ГРУЕВСКИ: Македонија да почне да преговара за членство во ЕУ, а не да се говори за одмрзнување на препораки


Груевски истакна дека единствена цел во разговорите и неговата посета на Брисел е да се најде начин да и се помогне на Македонија да го забрза својот од кон евро-атлантските интеграции Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со партиска делегација денеска пристигна во тридневна работна посета на Брисел, каде вечерва во Европскиот парламент се сретна со претседателот на Комитетот за надворешни работи на ЕП
| | веќе видена | слични

На денешната расправа на комисијата за надворешни односи во Собранието на Република Македонија се разви жестока дебата меѓу пратеникот Милошоски и евроамбасадорот Самуел Жбогар околу прашањето кој го кочи влезот на Македонија во ЕУ и дали земјата е заробена политички од власта на ВМРО-ДПМНЕ како што претходно констатираше ЕК. - Вие направивте еден исчекор кој не е доволен. Ве повикувам да заборавите на конфликтите и да се фокусираме на сегашноста и иднината. Заедно сме посилни. ЕУ и нејзините членки ќе останат ваши цврсти партнери на вашиот пат, изјави амбасадорот Самуел Жбогар и додаде што мисли под терминот заробена држава кој е добро објаснет во извештајот на Европската комисија. Секако, на тоа возврати Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.. - Кога зборуваме за заробена држава, би кажал поинаку. Имаме заробена европска перспектива од 27 годишна блокада од една држава членка на ЕУ. Жбогар беше министер за надворешни работи од 2008 до 2012. Имавме и претседавање од Словенија и ниту еднаш не ни била упатена забелешка, ...
| | веќе видена | слични

Македонија не е заробена држава, туку има заробена европска перспектива од страна на Грција со спорот за името името. Ова беше оправдувањето на пратеникот на ВМРО – ДПМНЕ Антонио Милошоски, за одложувањето на процесот за интеграција на земјава во евро – атлантските структури, пренесува Алсат-М . Евроамбасадорот Самуел Жбогар му се спротивстави на Милошоски истакнувајќи оти се додека земјава се опишува како заробена држава, не може да се надева дека ќе се приклучи на ЕУ. „Сакам да му одговорам на мојот колега Милошоски дека ЕУ не може да започне преговори со држава која Европската Комисија ја опишува како заробена и мислам дека тоа е единствената причина зошто Македонија не ги започна преговорите за членство во ЕУ“ – изјави Самуел Жбогар Пратеникот на Движењето Беса, Зеќирија Ибраими, вели дека Македонија има недостаток на капацитети во некои клучни области. „Парламентарното мнозинство го игнорира и го условува Движењето Беса, затоа зборувам како претставник на Беса, а не како член на Комисијата. Тоа што ...
| | веќе видена | слични

Ова на денешната собраниска комисија го истакна пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Според него, се друго што ќе се зборува е само дополнителен фолклор кој може да биде важен и има битно значење за секоја држава, но како што вели, фактите се овие: – Република Македонија од 2009 година до денес е подобра подготвена за почеток на преговорите за членство во ЕУ отколку Литванија била подготвена кога ги почнала преговорите со ЕУ. Република Македонија денес е подобро подготвена за почеток на преговорите со ЕУ отколку што Полска, Унгарија, Словачка, Бугарија, Романија или Естонија биле подготвени за почеток на преговорите кога ги започнале преговорите со ЕУ. Но тие имале соседи кои имале визија. Германија има долгогодишни спорови со Полска, но изјавите на германскиот, сега покоен премиер, Хелмуд Кол кон Полска и кон Чешка, без разлика на споровите, историски, имотни, со малцински прашања и со многу војни меѓу себе, беа дека Полската и Чешката Република треба што поскоро да станат членки на ЕУ и дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кој ги зароби интегративните процеси на Македонија. Заробена држава или заробена евроатланска перспектива. Жестока расправа на евроамбасадорот Самуел Жбогар и пратеникот Антонио Милошовски на Комисијата за европски прашања на која се разгледуваше извештајот за Македонија во 2016. „Вие направивте еден исчекор кој не е доволен. Ве повикувам да заборавите на конфликтите и да се фокусираме на сегашноста и иднината. Заедно сме посилни. ЕУ и нејзините членки ќе останат ваши цврсти партнери на вашиот пат“ - изјави Самуел Жбогар. „Кога зборуваме за заробена држава, би кажал поинаку. Имаме заробена европска перспектива од 27 годишна блокада од една држава членка на ЕУ. Жбогар беше министер за надворешни работи од 2008 до 2012. Имавме и претседавање од Словенија и ниту еднаш не ни била упатена забелешка.“ - изјави Антонио Милошоски. Подадена рака за соработка со опозицијата има истакна пратеничката од СДСМ Фросина Ременски која исто како и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи порачаа дека првите три месеци се ...
| | веќе видена | слични

-Дел од одговорноста за некои состојби во нашата држава што се случуваа пред 2 години, пред 5 години, пред 8 години, пред 15 години припаѓаат делумно и како одговорност и на ЕУ. Затоа изговорот заробена држава заменете го со јасната дефиниција на заробена европска перспектива заради блокадата од една држава членка на ЕУ, потенцира Милошоски. Незапочнувањето на преговорите на Република Македонија со Европската Унија нема врска со нашата администрација, со нашето здравство, со нашето правосудство, нашата демократија или со нашите медиуми. Македонија до ден-денес нема почнато преговори со ЕУ само заради тоа што се вика Република Македонија и само заради тоа што Грција става блокада на секоја препорака на Европската Комисија за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ.Ова на денешната собраниска комисија го истакна пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.Според него, се друго што ќе се зборува е само дополнителен фолклор кој може да биде важен и има битно значење за секоја држава, но ...
| | веќе видена | слични

,,Ние не сме ,,заробена држава,, ние имаме ,, заробена европска перспектива,, му се обрати пратеникот Антонио Милошоски на евро амбасадорот Самуел Жбогар кој претходно зборуваше на комисијата за европски прашања по повод последниот извештај на европската комисија во кој се констатира дека земјава е токму ,,заробена држава,, Милошоски смета дека Македонија е подготвена да ги отпочне преговорите од 2009 та година, но поради блокадата на официјална Атина се сомнева дека ќе добиеме препорака и следната година. Европскиот амбасадор зборуваше за значењето на реформите што мора земјава да ги испорача за евроатланските интеграции, а тоа е департизација на јавната администрација, владеење на правото. Милошоски пак го потсети на хашката пресуда и последното именување на партиски функционер во јавната администрација. По нервозните реплики, на крајот од комисијата, пратеникот и амбасадорот се поздравија. Зборуваше и министерот за економски прашања Бујар Османи, најави експертска работна група со акциски план на која ...
| | веќе видена | слични

Дебата на пратеникот Антонио Милошоски и евроамбасадорот Семуел Жбогар зошто Македонија досега не доби датум за преговори со Европската Унија. Милошоски на комисиска седницата на која се разгледуваше ланскиот извештајот за напредокот на земјава вели Македонија од 2009 е подготвена за почеток на преговори со Унијата, а единствена пречка е блокадата од Грција поради спорот за името. Евроамбасадорот во одговорот вели не може да има преговори со заробена држава. Милошоски праша беше ли Македонија заробена и во 2008 и годините подоцна па не доби датум за преговори. Жбогар во својот говор истакна реформите се неопходни и тие пред се’ треба да бидат препознаени од граѓаните. Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи вели Владата посветено работи на враќање на државата на стратешкиот пат кон Унија. Забелешките од извештајот да се преточат во инклузивни и позитивни политики, побара пратеничката Фросина Ременски. Зошто Македонија се уште не членка на ЕУ според Движењето БЕСА улога не само надворешните блокади туку ...
| | веќе видена | слични

Државата се придвижува напред, кредибилните избори овозможија нов почеток со нови можности и оптимизам кај македонските граѓани и во Брисел, смета евроамбасадорот Самуел Жбогар. Според него, реформи мора да се спроведат не поради Брисел, туку за македонските граѓани. Истакна дека преговорите со Македонија досега не се почнати поради условениот извештај во кој земјата се нарекува „заробена држава“. Милошоски на Османи му порача дека неговите чевли набргу ќе станат тесни и покрај оптимизмот што го има. Вицепремиерот за евроинтеграции пак, рече дека во земјава има позитивна клима за Владата, како и во Унијата за спроведување на рефомите. Ланскиот извештај содржи кулминација на препораки и негативни забелешки, рече Ременски. Според владејачкото мнозинство, итни реформи и елеминирање на сензитивните политички проблеми се позитивен сигнал дека земјата е на вистинскиот пат. Наташа Јанчиќ
| | веќе видена | слични

Од ноември кога беше објавен Извештајот на Европската комисија во кој Македонија беше опишана како заробена држава, па до сега Брисел констатира дека има напредок. Државата е пред нов почеток и тоа создава оптимизам и во Европската Унија и нејзините членки, констатираше авроамбасадорот Самуел Жбогар пред пратениците во Комисијата за европски прашања. Но, потсети дека реформа не е празен збор и јасно дефинираше како граѓаните ќе ги препознаат. Кога заслугите се единствениот критериум за некој да напредува, кога судовите ќе бидат независни, кога партиите ќе ги отворат вратите за граѓаните, кога младите ќе решат да не заминуваат. Кога ќе се унапредува бизнисот наместо манипулацвии, кога државните обврзници ќе знаат точно каде им се трошат парите, кога владата нема да ги прислушува граѓаните. Само ВМРО-ДПМНЕ не верува дека причината за условената препорака беа заробените институции. Антонио Милошоски беше категоричен дека џабе се сите акциски планови и патокази кога Брисел ќе каже – решете го спорот со името за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 375 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 153 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГРУЕВСКИ: Македонија да почне да преговара за членство во ЕУ, а не да се говори за одмрзнување на препораки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: