Македонија 365

Триесет и седумгодишен тракторист загина во несреќа во Сушица, Струмичко. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера околу 19:10 часот на место викано Обрак кога К.М.(37) од село Ново Село, движејќи се со трактор по некатегоризиран пат, изгубил контрола и паднал во бездна. Од здобиените повреди К.М. починал на местото на настанот. Увид извршила екипа од СВР Струмица.
сите 119 | | | веќе видена

Три бебиња и две возрасни лица се избодени со нож во приватна градинка во Њујорк, соопшти полицијата и додаде дека повредените се префрлени во болница. Властите ја уапсија негувателката, која се сомничи за нападот во градинката, каде што во моментот престојувале девет бебиња. Жената била пронајдена во подрум во зградата додека се обидувала да изврши самоубиство. Полицијата истражува дали градинката е регистрирана или жената ги чувала децата во својот стан илегално. Покрај бебињата, со нож избодени се две возрасни лица, татко на едно од бебињата и уште една жена што помагала при чувањето на децата.
сите 19 | | | веќе видена

Приштина и Тирана се обврзани целосно да ги почитуваат одредбите од Спогодбата за асоцијација и стабилизација кои се однесуваат на коректно управување со границите, предупреди портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ. „Косово и Албанија се обврзани на коректно управување со границите и граничните премини, преку целосно почитување на условите кои произлегуваат од европската Спогодба за стабилизација. Очекуваме да се однесуваат во согласност со тоа“, порача Коцијанчиќ. Во соопштение доставено до „Танјуг“, по повод повикот на директорот на Канцеларијата на Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ до Брисел да се изјасни по најавата на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај за отворање на границата помеѓу Косово и Албанија од Нова Година, Коцијанчиќ рече дека ЕУ обично не коментира коментари, но истакна дека во момент кога претседателите Вучиќ и Тачи продолжуваат да работат во рамки на дијалогот, неопходно е да се избегнат провокативни (или оние кои звучат така) изјави или акции.
сите 131 | | | веќе видена

Британската фунта денеска нагло падна бидејќи премиерката Тереза Меј остана на цврстите позиции за брегзитот, што ден претходно во Европската Унија беше оценето како нереално решение. Фунтата, која пред обраќањето на Меј падна речиси еден отсто во однос на доларот, сега падна на 1,5 процент бидејќи премиерката рече дека преговорите за брегзитот се во застој. Меј предлага Велика Британија да остане на единствениот пазар на ЕУ за стоки, но не и на услуги, за да се задржат слободната трговија и отворената граница помеѓу Ирска и Северна Ирска. ЕУ го отфрла таквиот план наведувајќи дека Лондон не може да избира елементи на припадност на пазарот, без прифаќање на сите трошоци и одговорности. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера на самитот во Салцбург отворено кажа дека делови од планот на Тереза Меј едноставно нема да може да функционираат.
сите 75 | | | веќе видена

Четири лица се здобиле со повреди во сообраќајна несреќа која попладнево се случи на регионалниот пат Прилеп-Крушево, соопштија од МВР. Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале автомобили „Мерцедес“ и „Ауди“ А6, двете со прилепски регистерски ознаки. „Во двете возила имало возач и по еден сопатник кои се пожалиле на повреди, по што се пренесени во прилепската болница“, информираат од МВР. Од 19:30 часот сообраќајот на овој патен правец се одвива наизменично, со пропуштање на возилата.
сите 62 | | | веќе видена

Kоалициониот партнер во грчката влада Панос Каменос изјави, откако Македонија би ги завршила предвидените обврски, последниот збор за Договорот од Преспа ќе го има грчкиот народ или на референдум или на избори. „Ниту македонски националност постои, ниту македонски јазик постои, говорите словенски“ – рече Каменос. Со оглед на тоа дека на прес-конференцијата во Солун, лидерот на Независни Грци на неколкупати повтори дека ниту прифаќа име со терминот Македонија, ниту се согласува со Договорот од Преспа, му беше упатено прашањето дали можеби за него, најдоброто решение е нерашавањето на проблемот. Рече дека ако решението е отстапување на терминот Македонија, тогаш може нерешавањето да е подобро решение. „Можеби решението е нерешавање. Поминаа 25 години, нека бидат 35. За 10 години може да се променат многу работи. Сега најдоа да го решат кога сме влада на два различни коалициони партнери кои одиме да ја спасиме земјата, сѐ оди добро, одиме кон развој и треба сега да го решиме, во последните 6 месеци од мандатот? ...
сите 156 | | | веќе видена

Вчера околу 18.00 часот, полициски службеници од Полициската станица Гостивар го привеле Ф.А. (33) од Гостивар, осуден на двегодишна затворска казна за сторено кривично дело „кражба“, а кој претходно избегал од Казнено-поправната установа „Идризово“-Скопје и по кого била распишана потерница. По приведувањето, Ф.А. бил спроведен во КПУ „Идризово“ на доиздржување на затворската казна.
сите 21 | | | веќе видена

Словенечката полиција уапси двајца мажи за кои се сомнева дека и припаѓаат на паравоена група, а откако на социјалните мрежи се појави снимка на групата, која се изјаснува за војска на Штаерска. Полицијата потврди на Твитер дека по претрес на пет куќи во Марибор и околината, уапсила двајца мажи, но не прецизра дали се работи за членови на групата на Андреј Шишко. Словенечкиот портал 24ур објави пред неколку дена дека поранешниот кандидат за претседател Шишко ја предводи т.н. „Штаерска гарда“, која ја формирал по прогласувањето на независност на источно словенечкиот регион минатата година. Полицијата соопшти дека врз основа на снимката спроведува истрага.
сите 10 | | | веќе видена

Лидерите на Северна и Јужна Кореја, Ким Џонг-ун и Мун Џае-ин, ќе се сретнат на 18 септември во Пјонгјанг на трет самит на двете земји, соопшти специјалниот претставник на јужнокорејскиот претседател за време на посетата на Пјогнјанг. Двајацата лидери ќе одржат состанок на високо ниво за време на идната недела за да извршат подготовки за претстојниот самит, кој ќе трае од 18 до 20 септември, пренесе Тас. Тие ќе разговараат за спроведување на Декларацијата од Панмунџом, погранично село во демилитаризираната зона, како и за воспоставување траен мир и денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Специјалниот јужнокорејски претставник додал дека Ким рекол оти е посветен на денуклеаризација и дека ќе соработува со САД по тоа прашање. Мун и Ким последен пат се сретнаа во Панмунџом на 26 мај оваа година, а пред тоа во април беше одржан првиот самит меѓу двете Кореи.
сите 55 | | | веќе видена

Според неофицијалните информации во грчките и во украинските медиуми, Вселенската патријаршија донела одлука да ја продолжи древната практика таа да биде промотор на новите автокефални цркви во православниот свет, нешто на што со години се противеше Руската црква, но што, секако, ѝ оди во прилог на Македонската православна црква-Охридска архиепископија Вселенската патријаршија ја презеде одговорноста да реши едно од најкомплицираните прашања во православниот свет, а тоа е да прогласува автокефалност и да издава томос за новите црковни граници. Тоа е една од двете одлуки за кои досега во православието немаше изградено консензус, а беа донесени на последната седница на соборот на Вселенската патријаршија, одржана од 1 до 3 септември годинава во Истанбул. Ваквата одлука, според верските аналитичари, може позитивно да се рефлектира врз признавањето автокефална црква и во Македонија, откако Македонската православна црква-Охридска архиепископија пред половина година го побара тоа од вселенскиот патријарх ...
сите 43 | | | веќе видена

Македонците од Мелбурн и Викторија го повикуваат македонскиот народ, ВМРО ДПМНЕ, МПЦ и МАНУ на целосен бојкот на претстојниот референдум за промена на уставното име на Република Македонија. Македонија 365 интегрално ви ја пренесува резолуцијата на Македонците од Мелбурн и Викторија: Режимот на Зоран Заев на 30ти јули распиша консултативен референдум на кој гласачите на Македонија се повикани да се изјаснат за прашањето: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“ Со вакво манипулативно, перфидно прашање режимот со обидува да ги замајува гласачите и да го прикрие фактот дека договорот со Грција изрично бара Македонија да се самоукине како држава и Македонците како народ, за да се отворат пристапни преговори за влез во ЕУ и НАТО. Меѓутоа од првиот ред на предавничкиот и антимакедонски Преспански Договор се гледа каква е намерата на Грција и какви цели се обидува да постигне. 1 – Во Преамбулата се пишува следното: ”Првата страна, Грција („Првата ...
сите 9 | | | веќе видена

Младиот талентиран пејач и клавијатурист кој живее и работи во Франција, Даниел Тренчовски објави кавер-верзија на големиот хит „Опрости ми што те волим“ на Жељко Бебек. Аранжманот на кавер-верзијата го направи Маријан Стоименов – Ѕика, додека видеото е снимено во Париз во црно-бел формат при кој максимално се визуелизира емоцијата на Даниел при изведбата. Даниел Тренчовски или Дени Лајв, како што е познат, е роден во Македонија каде што го завршил своето образование и научил да свири клавијатура. Пред 4 години патот го одвел во Франција, каде продолжил да им ги разубавува важните моменти на луѓето. Од нашите локали, продолжил да настапува во француски локали, дискотеки, приватни забави, а најчесто јавноста може да го види на иста сцена и заеднички настапи со големите ѕвезди како Милица Тодоровиќ, Александра Пријовиќ, Драгана Мирковиќ, Џани, Лапсус Бенд и многу други групи во најпознатата дискотека „Redlight“ во срцето на Париз. Неговата листа со настапи е веќе преполна до следната пролет, но покрај ...
сите 3 | | | веќе видена

Ексклузивецот на „Гранд“ продукција и миленик на балканската публика, Ален Хасановиќ ја пушти во етер својата најнова песна насловена како „Судбина то зна“ заедно со видеозапис. Новата песна е во малку поразличен стил од она што досега го слушаа неговите фанови. Зад песната „Судбина то зна“ се потпишува самиот Ален Хасановиќ (музика), текстот го напиша Јелена Трифуновиќ, авторката на хитовите „Наџи нова љубав“ на Саша Матиќ и „Само иди“ на Тропико бенд, додека продукцијата и аранжманот се на скопјанецот Бехим Авмедоски – Бекито. Видеозаписот е снимен од продукцијата „АХ Медиа“ под режисерската палка на Армин Хасановиќ, а во него се појавува атрактивната манекенка Антонела Димова.
сите 16 | | | веќе видена

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдо Назарио де Лима наскоро би можел да стане мнозински сопственик и претседател на шпанскиот прволигаш Реал Ваљадолид. „Ас“ пренесува дека Роналдо функција треба да ја преземе од Карлос Суарез Суреде кој ќе остане во бордот на клубот. Роналдо за добивањето на мнозинскиот пакет на акции ќе донесе 30 милиони евра. Во јануари оваа година, Роналдо изрази желба да купи клуб од втората шпанска или англиска лига, но тој сепак го избра Ваљадолид. Еден од најдобрите играчи во историјата на фудбалот, веќе имаше сопственост на еден клуб од САД – Форт Лаудердале до неговото згаснување во 2016 година.
сите 34 | | | веќе видена

Шесткратниот македонски шампион, МЗТ Скопје Аеродром, од следната сезона ќе настапува со ново лого, кое ги задржува главните елементи на досегашното и кое ќе биде со модернизиран изглед. Како што објави клубот, новиот симбол бил изработен во соработка со авивачите и истиот го задржува духот и симболиката на МЗТ Скопје Аеродром. „Овој потег претставува продолжување по патот на темелни промени во клубот, пред сѐ во начинот на работа во однос на минатото. Наш приоритет ќе остане желбата за константна битка за трофеите на домашна сцена и достојна презентација на регионална и европска сцена, но идентична енергија ќе вложиме и во работата со талентите во младинската школа, која се надеваме во најскоро време ќе прерасне во непресушен извор на домашен потенцијал за првиот тим“, стои во клупското соопштение. „За таа цел е и привлекувањето на што е поголем број квалитетни тренерски професионалци, нивна постојана едукација и креирање на здрава средина во која младите би учеле кошарка, но и би се издигнувале како ...
сите 35 | | | веќе видена

51-годишен жител на Прилеп го загуби животот, откако се судрил во товарно моторно возило „Даф“, соопштија од Министерството за внатрешни работи. „На 27.08.2018 година во 11,20 часот на магистралниот пат Градско – Прилеп во близина на бензинската пумпа „Лукоил“, се случила сообраќајна незгода помеѓу товарно моторно возило „Даф“ со приколка „Коегел“, со радовишки регистерски таблици, а управувано од Ј.П.(26) од Радовиш и патничко моторно возило „Фиат Фиорина“ со прилепски регистерски таблици, управувано од П.Т.(51) од Прилеп. Oд здобиените повреди на местото на настанот починал возачот П.Т.. Увид извршила увидна екипа од Полициската станица Прилеп, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било дадено на обдукција и се работи на целосно расчистување на случајот“.
сите 197 | | | веќе видена

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека на Србија и се дава историска можност да добие нешто за своите луѓе и граѓани во Косово. „Станува збор за тоа дали ќе добиеме нешто или се ќе изгубиме“, истакна Дачиќ за Радио телевизија Србија (РТС), додавајќи дека оваа можност може и да се одбие, но и дека „не треба да се правиме невешти, бидејќи никој не ни нуди цело Косово да остане во границите на Србија“. Тој посочи дека дијалогот меѓу Белград и Приштина допрва ќе се води и и на него ќе се изнесуваат можни решенија. Запрашан дали знае за што околу Западниот Балкан вчера телефонски разговарале американскиот претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел, Дачиќ рече дека е тешко да се разговара за Западниот Балкан, без да се зборува за Косово. „Тоа стана тема за која повторно се зборува и ова е еден од најдобрите докази за тоа колку далеку успеавме да ја смениме зацементираната позиција на западните земји, бидејќи ова не беше тема за која се дискутираше во претходниот ...
сите 125 | | | веќе видена

Вчера во 12:10 часот во Полициската станица за Граничен премин Богородица било добиено известување дека на царинскиот терминал Богородица при преглед на товарно моторно возило „Сканиа“‘ со ирански национални ознаки управувано од М.М.(32) во горниот дел на приколката биле откриени три лица илегални мигранти. На местото на настанот бил испратен патролен тим од Полициската станица за Граничен премин Богородица по што било констатирано дека се работи за три лица од Авганистан, по што возачот и илегалните мигранти биле приведени и со потврда за предадени лица биле предадени на полициски службеници од Полициската станица Михајлово.
сите 77 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров е убеден дека работата со младите ќе даде резултат. Следната недела стартува втората сезона од школата за ракомет „Кирил Лазаров 7“, која ќе биде проширена во три нови општини. – Наша цел е да бидеме инкубатор на млади квалитетни ракометари , отворени сме за соработка со сите клубови во кои еден ден ќе играат нашите деца. Не случајно школите се отвораат и во рурални средини, бидејќи никој не знае дали во некое од тие места е роден и живее некој иден врвен ракометар, кој работејќи дисциплинирано и посветено еден ден ќе ја почувствува тежината, одговорноста и обврската кон македонското знаме гордо носејќи го репрезентативниот дрес, вели Лазаров. Играчот на Нант својата мисија „Ракомет за секое дете“ преку отворање на школи низ Македонија ја започна официјално пред една година. До сега се отворени школи во 11 места на сите страни на земјава во кои тренираат преку 500 деца, момчињата и девојчињата родени 2006/07 и помали поделени се во групи во зависност од возраста ...
сите 8 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска повторно се заложи за европски проект на одбрана, наведувајќи дека Европа за безбедносните прашања не би требало да се потпира на САД. – Ние треба да ја гарантираме европска безбедност, а со самото тоа и нејзиниот суверентитет, истакна Макрон во обраќањето пред француските амбасадори во Париз. Тој додаде дека во разговорите за соработката во областа на одбраната би требало да се вклучат сите европски земји и Русија, во случај ако има напредок со Москва за прашањето за Украина. Макрон во говорот ги претстави и приоритетите на француската дипломатија за следната година. Тој ситуацијата во Сирија ја оцени како многу вознемирувачка, пред се во процинцијата Идлиб, каде се заканува нова хуманитарна криза. Идлиб е под контрола на бунтовниците. Макрон апелираше „уште повеќе да се засили притисокот врз сирискиот режим и неговите сојузници“ за надминување на конфликтот со политички средства. – Во таа насока многу очекувам од Русија и од Турција, пред се поради нивите ...
сите 49 | | | веќе видена

next