Стапија во сила мерките против загадувањето


20 копии

Ослободување од работни обврски на бремените жени, лицата постари од 60 години, како и лицата со хронична астма, прележан миокарден инфаркт или мозочен удар, без разлика на возраста, со препорака на матичен лекар, е една од мерките која од утрово стапи во сила по добиените информации од УХМР за квалитетот на воздухот кој последователно повеќе од два дена е надминат над дозволеното, односно над 200mg/m посебно на мерните станици во Лисиче, Ректорат и Тетово каде достигна и до 600mg/m. МЖСПП овие мерки ги предлага согласно заклучокот на Владата на РМ на 40. седница во кои се предлага реорганизација на работното време и лицата кои работат на отворено да работат од 11 до 17 часот. Во мерките се препорачува Министерството за здравство да ја задолжи Службата за итна медицинска помош да доставува Информација до ИЈЗ за број на повици според дијагноза на МКБ10, пол, возраст, место на живеење-општина, за времетраењето на епизодата на алармантно загадување на воздухот на дневна основа се до завршување на епизодата и ...
| | веќе видена | слични

Новата година започна високо ниво на аерозагадување. Новата година започна високо ниво на аерозагадување. Повторно лица со маски се шетаат низ скопските улици со големото ниво на ПМ10 честички, Скопје изгледа како сцена од филм по крајот на светот. На првиот ден од 2018тата година загаденоста ги надминаа границите во сите скопски општини каде регистрирани се зголемени концентрации на штетните честички, кои секојдневно ги полнат клиниките. Скопјани загрижени, велат се чувствува мирис на изгорено во воздухот, очекуваат да им бидат исполенти предизборните ветувања за мерки против загадувањето, но не знаат дали и кога истите ќе се применат. Над 600 ПМ10 честички на метар кубен во Лисиче, околу 450 во Карпош, но не зад нив не заостануваат и другите општини ширум земјава. Битола со над 400, а Куманово со близу 300 ПМ10 честички на метар кубен. Локалните власти со бледи ветувања и без краткорочни мерки кои ќе го подобрат амбиенталнито воздух. Само два дена гратис возење ...
| | веќе видена | слични

Енормна загаденост на воздухот е регистрирана синоќа и во текот на ноќта во Скопје и во неколку градови во државата. Утринава вредностите се малку намалени, но се пет или шест пати повисоки од горната граница на дозволеното. Не е познато од каде доаѓа толку големата загаденост за време на празници кога нема возила низ градот. Многу високи концентрации на честичките ПМ 10 синоќа беа регистрирани на сите мерни места во Скопје, како и во Куманово, Тетово и во Кавадарци. К онцентрациите на опасните честички ПМ 10 беа во Лисиче 556 мг на кубен метар, во Карпош 441, Центар 275, во Куманово 350, Тетово 280, Кавадарци 239 и Битола 413 мг на кубен метар. Високо ниво на овие честички е регистрирано и во Кочани и Кичево. Максималната дозволена граница за овие честички пропишана од ЕУ е 50 мг на кубен метар. Што се однесува до ПМ 2,5 честиките чија дозволена максимална граница е 25 мг на кубен метар, нивното ниво бше исто така многу високо. Во Скопје во Карпош 327, Центар 160, за Лисиче нема податоци, Куманово 254 и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Да свртат за промена – е новогодишната порака која на скопските градоначалници им ја испрати неформалната група на граѓани „На точак“. На честитките, покрај пораката, стои и логото на „На точак“ во кое централно место има велосипедот.– Испративме честитки до 11-те скопски градоначалници со желби во Новата година да свртат за промена – објави „На точак“ на својот Фејсбук профил. Ден пред испораката на честитките, „На точак“ ја организираше и последната „Критична маса“ за годинава.Групата ентузијасти која се залага за подобро велосипедско Скопје реагира и во однос на бесплатниот јавен градски превоз како една од мерките за загадувањето што беше воведена завчера. Упати повеќе прашања до надлежните, Градот Скопје и Министерството за животна средина.– Главното прашање е зошто во итните мерки против загадувањето не се најде ниту една што го стимулира велосипедизмот? – наведува „На точак“ и констатира дека мерките нема да бидат комплетни и суштински ако нема бројки и анализи кои ќе ја потврдат нивната успешност, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради намалените вредности на загадувачките материи во воздухот, се укинуваат вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот што беа воведени завчера. Со тоа, од денеска се укинува и бесплатниот превоз во автобусите на јавниот градски превоз, кој ќе се наплаќа според постојната тарифа. Граѓаните на Скопје се возеа бесплатно од средата во вечерните часови до четвртокот вечерта. Вонредните мерки и препораки Градот Скопје ги воведе по добиеното соопштение од Министерството за животна средина и просторно планирање дека праговите на алармирање на ПМ 10 (200 µг/м3 во 2 едноподруго дена на две мерни станици и прогноза за стабилна временска состојба) беа надминати на 25 и 26 декември 2017 година. Од Град Скопје информираат дека овие мерки и препораки ќе се воведат повторно доколку се повтори епизодата со загадувањето на воздухот, а за што граѓаните ќе бидат навреме информирани. И покрај расчистувањето на воздухот поради појавата на ...
| | веќе видена | слични

Само два дена гратис возење со ЈСП. Укината ургентната мерка иако ПМ 10 честичките се над дозволено. Градоначалникот Петре Шилегов се правда - загаденоста не била доволно висока. Само два дена гратис возење со ЈСП. Укината ургентната мерка иако ПМ 10 честичките се над дозволено. Градоначалникот Петре Шилегов се правда - загаденоста не била доволно висока. Критички честитки за работата на локалните самоуправи беа упатени и до скопските градоначалници од групата ентузијасти „На точак“. Групата која се залага за подобро велосипедско Скопје реагираше зошто во итните мерки против загадувањето не се најде ниту една што го стимулира велосипедизмот. Ова е се само не е воздух каков треба да дишеме. Вака доктор Мими Кимовска Христова, педијатар и член на коалицијата О2 за чист воздух ја опишa состојба во главниот град, таа веќе 4 години постојано алармира и предупредува за зголемената аерозагаденост и штетните последици кои ги чувствуваме сите и на социјалните мрежи и преку еколошките здруженија. Загадениот воздух и ...
| | веќе видена | слични

Полни автобуси со граѓани, но и полни улици со автомобили. Сообраќајниците во градот крцкаа од метеж како и вообичаено. Се чини сѐ остана по старо и секој си продолжи да се вози со она со што и досега се возел. Единствено излегоа да се возат со автобус оние што и немаа некоја потреба од тоа, па само за да го искористат бесплатниот превоз во ЈСП, кој беше спроведен од градот како една од мерките против загадувањето. - Во автобусот со бројот 22 денеска видов многу нови лица што не се возат во вообичаеното време кога јас одам на работа. Автобусот се наполни уште при првите три-четири станици, па буквално се гмечевме, се стискавме еден до друг. Очигледно за да се искористи бесплатниот превоз сите што имаа слободно време излегоа да се повозат. Како што гледате, улиците повторно се полни со автомобили - ни изјави Сузана Ј. од Ѓорче Петров. Граѓаните, пак, што редовно го користат јавниот превоз за одење на работа велат дека мерката за бесплатен автобус и не им е од некоја полза, оти тие и така купуваат или месечни ...
| | веќе видена | слични

Вчера се покажа дека ние сме луѓе на кои врвен дострел им е ломотење и критикување на Фејсбук, дека сме експерти за сè, секогаш знаеме како треба и на вилици сме особено јаки – зад тастатурите. Но кога треба ние нешто да направиме за себе и за околината, да дадеме свој придонес, тогаш никаде нè нема. Има други за тоа. Нека му мислат тие што се на власт, за што ги плаќаме? Тие од власта се потрудија да смислат. Владата интервенираше со еден куп мерки за намалување на загадувањето. Град Скопје ги прекина сите градежни активности на градилиштата под своја надлежност и ги повика општинските градоначалници да го сторат истото на нивна територија. Градоначалникот Шилегов дозволи бесплатно возење со автобус и апелираше до граѓаните да ги остават возилата и да користат јавен превоз. И тука на испит падна нашата совест, затоа што не постои мерка што може да ја активира совеста, на сметка на удобноста. Автобусите вчера беа полупразни. Со нив се превезуваа оние што и вообичаено ги користат. Дури и од нив некои вчера ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Од денеска се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје што беше воведен поради загадувањето на воздухот. foto – Press24 Како што рече вчера градоначалникот Петре Шилегов, веќе нема потреба од утврдените вонредни мерки. Нивната примена е прецизирана и повторно ќе стапат на сила ако условите тоа го наложат. Мерката за бесплатен јавен превоз беше воведена завчера.
| | веќе видена | слични

Како што рече вчера градоначалникот Петре Шилегов, веќе нема потреба од утврдените вонредни мерки. Нивната примена е прецизирана и повторно ќе стапат на сила ако условите тоа го наложат. Мерката за бесплатен јавен превоз беше воведена завчера. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 73 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стапија во сила мерките против загадувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: