Еулекс обвини две лица за трговија со органи на Косово

Правосудната мисија на Европската унија на Косово обвини еден Турчин и еден Израелец за нелегална трговија со човечки органи во клиника во Приштина, соопшти во понеделникот Еулекс Турскиот хирург Јусуф Ерчин Сонмез и израелскиот државјанин Моше Харел се обвинети за криумчарење луѓе, противзаконска медицинска дејност и организиран криминал. „На Окружниот суд во Приштина издадени се налози за апсење, а двајцата осомничени се барани и преку потерници на Интерпол“, изјави портпаролот на Еулекс во Приштина, Блерим Красничи . Косовската полиција се сомнева дека Моше Харел наоѓал луѓе на кои треба да им биде трансплантиран бубрег а пото а со ветување за големи суми ги мамел донаторите од сиромашни земји во приштинската клиника. Неколкумина други, косовски државјани, меѓу нив и директорот на клиниката „Медикус“, Љутфи Дервиши , се обвинети за слични дела и го чекаат почетокот на нивниот процес. Полицијата за трансплантациите дознала пред три години кога еден турски државјанин е запрен на приштинскиот аеродром ...
| | веќе видена | слични

Обвинителот на мисијата на ЕУЛЕКС на Косово поднесе обвинение за две лица во врска со аферата „Медикус“ за трговија со органи, изјави портпаролката на ЕУЕЛКС, Ирина Гудељевиќ. Според обвинението, турскиот хирург Јусуф Ерчин Сонмез, познат како Доктор Франкештајн, и израелскиот државјанин Моше Харел се обвинуваат за шверцување луѓе, противзаконска медицинска дејност и организиран криминал. Налозите за апсење на двајцата осомничени ги издал Окружниот суд во Приштина, а Интерпол за нив издал меѓународна потерница. Турскиот лекар се наоѓа во Истанбул и претходно неколку пати ги демантираше обвиненијата додека за Харел не се знае каде се наоѓа. Косовската полиција верува дека Харел пронаоѓал луѓе на кои им била потребна трансплантација на бубрезите и дека на донаторите-жртви од сиромашни земји им нудел по 15.000 долари за бубрег за да ги доведе во клиниката во Приштина. Жртвите најчесто завршувале без своите органи, но и без пари. Полицијата за трансплантациите дознала пред три години, кога еден турски државјанин ...
| | веќе видена | слични

Турскиот хирург Јусуф Сонмез кој се сомничи за нелегални трансплантации на органи на Косово, рекол дека нема да им се предаде на косовските институции бидејќи се корумпирани. „ Не се плашам дека ќе бидам уапсен. Живеам потполно нормално во Истанбул. Повторувам по којзнае кој пат дека не сум учествувал во никаква трговија со луѓе а Моше харел, кој е исто така осомничен, никогаш не сум го видел и не сум чул за него“, изјавил тој за „Вечерни новости“. Против Сонмез, Еулекс минатата недела покрена обвинение поради учество во трговија со човечки органи. Пред Окружниот суд во Приштина тој заедно со израелскиот државјанин Моше Харел, обвинети за криумчарење луѓе, организиран криминал и незаконско спроведување на медицинска дејност. Сонмез на почетокот од годината турската полиција го приведе на сослушување, но тој по 24 часа беше пуштен на слобода. Сега неговото име се наоѓа на листата бегалци по кои трага Интерпол, но Сонмез не стравува дека ќе биде испорачан на Косово. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
7 копии

Приштина - Обвинителот на мисијата на ЕУЛЕКС од канцеларијата на Специјалното обвинителство на Косово поднесе обвинение против две лица во врска со предметот „Медикус“ под сомнение за трговија со органи. Ова го потврди портпаролката на ЕУЛЕКС, Ирина Гудељевиќ, прецизирајќи дека обвинението против Јусуф Ерџин Сонмез, турски државјанин, опфаќа шверцување луѓе, организиран криминал и незаконско спроведување медицинска дејност, додека Моше Харел, израелски државјанин, опфаќа шверцување луѓе и организиран криминал. Косовската полиција верува дека Харел пронаоѓал луѓе на кои им била потребна трансплантација на бубрезите и дека донатори од сиромашни земји доведувал на клиника во Приштина, нудејќи им огромни суми пари.Налозите за апсење на двајцата осомничени ги издал Окружниот суд во Приштина, а Интерпол за нив издал меѓународна потерница. ЕУЛЕКС поднесе исти обвиненија уште против седум лица, сите од Косово, вклучувајќи го и директорот на клиниката „Медикус“, Љутфи Дервиши. Сите тие сега го чекаат почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Турскиот лекар Јусуд Ерџин Сонмез и израелскиот државјанин Моше Харел се обвинети дека на Косово организирале илегална трговија со човечки органи, со цел да стекнат пари преку препродажба. Портпаролката на ЕУЛЕКС, Ирина Гуделјевиќ, потврди дека уште во петокот Окружниот суд во Приштина поднесол обвинение против Сонмез и Харел. Таа прецизира дека обвинението против турскиот лекар опфаќа трговија со луѓе, организиран криминал и незаконско спроведување медицински дејствија, а Харел е обвинет за трговија со луѓе и организиран криминал. - Овие кривични дела наводно се извршени во 2008 година во клиниката „Медикус“ во Приштина, а жртвите биле од разни земји. Косовската полиција тврди дека задачата на Харел била да пронаоѓа луѓе на кои им била потребна трансплантација на бубрезите, како и донатори од сиромашни земји, кои ги доведувал на клиника во Приштина нудејќи им огромни суми пари. ЕУЛЕКС поднесе обвиненија против уште седум лица, сите од Косово, вклучувајќи го и директорот на клиниката „Медикус“, Љутфи ...
| | веќе видена | слични

Неодамна ЕУЛЕКС за исти обвиненија за нелегална трговија со човечки органи покрена истражна постапка за вмешаност за уште седум лица, сите од Косово, меѓу кои и директорот на клиниката Медикус, Љутфи Дервиши Во врска со трговијата со човечки органи на Косово во приватната клиника Медикус, обвинителот на мисијата на ЕУЛЕКС покрена обвинение против две лица. Ова го потврди портпаролката на ЕУЛЕКС Ирина Гудељевиќ, прецизирајќи дека обвинението против Јусуф Ерџин Сонмез, турски државјанин познат на јавноста како Касапот или Др Франкештајн опфаќа криумчарење на луѓе, организиран криминал и незаконско спроведување на медицинска дејност. За второосомничениот Моше Харел, израелски државјанин, според портпаролката на ЕУЛЕКС Гудељевиќ покренатото обвинение опфаќа криумчарење на луѓе и организиран криминал. Налозите за апсење и на двајцата осомничени ги издал Окружниот суд во Приштина, а Интерпол за нив издал меѓународна потерница. Неодамна ЕУЛЕКС за исти обвиненија за нелегална трговија со човечки органи покрена ...
| | веќе видена | слични

Обвинителот на мисијата Еулекс во Косово покрена обвинение против турскиот хирург, Јусуф Сонмез. Под сомнение дека директно учествувал во трговијата со органи, популарно наречениот доктор Франкенштајн, се товари за криумчарење луѓе и вршење нелегални трансплантации на органи во косовската клиника Медикус во 2008-та година. Покрај Сонмез, обвинение е покренато и за израелскиот државјанин, Моше Харел, обвинет за криумчарење луѓе. Против двајцата е поднесен налог за апсење и е издадена меѓународна потерница. Доктор Франкенштајн на почетокот на годината беше уапсен, но набрзо ослободен од судот во Истанбул, поради недостаток на докази дека вршел операции врз косовски и српски цивили. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Белград, 14 јуни -Конкурсот за избор на седумчлен тим, што под закрила на Еулекс ќе ги испитува наводите за трговија со органи на Косово, е завршен,пишува белградски „Блиц“. Весникот повикувајќи се на избори од Еулекс мисијата наведува дека имињата на судиите и тужителите кои би требало да го испитаат системот на киднапирања, убиства и препродажба на органи, како и вмешаноста на врвот на ОВК во овие операции, сè уште не се познати. Според моменталните состојби, поранешната главна хашка обвинителка Карла дел Понте, која сама се препорача да ја води истрагата, нема да биде дел од овој тим. Новиот тим обвинители и судии ќе се приклучи на веќе формираниот тим на Еулекс, кој од јануари спроведува прелиминарна истрага. Дел од тимот ќе биде сместен во Брисел, а дел во Приштина, која и ќе ја задржи апсолутната јурисдикција над овој случај. Инаку обвинителот на мисијата Еулекс од канцеларијата на Специјалното обвинителство на Косово, во петокот во Окружниот суд во Приштина покрена обвинение во предметот „Медикус“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во врска со трговијата за човечки органи на Косово, обвинителот на мисијата на ЕУЛЕКС покрена обвинение против две лица. Ова го потврди портпаролката на ЕУЛЕКС Ирина Гудељевиќ, прецизирајќи дека обвинението против Јусуф Ерџин Сонмез, турски државјанин, опфаќа криумчарење на луѓе, организиран криминал и незаконско спроведување на медицинска дејност, додека Моше Харел, израелски државјанин, опфаќа криумчарење на луѓе и организиран криминал. Косовската полиција верува дека Харел пронаоѓал луѓе на кои им била потребна трансплантација на бубрезите и дека донатори од сиромашни земји доведувал на клиника во Приштина, нудејќи им огромни суми пари. Налозите за апсење на двајцата осомничени ги издал Окружниот суд во Приштина, а Интерпол за нив издал меѓународна потерница. ЕУЛЕКС истите обвиненија ги покрена против уште седум лица, сите од Косово, вклучувајќи го и директорот на клиниката „Медикус” Љутфи Дервиши. Сите тие сега чекаат почеток на судењето. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични
4 копии

Конкурсот за избор на седумчлен тим, што под закрила на Еулекс ќе ги испитува наводите за трговија со органи на Косово, е завршен, дознава белградски Blic Истиот извор наведува дека имињата на судиите и тужителите кои би требало да го испитаат системот на киднапирања, убиства и препродажба на органи, како и вмешаноста на врвот на УЧК во овие операции, сè уште не се познати. Според моменталните состојби, поранешната главна хашка обвинителка Карла дел Понте , која сама се препорача да ја води истрагата, нема да биде дел од овој тим. Она што засега е познато, како што пишува Blic , е дека новиот тим ќе брои седум членови, вклучувајќи го и специјалниот обвинител. Самиот обвинител, според сознанијата на весникот, доаѓа од една земја членка на Европската унија и досега не работел во Еулекс. Новиот тим обвинители и судии ќе се приклучи на веќе формираниот тим на Еулекс, кој од јануари спроведува прелиминарна истрага. Дел од тимот ќе биде сместен во Брисел, а дел во Приштина, која и ќе ја задржи апсолутната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 227 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 164 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еулекс обвини две лица за трговија со органи на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: