Утрово, во 6:30 минути на северната земјина полутопка започна зимата и ќе трае до 20 март кога започнува пролетта. Денес е краткоденица, со што се означува преодот на годишните времиња од есен кон зима на северната земјина полутопка, односно од пролет кон лето на јужната. Краткоденица е деноноќието кога денот е најкраток, а ноќта најдолга - денес денот ќе трае девет часа и седум минути. Од ноќеска Македонија ја зафати ладен воздушен бран кој донесе врнежи од снег во целата држава. Најмногу снег наврна на Кожуф, 41 сантиметар, а најмалку во Скопје, околу 1 сантиметар. Утре и задутре не се очекуваат врнежи од снег, а можни се во недела. Според метеоролозите, во следните два дена ќе преовладува студено време, особено во утринските часови кога се очекува температурата да се движи од -8 до -2 во петок и од -16 до -7 во сабота.
| | веќе видена | слични
5 копии

Времето денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и студено особено во утринските часови, а ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, информираат од УХМР: Утринската температура ќе се движи од минус 16 до минус шест степени, а дневната помеѓу минус три и четири степени. Во Скопје времето сончево со мала до умерена облачност. Минималната температура ќе се спушти до минус девет, а максималната ќе биде околу вториот степен.
| | веќе видена | слични

Викендов сончево но студено Сончево но студено време ќе го одбележи денешниот ден. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, најавуваат метеоролозите. Температурите ќе се движат од -3 до 5 Целзиусови степени. Во Скопје и околината до 3. В недела не очекува повремен снег и температури од -12 до 4 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето денеска ќе биде претежно облачно и студено со сончеви период. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе се искачи до 5. степен, во Скопје до 3. степен.
| | веќе видена | слични

Временската прогноза за денес предвидува сончев но студен ден Денеска времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност и студено особено во утринските часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти од минус 16 до минус шест степени, а дневната ќе биде помеѓу минус три и четири степени. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност. Минималната температура ќе се спушти до минус девет, а максималната ќе биде околу вториот степен.
| | веќе видена | слични

89 сантиметри снег на Кожуф, скијање од 2 јануари Скијачкиот центар Кожуф соопшти денеска дека на планината наврнале 89 сантиметри снег и оти ќе отпочне се работа од 2 јануари. На другите планини снежната покривка изнесува: Маврово - 48 сантиметри, Крушево - 33, Лазарополе 32, а Попова Шапка - 30 сантиметри снег.
| | веќе видена | слични

Висината на снежната покривката на Кожуф изнесува 84 сантиметри, на Маврово е формирана снежна покривка од 48 сантиметри, во Крушево од 33, додека на Попова Шапка има наврнато 30 сантиметри снег. Снегот на повисоките места ќе продолжи да вее и денеска. Попладне облачноста ќе се намалува и ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од -1 до 4 степени. Управата за хидрометеоролошки работи за утре најавува сончево и студено време, особено во утринските часови. Во недела и понеделник ќе има локален слаб снег, а потоа ќе настапи постепено стабилизирање на времето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Снежна покривка од 84 сантиметри е формирана на падините на Кожуф од последните внежи на снег во изминатите неколку денови. На Маврово е формирана снежна покривка од 48 сантиметри, во Крушево од 33, Лазарополе 32, додека на Попова Шапка има наврнато 30 сантиметри снег. Снегот на повисоките места ќе продолжи да вее и денеска. Исто така во државава не’ очекува претежно облачно, студено и ветровито време со слаб локален снег. Попладне облачноста ќе се намалува и ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од -1 до 4 степени. Управата за хидрометеоролошки работи за утре најавува сончево и студено време, особено во утринските часови. Во недела и понеделник ќе има локален слаб снег, а потоа ќе настапи постепено стабилизирање на времето.
| | веќе видена | слични
9 копии

Македонија Променливо облачно со повремени врнежи од снег Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, наместа со снег и умерен северен ветер. Попладне ќе настапи делумно разведрување. Утринската температура се движеше од -6 до -2 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од -3 до 2 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно и ветровито. Утринската температура се спушти до -4 Целзиусови степени, , а дневната ќе се искачи до 1 степен. КОМЕНТАРИ ДОДАЈ КОМЕНТАР Име Е-пошта Коментар * Код * 4457
| | веќе видена | слични

Нема нови интензивни врнежи од снег, но студеното време ќе ја задржи снежната покривка, велат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Македонија вчера беше под влијание на влажен воздушен бран, кој предизвика врнежи од снег. Висината на снежната покривка денеска е највисока на планинските места и тоа 84 центиметри има на Кожуф, 48 на Маврово, 33 Крушево, 32 Лазарополе, Битола и Демир Капија по 28 центиметри, Кавадарци има 27 цм, по 20 во Штип и Крива Паланка, 17 во Берово. И денеска ќе бидеме под периферно влијание на овој бран. Ќе се задржи студено и ветровито време. Претпладне има услови за нови врнежи од снег на повисоките места. Попладне облачноста ќе се намали и врнежите ќе престанат“, вели Маја Којтовска Марковска од УХМР. Според најавите на метеоролозите, во вечерните и утринските часови се очекува појава на голомразица. Температурата ќе се движи од минус 4 до минус три степени. Во Скопје ќе дува умерен до засилен северен ветер со дневна температура до два степена. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 358 | | | веќе видена

Денеска повеќе од 7.000 луѓе го испратија во вечното почивалиште, кралот на народната музика Шабан Шаулиќ. Гордана, неговата сопруга со плач и лелеци се ...
сите 259 | | | веќе видена

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на ...
сите 330 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 194 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пристигна зимата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: