Милошоски: Не може започната расправа да биде прекината само затоа што на Заев му се брза да го испорача она што го ветил


3 копии

Имаме еден обид за насилно и неделовничко однесување во Собранието од оние кои што три години не учат на демократија, на слобода на говор, на пресумпција на невиност, само затоа што имаат ограничен временски рок кога треба Заев да го испорача она што го вети, истакна на денешната Собраниска седница, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Вели дека Деловникот треба да биде жртва поради амбициите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев да стане Претседател на Владата. -Сега Деловникот треба да ја плати цената за неговата политичка амбиција од аболициран криминалец да стане Претседател на Владата. Никој нема против никого да има амбиции, ниту за оние кои се аболицирани, ниту за оние кои не се аблолицирани. Не може тука деловникот да биде жртва, и слободата на говорот на пратениците избрани од народот да биде помалку важна од изборите и од изборната демократија, а најважно да биде тоа што е договорено по изборите, посочи Милошоски. Тој ги праша пратениците на СДСМ како можеле пред изборите да ветуваат едно, ...
| | веќе видена | слични
12 копии

По пет дена пауза, Собранието утре ќе ја продолжи конститутивната седница на која се расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Почетокот на 13-тото продолжение е закажано за 11 часот. Во досегашниот тек од расправата со реплики се јавуваат пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои бараат СДСМ да се откаже од платформата од Тирана и дека тоа, според нив, е клучот за излез од политичката криза или да се распишат предвремени парламентарни избори заедно со локалните. Од СДСМ, сметаат дека со расправата не се почитува собранискиот Деловник и дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дискутираат за теми кои не се во допир со точката на дневниот ред. Тие побараа да се стави на гласање нивниот предлог – да се премине на новата точка – избор на претседател на Собранието. Согласно договореното, во Комисијата за прашања на изборите и именувањата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. Конститутивната собраниска седница почна на 30 декември 2016 година, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во досегашниот тек од расправата со реплики се јавуваат пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои бараат СДСМ да се откаже од платформата од Тирана и дека тоа, според нив, е клучот за излез од политичката криза или да се распишат предвремени парламентарни избори заедно со локалните. Од СДСМ, пак, сметаат дека со расправата не се почитува собранискиот Деловник и дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дискутираат за теми кои не се во допир со точката на дневниот ред. Тие побараа да се стави на гласање нивниот предлог -  да се премине на новата точка - избор на претседател на Собранието. Согласно договореното, во Комисијата за прашања на изборите и именувањата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. Конститутивната собраниска седница почна на 30 декември 2016 година, но беше прекината бидејќи не беше обезбедено парламентарно мнозинство за избор на претседател на Законодавниот дом.
| | веќе видена | слични
4 копии

СДСМ се обиде да изврши Пуч во Собранието со неделовничкиот предлог да се скрати правото на дискусија и да се премине веднаш на следната точка, избор на претседател на Собранието. Собранието на конститутивната седница расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувања, но СДСМ упорно сака да ја прескокне оваа точка и директно да се гласа за претседател на Собранието, што е спротивно од Деловникот за работа. Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат од СДСМ да се откаже од Тиранската платформа или да се распишат предвремени парламентарни избори заедно со локалните, СДСМ сака да избере претседател на Собранието кој ја нема отфрлено и осудено Тиранската платформа. Тоа е спротивно и од барањата на граѓаните, бидејќи едно од главните барања на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ е идниот претседател на Собранието јавно да се откаже и да ја осуди платформата. Според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, ова е класичен обид на грубо кршење на Деловникот на Собранието и обид за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратениците 12 дена дебатираа за многу работи, а се чини најмалку за предлозите за членовите на Комисијата за избори и именување. Меѓу многуте слични реплики и контрареплики, процедурални забелешки, се слушнаа и по некои невообичаени работи. Тиранската платформа и деблокирање на Собранието беа најчестите работи за кои се зборуваше во дванаесетте дена дебата на конститутивната седница, на која тема е изборот на претседател, дванаесет члена и нивни заменици во Комисијата за прашањата на избори и именувања. Но без разлика на точката на дневен ред, пратениците голем дел од времето зборуваа и за Специјалното јавно обвинителство, снимките од т.н. опозициски бомби, или, пак, кој кому што му рекол по собраниските ходници. Па така пратеничката од СДСМ Радмила Шеќеринска од говорница откри што и рекол претседавачот со седницата Трајко Вељаноски за вештините на неговиот сопартиец Крсто Мукоски. „Пред неколку дена Вељаноски не информираше дека колегата Крсто Мукоски имал црн појас карате и да сме пазеле“, рече ...
| | веќе видена | слични

Три недели пратениците водат јалова расправа во Собранието, а надежите дека е можен расплет пред Велигден пропаднаа. Блокадата се одвива во недоглед а изборот на собраниски спикер веќе како да стана невозможна мисија. Конститутивната седница одржа 12 продолженија на која на дневен ред се уште е изборот на Комисијата за избори и именувања, но по оваа точка ретко кој и дискутираше. ВМРО-ДПМНЕ главно говореше за ткн. тиранска платформа, додека СДСМ правеше обиди да ја прекине блокадата. Најпрво со иницијатива потпишана од 20 пратеници бараше да се избере претседател, потоа предлогот да работат континуирано додека не се исцрпат сите пријавени за збор како и последното барање, преку измени на дневниот ред да се премине на гласање на претседател на парламентот, за кое СДСМ доби поддршка од над 60 пратеници од новото парламентарно мнозинство, но ниту еден не беше прифатен од Вељаноски, а остро ги отфрлаа и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Токму за последниот предлог кој го изнесе Оливер Спасовски, дојде и до жестока ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тринаесеттото продолжение на Конститутивната седница на собранието, каде што изминативе три недели се зборува за се освен за точката на дневен ред, односно Комисијата за избори и именувања продолжува по велигденските празници. Платформата на албанските лидери и понатаму е главна тема на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, додека изборот на нов спикер на останатите партии кои се дел од парламентарното мнозинство. За дискусијата по третата точка од дневниот ред на конститутивната собраниска седница остануваат уште 44 пријавени пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
14 копии

Во попладневниот дел од 12-тото продолжение на конститутивната седница на Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во своите реплики и контрареплики бараа СДСМ да се откаже од платформата од Тирана и дека тоа е клучот за излез од политичката криза или да се распишат предвремени парламентарни избори заедно со локалните. Од СДСМ повторно го прозваа претседавачот Трајко Вељаноски дека не го почитува Деловникот затоа што им дозволува на репликантите да зборуваат на теми кои не се во допир со точката на дневниот ред – за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Во процедуралната забелешка Александар Кирацовски рече дека пратениците на ВМРО ДПМНЕ „шират небулози“ и дека Вељаноски е должен да ги прекине и да го стави на гласање предлогот на Оливер Спасовски со поддршка од 61 пратеник – да се премине на новата точка – избор на претседател на Собранието. Додаде дека има побитни и поитни работи за кои ќе треба да се дебатира, дека скоро доаѓа ребаланс на буџетот, а во прашање се и локалните избори. – ...
| | веќе видена | слични

Има ли крај на конститутивната седница на собранието. Иако од СДСМ најавија дека ќе влезат во поодлучна битка за разрешување на собраниските дилеми, дали ќе има или ќе нема избор на собраниски спикер, тоа вчера не се случи. Наспроти најавите за поодлучност се се заврши со најавата за кршење со јајца за време на велигденските празници. По празниците ќе се кршат копјата во собранието. Како и да е ќе минат уште најмалку 5 дена додека пратениците се вратат во собраниските клупи. Забавата тогаш ќе може да продолжи. За оние на кои им е забавно. Главна тема на расправата беше платформата на трите партии на Албанците во Македонија и употребата на албанскиот јазик. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и натаму се за целосно отфрлање на „тиранската платформа“ и избор на нова влада на чело со СДСМ или за нови предвремени парламентарни избори. За дискусија по третата точка од дневниот ред на оваа собраниска седница остануваат уште 44 пријавени пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. Експертите се убедени дека ова може да трае до недоглед. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Најновото, 13-то продолжение на конститутивната седница на новиот состав на Собранието по ланските избори од 11 декември е закажано за во вторник, т.е. на вториот ден Велигден. И денеска главна тема на расправата беше платформата на трите партии на Албанците во Македонија и употребата на албанскиот јазик, а не изборот на Комисијата за избор и именувања. СДСМ пак најави дека има план за деблокада на Собранието и за избор на нова реформска влада. За дискусија по третата точка од дневниот ред на оваа собраниска седница остануваат уште 44 пријавени пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски: Не може започната расправа да биде прекината само затоа што на Заев му се брза да го испорача она што го ветил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: