Шилегов во француското МНР: соработката мора да се подобри


3 копии

Петре Шилегов ги продолжува средбите во Париз во рамки на својата официјална посета како Градоначалник на Скопје. По средбите со француските стопанственици, тој вчера и денеска имаше средби со администрацијата на градот Париз, а имаше и состанок во Директоратот за Континентална Европа при француското МНР. Со заменик-градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски, задолжен за јавниот сообраќај во градот, се дискутираа развојните визии на новата градска администрација и искуствата кои главниот град на Франција може да му ги пренесе на Скопје. Двајцата разменија мислења за можноста за воведување на трамвајскиот превоз во Скопје, системи за споделување велосипед и возила (bike-share и car-share), а разменија и искуства во спроведувањето на паркинг политиките во двата града. Најдовски понуди помош во изработката на идните планови и стратегии по овие прашања од Градот Париз. Во Директоратот за Континентална Европа при француското МНР, Шилегов говореше за интензивираната меѓународна активност на Град Скопје и за ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Петре Шилегов им го укина бесплатното паркирање на вработените во Град Скопје. Како што пренесува СДК , на улицата пред бараките на Градското ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, деновиве е во Париз, Франција каде што одржува состаноци со заинтересирани страни на полето на урбаниот развој и ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска, во рамки на работната посета на Виена, имаше средби со градоначалникот и претседател на покраината Виена Михаел Хојпл, како и со заменик- градоначалникот на Виена, Марија Василаку.Тој ги слушна идеите и практичните решенија за јавниот транспорт, енергетската ефикасност, споделувањето велосипеди, како и визиите за зелен и паметен град. Беа разменети и искуства за градското зонско паркирање, како и за паркинг просторот во двата града. Шилегов се сретна и со раководителот на Туристичкото здружение на Виена Норберт Кетнер, како и со пратеникот на Покраинското собрание Омер - Ал Рами.
| | веќе видена | слични

Тој ги слушна идеите и практичните решенија за јавниот транспорт, енергетската ефикасност, споделувањето велосипеди, како и визиите за зелен и паметен град. Беа разменети и искуства за градското зонско паркирање, како и за паркинг просторот во двата града. Шилегов се сретна и со раководителот на Туристичкото здружение на Виена Норберт Кетнер, како и со пратеникот на Покраинското собрание Омер - Ал Рами.
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во рамките на работната посета во Виена денеска оставри средби со Градоначалникот и Претседател на Покраината Виена, Михаел Хојпл.На средбата, градоначалниците дискутираа за развојните визии на новото градско раководство, како и за идеите и праксата што Виена може да му ги пренесе на Скопје на ова поле. Исто така, на средбата беа разменети и искуства за градското зонско паркирање и паркинг просторот во двата градови.Шилегов во текот на денешниот ден, оствари средба и со заменик- градоначалникот на Виена, Марија Василаку, која е одговорна за урбанизам и сообраќај, заштита на животна средина, енергетско планирање и учество на граѓаните во креирање јавни градски политики во Виена. На оваа средба, Шилегов и Василаку разговараа за јавниот транспорт и негово ефикасно воспоставување, за проектите на споделување велосипеди, како и за развојот на Скопје во енергетско ефикасен, зелен и паметен град.Покрај овие две средби, градоначалникот Шилегов се сретна и со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалникот Шилегов во рамките на работната посета во Виена денеска имаше средби со Градоначалникот и Претседател на Покраината Виена д-р Михаел Хојпл. На средбата, градоначалниците дискутираа за развојните визии на новото градско раководство, како и за идеите и праксата што Виена може да му ги пренесе на Скопје на ова поле. Исто така, на средбата беа разменети и искуства за градското зонско паркирање и паркинг просторот во двата градови. Шилегов во текот на денешниот ден, оствари средба и со заменик- градоначалникот на Виена, Марија Василаку, која е одговорна за урбанизам и сообраќај, заштита на животна средина, енергетско планирање и учество на граѓаните во креирање јавни градски политики во Виена. На оваа средба, Шилегов и Василаку разговараа за јавниот транспорт и негово ефикасно воспоставување, за проектите на споделување велосипеди, како и за развојот на Скопје во енергетско ефикасен, зелен и паметен град. Покрај овие две средби, градоначалникот Шилегов се сретна и со раководителот на Туристичкото ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Град Скопје планира да потроши 90 000 евра за патувања во 2018тата година. Според изјавата на градоначалникот Шилегов тие пари биле наменети за сите вработени во градот за нивни патувања, меѓународни активности и надоградба на администрацијата, објавува Алфа. Тој се правдаше дека не трошел многу, туку скоро сите патувања му биле покриени од организаторите на патувањата на кои тој бил. Во електронскиот систем на Бирото за јавни набавки, Град Скопје има распишано тендер во вредност од 6 милиони денари или 90 илјади евра за патувања. По оваа информација која ја разбранува јавноста со негативни коментари, телевизија Алфа го праша градоначалникот Шилегов, дали смета дека тоа е голема сума која би се потрошила на патувања и дали тие средства може да се пренасочат кон реализирање на значајни инфраструктурни проекти, тој одговори дека болните умови во македонското новинарство кои тврдат дека тој потрошил 90 000 евра за авионски карти ќе ги оставел на јавноста. На информациите за трошењето на пари на патувања со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Град Скопје годинава ќе вработи 50 пожарникари. Советот на Град Скопје на денешната осма седница ги усвои одлуките со кои се дава согласнот на планот за вработување на Град Скопје за 2018 и 2019 година. -Старосната структура на противпожарната бригада во Градот Скопје е лоша и дополнувања со кадар не се вршени со години. Планот е во текот на годинава да се изврши обука и бидат примени нови 50 пожарникари, кои ќе го дополнат недостатокот од 23 лица и од заминувањето во пензија на 27 пожарникари во текот на оваа година, рече градоначалникот Петре Шилегов. Тој посочи дека интезивно се работи на систематизацијата на работните места во Градот Скопје и треба да се заврши до 31 март. Законот за пожарникарство предвидува квота од 384 пожарникари, додека моментално се вработени 217 лица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска, на социјалната мрежа напиша дека немала партиски штаб и дека таа е надпартиски кандидат, а ...
сите 215 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 226 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна ...
сите 103 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 161 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 157 | | | веќе видена

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи, особено во планинските подрачја. ...
сите 160 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 285 | | | веќе видена

Претседалскиот кандидат на СДСМ и здружената коалиција, Стево Пендаровски е на врвот според број на следбеници на социјалната мрежа фејсбук, каде има безмалку ...
сите 74 | | | веќе видена

Зинедин Зидан побарал ангажман на Садио Мане, но Флорентино Перез има други планови и праќа емисари во Париз да опипаат терен за рекорден трансфер на Килијан ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шилегов во француското МНР: соработката мора да се подобри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: