Сомнежи за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла?


3 копии

Дел од екологистите имаат дојави за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла, но од јавното здравство рекоа дека немаат информации и оти само испитувања по акредитирани методи може да дадат релевантни резултати. Дрисла не е доминантен загадувач на Скопје, сметаат лекарите, пишува Радио Слободна Европа . Собраните податоците на некои еколошки здруженија говорат за загрозеност на жителите од загадувањето кое од воздухот и земјиштето се емитува од депонијата Дрисла и за можни појави на тешки заболувања, но од јавното здравство потенцираат дека тие немаат податоци за влијанието на Дрисла врз здравјето на луѓето кои живеат во нејзина близина и не сметаат дека оваа депонија е доминантен загадувач во Скопје, туку само еден од повеќето фактори за загадениот воздух. Потребни се релевантни испитувања по акредитирани методи кои ќе ја земат предвид и оддалеченоста на депонијата од луѓето кои живеат во околината и други параметри, порачуваат здравствените власти, коментирајќи ги укажувањата на ...
| | веќе видена | слични

Дали Дрисла сторила кривично дело - загадување на животната средина и природата ќе истражува јавното обвинителство. Од обвинителството денеска информираат дека по допрен глас отвориле постапка за загадување на животната средина и побарале од ресорното министерство податоци од сите досегашни извршени контроли врз депонијата. „Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата ДРИСЛА – СКОПЈЕ ДОО, како и доколку е извршена контрола дали е констатирано почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата и други информации“ , велат од Основно Јавно Обвинителство – Скопје Отворањето на истрагата доаѓа откако Дрисла со месеци е во фокусот на јавноста, а инспекторите за животна средина минатиот месец ја казнија со парична казна поради тоа што емитувала штетни емисии во воздухот над дозволените ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопското јавно обвинителство, по допрен глас отвори истрага за депонијата „Дрисла”. Сомнежите на обвинителството одат во насока дека депонијата извршила кривично дело загадување на животната средина и природата, казниво по член 218, од Кривичниот за Скопското јавно обвинителство, по допрен глас отвори истрага за депонијата „Дрисла”. Сомнежите на обвинителството одат во насока дека депонијата извршила кривично дело загадување на животната средина и природата, казниво по член 218, од Кривичниот законик. Како што информираат од обвинителството, надлежен јавен обвинител испратил барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата „Дрисла”, како и што утврдиле контролите, односно дали констатирале почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата. Пред околу една недела директорот на државниот инспекторат за животна на ...
| | веќе видена | слични

Поради континуираното загадување на воздухот во Скопје, Основното јавно обвинителство отвори постапка за кривично дело за Загадување на животната средина и природата. „Надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата. Дрисла, како и доколку е извршена контрола дали е констатирано почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата и други информации“. – велат од ОЈО. Од друга страна, седум години се чека да се промени печката во „Дрисла“ иако Град Скопје во 2012 година се јавил како гаранција за нова печка со давање на меница со висина 700 илјади евра, изјави денес градоначалникот Петре Шилегов. Тој вели дека како градоначалник за два и пол месеци ги испровоцирал другите органи за да преземаат мерки со загадувачот „Дрисла“, но не знае зошто тоа не било направено пред него. „До крајот на февруари на постојната печка ќе биде ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека по допрен глас отвори постапка во врска со работата на депонијата Дрисла за загадување на животната средина и природата. - По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик. Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата ДРИСЛА – СКОПЈЕ ДОО, како и доколку е извршена контрола дали е констатирано почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата и други информации, стои во соопштението од Скопско ОЈО.
| | веќе видена | слични
2 копии

Основното јавно обвинителсто по допрен глас отвори предмет за кривично дело- загадување на животната средина и природата. До Министерството за животна средина и просторно планирање е испратено барање за да добие податоци во врска со досегашна извршена контрола за работењето на депонијата Дрисла. Во дописот стои дека меѓудругото се бара потврда дали е констатирано почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од депонијата. Некои од екологистите имаат дојави за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла. Депонијата и инсенераторот не се причина за загадувањето во градот, тврдеа од Дрисла.
| | веќе видена | слични
15 копии

По допрен глас, Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет за кривично дело, загадување на животната средина и природата, информираат од ОЈО. „Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата Дрисла, како и доколку е извршена контрола дали е констатирано почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата и други информации“, се вели во соопштението на ОЈО. Депонијата „Дрисла“ во 2012 година требало да добие нова печка, но тоа не се случило од непознати причини, информираше денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов . „Нашите претходници пред шест години планирале нова печка за согорување на медицински отпад во депонијата ‘Дрисла’, но печката не е набавена. За набавката постои и меница од 700 илјади евра која е нереализирана од за нас непознати причини“, рече Шилегов. ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов откри дека скопската депонија Дрисла уште во 2012 година требало да набави нова печка за согорување на медицински отпад, но оваа набавка никогаш не била реализирана. „Нашите претходници пред шест години планирале нова печка за согорување на медицински отпад во депонијата „Дрисла“, но печката не е набавена. За набавката постои и меница од 700 илјади евра која е нереализирана од за нас непознати причини, рече Шилегов на денешната прес конференција. Во интервју за Фактор , Горан Ангелов директорот на Дрисла, посочи дека нов инсенератор за согорување на медицински отпад ќе биде набавен годинава, а пуштен во употреба налето, но не сакаше да ги коментира наводите зошто на старата печка која е донирана од Велика Британија во далечната 2000 година не била набавена соодветна дополнителна опрема од околу 200 илјади евра како што тврдеше британски Гардијан. Дрисла беше единствен правен субјект изминатиот период кој беше казнет од Државниот инспекторат за животна средина, а му ...
| | веќе видена | слични

Во 2016 година Македонија увезла 118.778, а извезла само 4.011 тони отпад, стои во официјалниот извештај на Министерството за животна средина. Овие бројки се добиени врз основа на годишниот рапорт на создавачите на опасен отпад, кои се должни да пријават колку отпад извезле, а колку увезле, пренесува Независен. „Овие количини создаден отпад во споредба со количините од претходните години се многу помали, што се должи на непријавување создаден опасен отпад од страна на АД ЕЛЕМ, подружница РЕК „Битола“, кое прикажало во претходните години создаден опасен отпад кој сопствено го отстранува во количина од околу 1.500.000 тони“, се наведува во извештајот на Министерството. … повеќе тука
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, смета дека одговорноста за тоа зошто било дозволено досега печката за отпад на депонијата Дрисла да работи без филтри е на поранешните градоначалници на градот и поранешните министрите и заменици министри за животна средина.Тој очекува до крајот на февруари да биде ставен воден филтер на печката за согорување на отпадот и до крајот на годината да се реализира набавка на нова печка, која е во тек, во согласност со одлуката на МЖСПП.- Индикативно е што тоа досега не е направено со оглед дека Градот во 2012 година се јавил како гарант за набавка на нова печка со давање меница во висина од 700.000 евра. Зошто од 2012 до 2018 година тоа не е направено ќе видиме во некои други постапки. Досега некој не си ја работел работата за која бил платен од граѓаните - вели Шилегов на новинарско прашање на денешната прес-конференција.Нагласи дека тој како градоначалник во текот на 2,5-месечниот мандат работи на она што е негов врвен приоритет, на градската администрација и на МЖСПП, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сомнежи за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: