена | слични

Изборот на можни кандидати за функцијата претседател се намалува-претседателот на парламентот, Ламерт и шефот на Уставниот суд, Фоскуле, откажаа. Социјалдемократите и Партијата на зелените бараат отворени разговори. Имињата на Норберт Ламерт и Волфганг Хубер, поранешен претседател на Советот на Евангелистичката црква во Германија, беа најчесто споменувани во вчерашните разговори на коалиционите партнери во владата. Претходно откажа претседателот на Уставниот суд, Андреас Фоскуле, а кратко потоа отпадна од „игра“ и името на Ламерт. Не доаѓа во предвид, као што се дознава, ниту актуелниот министер за одбрана, Томас де Мезие. Фаворитот на Социјалдемократската партија и противкандидатот на досегашниот претседател Кристијан Вулф во последната изборна трка, Јоахим Гаук, 72-годишен активист за човекови права од поранешната Германска Демократска Република, се држи воздржано. СПД и Зелените демонстрираат заедничка решителност Опозиционите партии, СПД и Зелените, кои канцеларката Ангела Меркел ги покани ...
| | веќе видена | слични

Неизвесно е кој ќе биде новиот германски претседател по вчерашната оставка на Кристијан Вулф. Меркел е ставена во ситуација во нејзиниот мандат по трет пат да се бира претседател, откако пред две години оставка си поднесе и Хорст Келер. За аналитичарите, оставката на Вулф е засрамувачка. Неполни 24 часа по оставката на германскиот претседател Вулф почна партиската лицитација за неговиот наследник. Опозиционите партии го одбија предлогот на Меркел за заеднички кандидат најавувајќи дека тие нема да гласаат за член на владата. Нивен фаворит е протестантскиот свештеник Јоаким Гаук кој му беше противкандидат на Вулф во 2010-та. За владејачката коалиција фаворити се блиските соработници на Меркел, министерката за труд и министерот за финансии Волфганг Шојбле. Оставката на Вулф е засрамувачка , но нема да и донесе премногу штета на Меркел - се првичните реакции на германските аналитичари. Според нив, функцијата претседател е повеќе церемонијална, а и делата за кои се товари Вулф се направени во времето ...
| | веќе видена | слични

Германскиот претседател во заминување Кристијан Вулф, кој поднесе оставка под притисок на медиумите поради придобивање материјална корист од функцијата, може да остане без почесна претседателска пензија од 199.000 евра годишно. Правниците различно ја толкуваат судбината на Вулф, кој со вчерашната одлука за оставка практично го изгуби политичкиот имунитет, па така јавното обвинителство може да покрене и истрага против него, пренесуваат германските медиуми. Секој претседател на Германија има право на привилегии – автомобил, возач и барем еден службеник, канцеларија и 199.000 евра годишни примања, доколку од службата се повлече поради здравствени или политички причини. Но, правниците различно толкуваат што се здравствени и политички причини за оставка. “Политички и здравствени се неодредени правни поими”, вели берлинскиот експерт Улрих Батис, кој смета дека Вулф има право на 199.000 евра. Поинаку смета експертот за државно право, Ханс Херберт фон Арним, кој во оставката на претседателот повеќе гледа лични ...
| | веќе видена | слични

Потрагата по нов претседател е во полн ек, неполни 24 часа по оставката на Кристијан Вулф. Канцеларката Меркел најави дека кандидатот ќе се бара низ консензус, но почетокот не е многу охрабрувачки Неколку часа по оставката на Кристијан Вулф, политичките партии во Германија веќе почнаа да лицитираат со наследниците- кого би поддржале, а кого не. Водечките опозициски партии, со кои Ангела Меркел најави дека ќе се консултира, ставија јасно до знаење дека нема да прифатат ниту еден од кандидатите на владејачката коалиција. Притоа поставија и основни маркери. „Доколку сакаме да постигнеме договор, тоа не смее да биде член на Владата“, соопшти Франк Валтер Штајнмајер, еден од лидерите на опозициските Социјалдемократи. Во сличен тон аргументираше и парламентарниот лидер на Зелените, Јирген Тритин. Волфганг Шојбле Засега, како главни кандидати се споменуваат актуелната министерка за труд Урсула Ван Дер Лајен и министерот за финансии Волфганг Шојбле, двајцата блиски соработници на Меркел и сопартијци од ...
| | веќе видена | слични

Кристијан Вулф поднесе оставка откако обвинителството го повика парламентот да му го укине имунитетот за да може да отвори истрага против него врз основа на медиумските извештаи дека имал спорни финансиски зделки со пријатели-бизнисмени. Меркел, која вторпат остана без шеф на државата, најави разговори со опозицијата за да избере наследник на Вулф Германскиот претседател поднесе оставка Избраникот на Ангела Меркел за претседател на Германија вчера поднесе оставка по аферата за спорни финансиски односи со бизнисмени, нанесувајќи и тежок удар на канцеларката во екот на европската криза и во пресрет на изборите во две сојузни држави годинава и на федералните избори во 2013-та. Кристијан Фулф (52) во краткото петминутно обраќање од претседателската палата изјави дека ја загубил довербата на германскиот народ. - Затоа повеќе не можам да ја извршувам функцијата претседател како што се бара од мене - додаде Вулф, кој призна дека направил грешки, но нагласи оти секогаш бил чесен и оти е уверен дека истрагата ќе ...
| | веќе видена | слични

Демохристијанинот Кристијан Вулф е прв германски претседател кому едно државно обвинителство му го одзема имунитетот за да се овозможи негово кривично гонење поради наводите за корупција Германскиот претседател Кристијан Вулф (51) поднесе оставка откако државниот обвинител побара Парламентот да му го одземе имунитетот поради наводите за корупција. Во последните неколку дена и недели се покажа дека ја загубив довербата на германскиот народ. Поради тоа повеќе не е можно да ја извршувам функцијата претседател, како дома, така и во странство, на начин на кој е потребно", изјави Кристијан Вулф. Направив грешка, но секогаш бев чесен", призна Вулф. Германскиот канцелар Ангела Меркел, која поради ситуацијата во земјата ја откажа посетата на италијанскиот премиер Марио Монти, рече дека преговорите меѓу партиите за пронаоѓање заменик на Вулф набрзо ќе почнат. Меркел изрази жалење за заминувањето на Вулф, а воедно и му се заблагодари, нагласувајќи дека тој секогаш бил целосно посветен на работата и бил човек кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Берлин, 17 февруари - Германскиот претседател Кристијан Вулф се повлече од функцијата, само неколку часа откако обвинителството, за прв пат во германската историја,побара на претседател да му се симне имунитетот. Според обвинителството постојат сомнежи дека Вулф имал нечесни релации со познати бизнисмени кои му плаќале престој во луксзуни хотели, му давале кредити во времето кога бил гувернер на Долна Саксонија, а беше криткуван и за обидот да ги замолчи новинарите да пишуваат за овие теми. „Истрагата што ќе следува, јас сум убеден дека ќе покаже оти сите обвинувања се неосновани. Јас секогаш се однесував почитувајќи го законот. Имав грешки но бев секогаш искрен“, изјави Кристијан Вулф . Поради оставката на Вулф, германската канцеларка ја откажа посетата на Италија ,а во обид да го амортизира политичкиот удар изјави дека ќе се обиде наследникот на Вулф да биде прифатлив и за власта и за опозицијата . „Претседателот рече дека не е во можност да ги исполнува неговите должности повеќе. Всушност тоа е и ...
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка, која се обидува да ја одржи еврозоната во време на должничката криза, се најде пред несакан тест за својата контрола врз коалицијата Политичкиот авторитет на германската канцеларка Ангела Меркел доживеа голем удар откако германскиот претседател Kристијан Вулф беше принуден вчера да поднесе оставка бидејќи обвинителството побара од парламентот да му го одземе имунитетот како дел од истрага за корупција. - На Германија ~ е потребен претседател кој целосно ќе ја ужива довербата на народот. Но настаните во последните неколку денови и недели покажаа дека оваа доверба, а со тоа и мојата ефективност, е сериозно доведена во прашање. Поради тоа веќе не е можно да ја извршувам функцијата претседател како што е потребно, како дома така и во странство – рече Вулф пред многубројните новинари пред палатата Белви во Берлин. Германската канцеларка Ангела Меркел му се заблагодари на претседателот Вулф и во обид да избегне политичка криза, изјави дека сака со опозицијата да договори кој ќе биде новиот ...
| | веќе видена | слични

Кристијан Вулф беше осомничен е за корупција додека бил покраински премиер По барањето на јавното обвинителство за укинување на неговиот имунитет, германскиот претседател Кристијан Вулф вчера поднесе оставка на функцијата. На Германија и' е потребен претседател „кој зад себе нема само мнозинство, туку широко мнозинство на граѓани“, рече Вулф во кусата изјава во Берлин, додавајќи дека развојот на настаните од изминатите денови и недели покажал дека довербата и со тоа неговите можности за делување се трајно нагризани. Што се однесува до обвинувањата на негова сметка, Вулф нагласи дека на своите функции постојано коректно се однесувал и дека извештаите во медиумите го повредиле и него и неговата сопруга. Германската канцеларка Ангела Меркел за еден ден ја одложи вчерашната планираната посета на Рим и средбата со италијанскиот премиер Марио Монти. Меркел телефонски му ја соопштила ваквата одлука на Монти, пренесоа германските новински агенции, повикувајќи се на владини извори. Од кругови на владејачката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија повторно без Претседател. Вулф поднесе оставка!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: