Јанева: За еден месец ќе ме видите заедно со мојот тим, кога ќе ги преземеме предметите


Сега ме гледате тука сама, но за еден месец ќе ме видите заедно со мојот тим, кога ќе ги преземеме предметите што се во наша надлежност, изјави денеска пред медиумите специјалната обвинителка Катица Јанева при поднесувањето на заклетва пред Советот на јавни обвинители дека совесно и чесно ќе ја извршува работата. „Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори кои застанаа зад мојот избор, му благодарам на советот кој ме изгласа“, рече Јанева. Фото: Мета
| | веќе видена | слични

Но експертите се со резерва, затоа што се воспоставува паралелна институција обвинителство. За нив не е спорно што има нов закон, туку тоа што законот воспоставува Обвинителство кое што не е познато за македонскиот Устав, наместо да се избере само специјален обвинител со свој тим. Но експертите се со резерва, затоа што се воспоставува паралелна институција обвинителство. Велат, законот треба час поскоро да се најде на оценување на неговата противуставност пред уставните судии За да ја спасат опозицијата од исчезнување, дипломатите тоа го прават и по цена на непочитување на државниот правен систем, односно се гази македонскиот Устав. Договорот, на кој “кумуваа” американскиот амбасор Џес Бејли и евроамбасадорот Аиво Орав, со помош на белгиецот Питер Ванхут доби зелено светло од сите политички актери во земјава. Но експертите се со резерва, затоа што се воспоставува паралелна институција обвинителство. За нив не е спорно што има нов закон, туку тоа што законот воспоставува Обвинителство кое што не е познато за ...
| | веќе видена | слични

Поранешен новинар, кој дипломира филозофија на Институтот за филозофија и религија во Лувен (Белгија), поранешен пратеник од редовите на белгиската коалиција Агалев- Еколо (партија на зелените) кој откако му завршил мандатот во 2003 година почнал да работи како меѓународен експерт за јакнење на капацитетите на парламентот и парламентарните служби во Србија, Kосово, Македонија, Непал, Грузија, Црна Гора. Во паузите од експертските советувања посетува локални градини и ливади кои ги опишува на својот блог за градинарски дизајн (при што, опишува како е воодушевен од качунките и дивите рози на Водно). Ова е накусо биографијата на Питер ван Хут, Белгиецот што беше најмен од Европската комисија за да посредува во македонскиот политички дијалог меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, во два наврата поради бојкот на опозицијата (по настаните од 24 декември 2012 год. и сега, за реализација на договорот од Пржино). Во сето ова, како што можете да забележите, никаде нема никаква врска со правото. Брисел ни го испраќа, ама не дава ...
| | веќе видена | слични

Еден ден по официјалното преземање на функцијата специјален јавен обвинител, или според целосното име, јавен обвинител за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, Катица Јанева во краток одговор за „Телеграф“ вели дека секој случај што ќе падне во нејзина надлежност ќе биде законски покриен. Иако е прерано да се зборува за сите обврски што треба да бидат преземени од страна на Јанева во следниот период, специјалната обвинителка ја прашавме колкав ќе биде тимот на обвинители кои ќе ги работат предметите, како што најави таа, за еден месец. Јанева вели дека времето од еден месец ѝ е потребно за да го формира тимот. Катица Јанева специјален обвинител (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Во однос на нејзина оценка на Законот според кој ќе треба да работи и дали тој ќе ви овозможи целосно да бидат истражите наводите за незаконското прислушување и можните злоупотреби споменати во прислушуваните разговори, Јанева вели: - Секој случај законски ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Во свечената изјава пред Советот на јавните обвинители Јанева се заколна дека во вршењето на функцијата јавен обвинител ќе ги почитува Уставот, законите и меѓународните договори ратификувани во согласност со Уставот и ќе ги заштитува слободите и правата на граѓанинот и интересите на други правни субјекти СПЕЦИЈАЛНАТА ОБВИНИТЕЛКА ПОЧНУВА СО РАБОТА Новоизбраната специјална обвинителка Катица Јанева вчера даде свечена заклетва пред Советот на јавните обвинители, со што и формално ја презеде новата должност. - Им благодарам на сите политички и меѓународни фактори што застанаа зад мојот избор за специјален јавен обвинител. Му благодарам и на советот што ме изгласа за специјален јавен обвинител. Денеска стојам пред вас сама, а за еден месец ќе ме видите со мојот тим зад мене како ќе ги преземеме случаите што се во наша надлежност и ќе почнеме со работа - рече специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по дадената свечена заклетва. Пред да ја даде кратката изјава таа посочи дека нема да одговара на новинарски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Законот за посебното јавно обвинителство има два клучни недостатока кои го прават некомпатибилен со Уставот на РМ. Првиот е дека предлогот за избор на посебен јавен обвинител според Законот го дава Собранието на РМ, а според Уставот законодавниот дом нема таква надлежност. Тоа значи дека со закон се навлегува во материја која е уредена со Уставот, што само по себе е неприфатлива ситуација за која било држава која има барем никулци на правен систем, а да не зборуваме за повеќе од тоа. Вториот недостаток што редакцијата на Дневник го пронајде е дека се формира посебна институција, односно во Законот се говори за „јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење комуникации“, што значи дека со закон се основа посебна институција наспроти постојната чии основи се дефинирани во Уставот. Од вториот проблем произлегува уште еден, кој се чини, дефинитивно, го урива завчера донесениот закон според кој е избрана Kатица Јанева, сеедно што тој ќе опстане во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Специјалната обвинителка вети дека за еден месец ќе го избере тимот со кој ќе работи и тогаш ќе ги побара предметите од обвинителството поврзани со прислушувањето „Денеска стоев овде пред Советот, сега и седам пред вас сама, но за еден месец ќе ме видите со мојот тим зад мене и тогаш ќе ги преземеме предметите за кои сме надлежни“. Со оваа куса изјава за медиумите, новоизбраната специјална обвинителка Катица Јанева вчера го најави почетокот на нејзиниот четиригодишен мандат, во кој заедно со тимот на обвинители, кој за еден месец треба да биде составен, ќе вршат истрага за предметите поврзани со прислушувањето. Гевгелиската обвинителка, за чиј избор беше постигната согласност меѓу партиите со посредништво на странските преговарачи, вчера претпладне даде свечена изјава пред Советот на обвинители. „Изјавувам и се колнам дека во вршењето на функцијата јавен обвинител ќе го почитувам Уставот на Република Македонија, законите и меѓународните договори ратификувани во согласност со Уставот, дека функцијата ќе ја ...
| | веќе видена | слични

Специјалната обвинителка Катица Јанева денес пред Советот на јавни обвинители на РМ даде свечена изјава, со што и официјално почна да работи на функцијата која за првпат се водедува во Македонија. Заклетвата таа ја положи откако вчера пред полноќ, Советот на вонредна седница ја избра на оваа функција. “Денеска нема да одговарам на новинарски прашања, туку сакам да му се заблагодарам на Советот за изборот, на политичките партии и меѓународниот фактор, како и на сите кои застанаа зад мене. Денеска седам пред Советот сама, но за еден месец ќе ме видите со тим како ше ги преземам случаите во надлежност на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела кои произлегуваат од прислушувањето и ќе почнеме да работиме”, изјави Јанева по заклетвата. Јанева побара од новинарите да не è се јавуваат на телефон, бидејќи нема да одговара и да комуницира на тој начин. Таа на медиумите им ја кажа личната маил – адреса, на која побара да è бидат поставувани прашањата. Јанева ќе има задача да ги гони кривичните дела поврзани и ...
| | веќе видена | слични

„Денеска пред Советот на јавните обвинители седам сама, но за еден месец ќе ме видите со тим како ги преземам случаите во надлежност на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од неовластеното прислушување и ќе почнеме да работиме“. Ова е единствената порака што специјалната јавна обвинителка Kатица Јанева ја испрати до јавноста откако вчера претпладне ја даде свечената заклетва дека ќе ги почитува Уставот и законите и совесно и чесно ќе си ја врши својата работа. Со тоа таа стана првиот специјален јавен обвинител што Македонија го добила. Доцна завчера вечерта, откако цел ден се бркаа процедурите за донесување на специјалниот закон за неа, беше избрана од Советот на јавните обвинители кога Собранието ја потврди нејзината кандидатура што ја одредија четирите политички партии. Јанева, иако не сакаше да одговара на новинарски прашања, не заборави да им се заблагодари на сите оние што учествуваа во нејзиниот избор. „Нема да одговарам на новинарски прашања, туку сакам да им се ...
| | веќе видена | слични

Катица Јанева даде свечена заклетва пред Советот на јавните обвинители - Функцијата специјален обвинител ќе ја вршам совесно, непристрасно и одговорно. Катица Јанева даде свечена заклетва пред Советот на јавните обвинители - Функцијата специјален обвинител ќе ја вршам совесно, непристрасно и одговорно. Најави дека за еден месец ќе го формира својот тим и ќе ги преземе предметите за „Прислушувањето “ и „Пуч“. Јанева замоли денеска да не одговара на новинарски прашања, само им се заблагодари на политичките партии, меѓународниот фактот и Советот за довербата што и ја дале. Изрази и благодарност кон новинарите за досегашната соработка. Доцна синоќа Советот на јавни обвинители на предлог на Собранието едногласно ја избра Јанева за специјален обвинител. Претходно пратениците по итна постапка го донесоа Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите и го утврдија предлогот гевгелиската обвинителка да ја врши функцијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанева: За еден месец ќе ме видите заедно со мојот тим, кога ќе ги преземеме предметите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: