Состојбата со поплавите во Албанија е алармантна, најкритично во јужниот дел


4 копии

Припадници на албанската полиција, армијата и територијалните протвпожарни единици се распоредени на целата територија на Албанија за да им помогнат на жителите погодени од поплавите. Припадници на албанската полиција, армијата и територијалните протвпожарни единици се распоредени на целата територија на Албанија за да им помогнат на жителите погодени од поплавите.Состојбата со поплавите е најкритична во јужниот дел на земјата, на подрачјето на Саранда, Фуш Круја, Ѓирокастро и Фиер. Во ова подрачје во текот на денот престојуваа албанскиот премиер Еди Рама и министерката за одбрана Олта Џачка, со цел непосредно да се запознаат со состојбата и проблемите.Поради постојаното зголемување на дотекот на реката Вјоса и опасноста која им се заканува, во тек е евакуација на повеќе од 3.000 жители од четири села во регионот, во што се вклучени и армиски хеликоптери. Евакуираните ќе бидат сместени во Спортскиот дом, на стадионот и во индустриското училиште во Валона.Стотици луѓе се евакурани и од централниот ...
| | веќе видена | слични

Со 100 илјади евра Србија ќе помогне на Албанија по големите поплави што ја погодија земјата, одлучи денеска српската влада.Освен финансиска помош, Србија ќе испрати и храна, облека и други намирници за настраданите во поплавите. Српската премиерка Ана Брнабиќ испарати писмо до албанскиот колега Еди Рама во кое што искажа поддршка за справување со поплавите.Србија е меѓу првите земји кои понудија техничка помош а санирање на поседиците од големите поплави во Албанија.
| | веќе видена | слични

Поддршка, ресурси и конкретна хуманитарна помош за жителите погодени од поплавите од минатиот викенд побара албанската влада од бизнис заедницата во земјата.На средба со водечките претставници на бизнис заедницата од цела Албанија министерот за економија и финансии Арбен Ахметај и министерката за заштита на претприемништвото Донила Ќато побараа бизнис заедницата да се приклучи кон напорите на владата за обезбедување на хуманитарна и друга помош за погодените жители од поплавите. Двајцата министри изјавија дека во тек е проценката на загубите од поплавите и утврдувањето на средствата на име надоместок за погодените домаќинства и деловно простории.-Од денес, тимовите спроведуваат теренски инспекции за да проценат колкава е штетите од поплавите, но неопходна е поддршка на бизнис заедницата преку обезбедување на помош во храна, вода и облека – рече Ќато.Неколкудневните обилни и интензивни дождови минатата недела предизвикаа поплави речиси во целата земја, но најпогоден беше јужнот дел на Албанија.
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонија ќе испрати хуманитарна помош кон регионите во Албанија кои се зафатени со поплавите. Ова е одлучено на денешната седница на која беше разгледана информацијата од Амбасадата на Република Македонија во Тирана за состојбите со поплавите во Албанија. Претходно, Македонското друштво “Илинден“-Тирана повика да се помогне за поплавените. Нивниот апел одеше под слоганот„Биди хуман! Секому може да му се случи“! Македонската влада ги задолжи Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за надворешни работи и другите надлежни институции во рок од три дена да достават предлог решение за испраќање на хуманитарната помош.
| | веќе видена | слични
2 копии

На својата 41 седница Владата на РМ ја разгледа информација доставена од македонската амбасада во Тирана за состојбите во Република Албанија по големите поплави и одлучи да испрати хуманитарна помош. „Владата ги задолжи Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за надворешни работи и другите надлежни институции во рок од три дена да достават предлог-решение за испраќање хуманитарна помош кон регионите во Албанија кои се зафатени со поплавите“, стои во соопштението. Поројните дождови кои изминатите денови ја зафатија соседна Албанија предизвикаа поплави во повеќе региони. Под вода е територија од 15.000 хектари. Албанските власти наведуваат дека се нанесени штети врз 41 фирма, 177 училишта, 78 мостови, 26 електростаници и други инфраструктурни објекти.
| | веќе видена | слични

Владата одлучи да испрати хуманитарна помош во Албанија, откако било доставена информација за ситуацијата после поплавите, во амбасадата во Тирана. - Владата ги задолжи Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за надворешни работи и другите надлежни институции во рок од три дена да достават предлог-решение за испраќање хуманитарна помош кон регионите во Албанија кои се зафатени со поплавите- пишува во соопштението. Поројните дождови предизвикаа големи штети во Албанија. Под вода се најдоа голем број на училишта , мостови, патишта и други инфраструктурни објекти, и семејни куќи.
| | веќе видена | слични
5 копии

На 41. седница Владата на Република Македонија донесе одлука да испрати хуманитарна помош на Албанија, која е погодена од поплави. Одлуката е донесена откако била разгледана доставената информација од страна на Амбасадата на нашата земја во Тирана за состојбите во Република Албанија по големите поплави. Владата ги задолжи Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за надворешни работи и другите надлежни институции во рок од три дена да достават предлог-решение за испраќање хуманитарна помош кон регионите во Албанија кои се зафатени со поплавите.
| | веќе видена | слични

„Владата ги задолжи Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за надворешни работи и другите надлежни институции во рок од три дена да достават предлог решение за испраќање хуманитарна помош кон регионите во Албанија кои се зафатени со поплавите“, се вели во соопштението. Поројните дождови кои изминатите денови ја зафатија соседна Албанија предизвикаа поплави во повеќе региони. Под вода е територија од 15.000 хектари. Албанските власти наведуваат дека се нанесени штети врз 41 фирма, 177 училишта, 78 мостови, 26 електростаници и други инфраструктурни објекти.
| | веќе видена | слични

Владата на Република Македонија на денешната седница одлучи да испрати хуманитарна помош за поплавените региони во Албанија– Владата ја разгледа доставената информација од страна на Амбасадата на нашата земја во Тирана за состојбите во Република Албанија по големите поплави. Владата ги задолжи Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за надворешни работи и другите надлежни институции во рок од три дена да достават предлог решение за испраќање хуманитарна помош кон регионите во Албанија кои се зафатени со поплавите, известија од Владата.
| | веќе видена | слични

Властите од Албанија побарале од НАТО помош за справување со последиците од поплавите во почетокот на месецот. Тоа го објавија албански медиуми цитирајќи писмо објавено на сајтот на Алијансата.Евроатлантскиот Координацискиот центар за реакции при природни непогоди и катстрофи ја добил вчера молбата.Во писмото се нагласува дека дождовите во Албанија од почекот на месецот биле најобилни во историјата откако се објавуваат податоци.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Состојбата со поплавите во Албанија е алармантна, најкритично во јужниот дел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: