Словенија: Во верижен судир двајца мртви и 32 повредени

4 копии

Двајца загинати и 23 повредени во верижен судир во Словенија. До несреќата дошло прексиноќа, а во неа учествувале 36 возила. Словенечката полиција информирала дека причината за верижниот судир е непозната. Се претпоставува дека густата магла и брзото возење довеле до трагедијата, јавуваат медиумите во Словенија.
| | веќе видена | слични

Љубљана, 29 ноември - Две лица загинаа, а 23 се повредени меѓу кои шест потешко, во сообраќајна незгода што се случи на автопатот во близина на Љубљана. Во сообраќајката се судриле 36 автомобили, а полицијата се уште не ги знае причините но претпоставува дека незгодата е предизвиката од густата магла и неприспособената брзина. Во петокот Словенија ја зафатија силни врнежи од снег и предизвикаа застои на патиштата, метеоролозите за денеска најавуваат уште снег.
| | веќе видена | слични

Дури 36 автомобили завчеравечер учествувале во верижниот судир на автопатот Љубљана - Загреб во кој загинаа две жени, додека еден маж подоцна им подлегнал на здобиените повреди. Во несреќата се повредени 22 лица, од кои шест потешко, јавува словенечкиот портал „Журнал24“. Причината за несреќата се' уште не е позната, но се претпоставува дека до несреќата дошло поради густата магла, односно слабата видливост. Ова е најтешка сообраќајна несреќа во современата словенечка историја.
| | веќе видена | слични

Три лица загинаа, а 23 се повредени во верижен судир во Словенија. Несреќата се случила на автопат, 15 километри пред Љубљана. Како причина за несреќата се наведува маглата и лизгавиот коловоз. Во верижниот судир учествувале 34 возила од кои 32 патнички автомобили и две комбиња. Меѓу повредените четворица се потешко повредени, од кои едно лице е во животна опасност. Медиумите јавуваат дека се работи за една од најтешките несреќи во последните години на словенските патишта, според бројот на ранети, но и според причинетата материјална штета. Првите процени покажуваат дека поради непролагодената брзина на патот возилата брзо налетувале едно во друго, дури и откако сообраќајот бил запрен. Според очевидци на местото на несреќата долго време владеел хаос. Се претпоставува дека ќе бидат потребни уште неколку часа за да се извлечат сите возила и сообраќајот повторно да биде нормализиран.
| | веќе видена | слични

Во тешка сообраќајна несреќа во Словенија загинаа две лица, 23 се повредени, од кои 6-мина тешко. Двајца од повредените се во критична состојба. Во верижната несреќа на автопатот близу до Љубљана се судрија 36 автомобили. Полицијата се уште не знае точно поради што се случила сообраќајката, но претпоставува дека причина била густата магла и неприспособената брзина. Силните снежни врнежи што ја зафатија Словенија во петокот предизвикаа повеќечасовни застои на патиштата и 63 сообраќајни несреќи. Денеска метеоролозите најавуваат уште снег.
| | веќе видена | слични

Три жртви во судар на 38 возила Три лица го загубија животот, а 20 се повредени, меѓу кои шест потешко, во верижен судар кај словенечкото место Гросупље, на автопатот Љубљана – Загреб. Причина за верижниот судар меѓу дури 36 автомобили и две комби возила била непролагодена брзина во услови на снег и магла. Словенечките метеоролози за денеска и во текот на ноќта меѓу недела и понеделник најавија големи врнежи од снег. Во делови од земјата се очекува да наврне половина метар снег.
| | веќе видена | слични

Тројца луѓе загинаа, а 23 се повредени во тежок верижен судар на автопат во Словенија. Несреќата се случила на 15 километри од Љубљана, а во неа учествувале 34 возила, од кои 32 автомобили и 2 комбиња. Според полицијата, причината за сообраќајната несреќа се неприлагодената брзина, густата магла и лизгавиот коловоз. Некои локални медиуми наведуваат дека во моментот на сударот над автопатот се појавил густ чад. Во акцијата за извлекување на повредените учествуваа екипите на брзата помош и пожарникарите. Состојбата е хаотична, а на патот се уште стојат автомобилите еден врз друг. Не е познато кога ќе биде нормализиран сообраќајот бидејќи извлекувањето на искршените возила може да трае со часови. Ова е една од најтешките несреќи, во изминативе години, кои се случиле на словенските автопатишта.
| | веќе видена | слични

На автопатот Љубљана-Загреб кај Вишна Гора вчера околу 16 часот и 30 минути се случи верижен судар во кој учествуваа 34 автомобили. Загинаа две жени, а повредени се 21 лице. Тешко повредени се петмина, а две се во животна опасност. Повредените, како што објавија словенечките медиуми се пренесени во болниците во Љубљана и Ново Место. Точната причина се уште не се знае, но се претпоставува дека до сударот дошло поради густата магла. Словенечките полицајци предупредија внимателно да се вози поради снегот и маглата кои го отежнуваат нормалното одвивање на сообраќајот на поголемите сообраќајници. (Крај)
| | веќе видена | слични

Поради густа магла на автопатот Љубљана-Загреб, попладнево околу 17 часот се случил стравичен верижен судир на дури 36 автомобили. Сеуште не се знае идентитетот на загинатите, а двајца од повредените се во критична состојба. По судирот на првите два автомобили, поради маглата автомобилите потоа се забивале еден по еден. Во судирот учествувале и две комбиња. Еден слушател на Радио Крка, кој се јавил од самото место на несреќата, изјавил дека маглата одеднаш се спуштила и дека судирот едноставно бил неизбежен. Повеќе фотографии на следниов линк Извор: zurnal24.si
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенија: Во верижен судир двајца мртви и 32 повредени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: