Извлечени полуфиналните двојки за Купот на Македонија


Во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска беше извршено извлекувањето на полуфиналните двојки за Купот на Македонија. Најверојатно големите ривали Вардар и Металург ќе ги одмерат силите во полуфиналето. Ракометарите на Вардар поради европските настапи ја немаат завршено четвртфиналната групата, но тие се апсолутни фаворити против Борец и со евентуална победа ќе треба да играат против Радовиш. Со триумфи на двата натпревара тие ќе се изборат за полуфиналето против Металург. Во второто полуфинале ќе играат Еурофарм Работник и Охрид. Завршницата ќе се одржи на 20. и 21. мај во Битола, а Еурофарм Работник заедно со РФМ ја имаат улогата на организатори. Женското полуфинале на Купот на Македонија (завршниот турнир) ќе се одигра во Скопје, а домаќин ќе биде Металург. Во полуфиналните дуели ќе играат: Вардар – Гевгелија и Металург – Прилеп.
| | веќе видена | слични
4 копии

Ракометната федерација на Македонија ги објави термините за одигрувањето на натпреварите од завршницата на Купот на Македонија во машка и во женска конкуренција. Мажите во сабота на 20.мај ги играат полуфиналните дуели. Во Битола во првото полуфинале од 17:30 часот играат Еурофарм Работник – Охрид, а во второто полуфинале е дуелот меѓу бранителот на трофејот Вардар и Металург. Почетокот на овој дуел е во 20:30 часот. Финалето се игра во недела (21.мај) со почеток во 16:30 часот. Сите дуели ќе се играат во салата„Младост“ во Битола. Завршницата на женскиот куп ќе се игра во салата во населбата Автокоманда во Скопје. Во петок на 19.мај од 13:30 часот е дуелот меѓу Металург и Прилеп, а во терминот од 16:30 часот играат: Гевгелија и барнителот на пехарот Вардар. Во сабота (20.мај) од 12:30 часот се игра финалето во женска конкуренција.
| | веќе видена | слични

Има малку повеќе од две недели до полуфиналниот меч од Лигата на шампионите во ракомет Вардар - Барселона закажан за 3 јуни на завршниот турнир во Kелн. Медиумите во Шпанија се заинтересирани за овој дуел, особено затоа што голем број Шпанци се во редовите на македонскиот првак Вардар. Еден од нив е голманот Арпад Штербик, репрезентативниот шпански чувар на мрежата, кој е секогаш популарен во оваа земја, па и неговото мислење се цени, особено затоа што едно време тој настапуваше и за Барселона. Штербик смета дека има само еден начин да се игра против Барселона и да се надевате на победа. - Барселона се измени многу откако бев дел од тој тим. Сега имаат млади играчи и многу шутерски е моќна. Вистина е дека се добри, многу добри. Но, ние треба да се обидеме да им ги најдеме слабостите, ако ги имаат. Искрено, сеедно ми е дали играме против Барселона или против некој од другите два тима во Ф4. Ако Вардар игра добро, можеме да му парираме секому. Многу ми е мило што се пласиравме на Ф4. Сега сме мирни затоа што ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од две години фудбалската школа на Рудар Јуниор од Пробиштип е дел од Вардаровото семејство. Оваа школа со свои генерации редовно се натпреварува во Вардар Јуниор Лигата кога се одржува на источниот крај од Република Македонија. Основач на школата е Ивица Глигоровски, проверено фудбалско име кое што настапуваше низ многу прволигаши низ земјава, а воедно беше дел и од сениорскиот тим на Вардар во својата играчка кариера. Тој го пренесува искуството од фактот што Рудар е дел од Вардар и како тоа се одразува врз младите фудбалски таленти. „Фудбалската школа Рудар Јуниор функционира веќе пет години, а втора година сме дел од Вардар, и многу ми е мило што сме дел од таков фудбалски бренд. Вардар Јуниор Лигата функционира безпрекорно, има квалитетни турнири, квалитетни натпревари и ќе кажам дека тоа треба да придонесе за подобра иднина на младите таленти. Ние настапуваме таму со генерациите 2004, 2006 и 2008, а во нашата школа имаме генерации од 1999 до 2011 година. Школата брои некаде околу 110 членови“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мажите во сабота на 20 мај ги играат полуфиналните дуели. Во Битола во првото полуфинале од 17:30 часот играат Еурофарм Работник – Охрид, а во второто полуфинале е дуелот меѓу бранителот на трофејот Вардар и Металург. Почетокот на овој дуел е во 20:30 часот. Финалето се игра во недела (21.мај) со почеток во 16:30 часот. Сите дуели ќе се играат во салата„Младост“ во Битола. Завршницата на женскиот куп ќе се игра во салата во населбата Автокоманда во Скопје. Во петок на 19 мај од 13:30 часот е дуелот меѓу Металург и Прилеп, а во терминот од 16:30 часот играат: Гевгелија и бранителот на пехарот Вардар. Во сабота (20 мај) од 12:30 часот се игра финалето во женска конкуренција. 
| | веќе видена | слични

Oрганизаторите на ракометниот Куп на Македонија, Ракометната федерација на Македонија (РФМ) и Еурофарм Работник, ги објавија термините за 25-та куп- завршница на Македонија, која ќе се одигра во салата „Младост“ во Битола. Во првиот полуфинален дуел, в сабота, од 17.30 часот, ќе се сретнат Еурофарм Работник и Охрид, а од 20.30 часот е дуелот меѓу Металург и Вардар. Финалето е закажано в недела, во 16.30 часот. Сите три натпревари ќе се пренесуваат директно на ТВ Телма. В петок и в сабота во салата „Автокоманда“ во Скопје ќе се игра и 25-та куп-завршница во женска конкуренција, во која во првото полуфинале, в петок, во 13.30 часот, ќе се сретнат Металург и Прилеп, а од 16 часот ќе играат Вардар и Гевгелија. Финалниот дуел е в сабота (12.30 ч.).
| | веќе видена | слични

Скопски Металург, кој е организатор на завршниот турнир од женскиот ракометен Куп на Македонија ги одреди и сатницата за двата полуфинални натпревари и финалето. Сите три натпревари ќе се одиграат во спортската сала „Автокоманда“ во Скопје. Полуфинале - 19 мај 2017 година 13.30 часот - Металург – Прилеп 16.00 часот - Вардар – Гевгелија Финале - 20 мај 2017 година 12.30 часот
| | веќе видена | слични
2 копии

Младинската екипа на Вардар во рамките од 20. коло од Супер Лигата е поразена во дербито против Шкендија со 3:0. Со тоа на две кола пред крајот на сезоната тетовскиот тим има предност од три бодови на првото место на табелата, со оглед дека пред ова коло двата тима беа израмнети на табелата. Кадетската екипа на Вардар и покрај водството стекнато во 71. минута со голот на Јахја, сепак, најпрво со гол од пенал а потоа и од игра Шкендија дојде до пресврт и од трите бода од овој натпревар. МЛАДИНЦИ ШКЕНДИЈА – ВАРДАР 3:0 (2:0) Игралиште во Голема Речица. Судија: Марјан Стојановски (Кичево). Стрелци: 1:0 Зејнулаи 13’, 2:0 Бајрами 34’, 3:0 Бајрами 47’ Ж. Картони: Лума, Зеќири (Ш) – Личина, Димков, Тодороски. ШКЕНДИЈА: Ибраими, Шабани, Фазлагиќ, Бекири, Касами, Шефити, Агуши, Чиљафи, Бајрами, Лума, Зејнулаи. Уште играа: Љоки, Беќири, Алити, Зеќири, Хусејни, Асани. ВАРДАР: Трајчевски, Тодороски, Ричков, Исмаил, Личина, Димков, Додевски, Димитровски, Стојчевски, Колевски, Даци. Уште играа: Џуклески, Најдоски, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шампионската титула од втората сезона на Вардар Јуниор лигата во генерацијата 2002/03 во женска категорија ја освои Шампион Вардар. Ова е второ злато за девојките во 2017 година, откако во јануари беа победници и на зимскиот турнир „Еден живот, една љубов” во организација на Ракометната академија Вардар. И во двете финалиња се бореа со истиот противник – Делчево Вардар. Шампион Вардар беа и единствената екипа која успеа да извојува победа против Делчево Вардар и во регуларниот дел од натпреварите од лигата. Можеби затоа со особен интерес се следеше и дали Делчево Вардар ќе успее по двата пораза, во финалето од лигата да му се реваншира на Шампион Вардар. За тајната за успехот на шампионките, поразговаравме со нивниот тренер Лина Треноска, поранешен ракометен голман. Нашиот впечаток беше дека главниот адут на екипата во финалето е поврзан со нејзиното искуството на ракометниот терен. Победивте со гол во последната минута, и потоа го спречивте Делчево Вардар да се реваншира за финалето од зимскиот турнир. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полуфинале – 22 мај: Вардар – Куманово (11.00 часот) Вардар СЦЈС – Металург (13.00 часот) Финалето се игра во понеделеник од 18.00 часот во малата сала во СЦ „Јане Сандански”.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 189 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 111 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извлечени полуфиналните двојки за Купот на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: