Движењето Беса избра потпретседатели и генерален секретар


9 копии

Нови потпретседатели на Движењето Беса, на чело со Биљал Касами, се Фадил Зендели, Кастриот Реџепи и Абдуш Демири, е одлучено синоќа на првиот состанок по одржаниот Конгрес. За генерален секретар е избран Аријанит Хоџа. Како што информираат од партијата, на состанокот се избрани и раководители на секретаријатите во рамки на Претседателството, а одлучено било на некој од следните состаноци да се избере и четвртиот претседател кој ќе биде од редовите на Форумот на жени.
| | веќе видена | слични
13 копии

Aлијансата за Албанците на гласањето за доверба на Владата ќе гласа „воздржано“, рече партискиот лидер Зијадин Села. Според него, премиерот Зоран Заев не ја заслужува поддршката за доверба. -Јас ја дадов поддршката кога беше избран за премиер, денес не ја заслужуваш поддршката за доверба, рече Села. Тој додаде дека во собраниската сала имало луѓе што живееле со логиката – умре царот, да живее царот – обраќајќи му се на Заев со зборовите: „Ова го велам со жалење, еден режим се урна, а се раѓа друг“. Села вели дека Алијансата за Албанците нема да биде дел од, како што рече, политичките игри за да ја поддржи интерпелацијата на Владата. -Кога ја почнавте шарената револуција, отсуствуваше демократијата. Денес, ние со право кажуваме дека сè уште отсуствува демократијата. Изборите треба да донесат измени и кај Албанците. Двете политички партии прават сè за да ја поддржат албанската паритја која 16 години ги добива изборите, а нема легитимитет кај Албанците. Човекот што го поддржавте за градоначалник на Струга е дел ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, вели дека интерпелацијата и враќањето на опозицијата во Собранието ќе биде придобивка за приближување кон НАТО и ЕУ. Според Груби, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се залагале за оваа определба. „Овие министри не се на СДСМ и ДУИ, туку на Владата и граѓаните. Гледам дека колегата од албанската опозиција ја поддржува интерпелацијата на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е во ред, ја гледаме романсата меѓу Илија Димовски и пратениците на ‘Алијансата за Албанците’. Тој што никогаш не ја добил довербата на Албанците не знае како достојно да ги претставува во институциите. ‘Алијансата за Албанците’ сака да влезe во институциите на мала врата“, вели Груби. Тој тврди дека „Алијансата за Албанците“ не знае како треба да бидат претставувани Албанците во институциите. Тој ја повика ВМРО-ДПМНЕ да разговара со претседателот Ѓорге Иванов за да се потпише законот за јазиците. „Тоа што претставник на мала албанска партија ги нарекува неписмени 90 проценти од Албанците и 60 проценти од Македонците не е дозволиво. Не е ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Зијадин Села од „ Алијансата за Албанците“ денеска во Собранието кажа дека на гласањето за доверба на Владата партијата ќе гласа „воздржано“. Тој смета дека премиерот Зоран Заев не ја заслужува поддршката за доверба. „Ова го велам со жалење, еден режим се урна, а се раѓа друг“- рече Села. Села вели дека собраниската седница за гласање доверба на Владата е обичен театар, преку која, како што вели, македонската опозиција треба да се врати во Собранието. Тој рече дека неговата партија нема да биде дел од политичките игри.
| | веќе видена | слични

Алијансата за Албанците за интерпелацијата на Владата ќе биде воздржана. Според лидерот на партијата, Зијадин Села, премиерот Зоран Заев не ја заслужил поддршката. Јас ја дадов поддршката кога беше избран за премиер, денес не ја заслужуваш. Гласот на Алијансата за Албанците ќе биде воздржан. Во собраниската сала има луѓе кои живеат со логиката – Умре цаорт, да живее царот. Ова го велам со жалење, еден режим се урна за да дојде друг, рече Села. Образложувајќи го ставот на неговата партија во врска со гласањето недоверба на Владата на СДСМ, тој додаде дека денешната расправа во Собранието е вистински театар. извор: РСЕ
| | веќе видена | слични

Зијадин Села од Алијансата на Албанците денеска во Собранието на седницата за интерпелација на Владата, истакна дека ќе гласа „воздржано" и дека Зоран Заев не заслужува доверба. - “Еден семеен режим се уништи, се раѓа друг. Јас сум ти ја дал поддршката кога се избра за премиер, денес не ја заслужуваш поддршката за доверба. Гласот на Алијанса за Албанците ќе биде воздржан”, изјави Зијадин Села, претседател на Алијанса за Албанците
| | веќе видена | слични
10 копии

Алијансата за Албанците ја информира јавноста дека на ниту еден начин нема да биде дел од некоја нова владина гарнитура, на која нема да му претходи парламентарен изборен процес. Ваква одлука била донесена на вчерашното централно собрание на партијата, велат од Алијансата, од каде додаваат дека одлуката се заснова на индикациите дека оваа владејачка гарнитура не е доволно убедлива во својата заложба за радикални реформи во земјата, а особено, потенцираат, поради нејзината индиферентност околу спроведувањето и примената на принципите и функционирањето на владеењето на правото. Од Алијансата за Албанците донеле заклучок и дека ќе продолжат да ги поддржуваат напорите и охрабрувајќи го меѓународниот фактор и македонската влада да го решат проблемот со името, но потсетувајќи ги сите страни вклучени во процесот, дека било кој предлог за името треба да биде меѓународно преведен и никако не треба да асоцира еднострано, само на јазикот и писмото на една одредена етничка заедница во земјата. На овој начин решавањето ...
| | веќе видена | слични

А освен барањето за интерпелација од опозицијата, премиерот Заев е пред реконструкција во владините редови која неколку пати и самиот ја најави. А освен барањето за интерпелација од опозицијата, премиерот Заев е пред реконструкција во владините редови која неколку пати и самиот ја најави. Иако договара зголемување на коалицијата и парламентарното мнозинство со двете крила на БЕСА и Турската партија, сепак довчерашниот коалиционен партнер Зијадин Села му сврте грб. Претседателот на Алијанса на Албанците на вчерашното централно собрание на партијата порачал дека нема да даде поддршка за Заев, без предвремени парламентарни избори. Според Села неговата партија нема да биде дел од најавената реконструкција бидејќи Владата предводена од Заев не е убедлива во заложбите за радикални промени во државата. Инаку министерските позиции кои и припаѓаа на Алијанса освен онаа за здравство, останаа празни. Засега нема ново име и во министерството за правда по оставката на Билен Салији како кадар на ДУИ. Неизвесно е ...
| | веќе видена | слични

Алијанса за Албанците нема да биде дел од новата реконструирана Влада. Извори од партијата за нашата телевизија велат дека досега немале понуда за влез во Влада, но како што стојат работите, и да добијат понуда, нема да ја прифатат. Оваа одлука била донесена и на првото централно Собрание што се одржа во Кичево. „Алијансата за Албанците ја информира јавноста дека на ниту еден начин нема да биде дел од некоја нова владина гарнитура, на која нема да му претходи парламентарен изборен процес. Оваа едногласна одлука се заснова на индикациите дека оваа владејачка гарнитура не е доволно убедлива во својата заложба за радикални реформи во земјата, а особено нејзината индиферентност околу спроведувањето и примената на принципите и функционирањето на владеењето на правото“, се вели во партиското соопштение. Според најавите, реконструкцијата на Владата треба да се случи во текот на овој месец.
| | веќе видена | слични
2 копии

Алијансата за Албанците вчера го одржа своето прво Централно собрание во Кичево, по партискиот конгрес кој се одржа на 10 март 2018 година, на која беа избрани дел од раководството на партијата, имено генералниот секретар, централното претседателство, претседателот на Академија и комисијата за статутарно-правни работи. За генерален секретар на партијата едногласно се избра г-дин. Арбен Таравари. Алијансата за Албанците информира дека партијата ќе продолжи да го реконструира раководството и истовремено да ги надополни и другите партиски тела. Собранието на Алијансата за Албанците, по дискусиите околу актуелната политичка ситуација во Македонија се изнесе со следниве ставови: 1. Алијансата за Албанците ќе продолжи да ги поддржува напорите и охрабрувајќи го меѓународниот фактор и македонската влада да го решат проблемот со името, но потсетувајќи ги сите страни вклучени во процесот, дека било кој предлог за името треба да биде меѓународно преведен и никако не треба да асоцира еднострано, само на јазикот и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 748 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 192 | | | веќе видена

Сите гласачки места во 13 казнено поправни установи утрината беа отворени навреме. Затворениците и притворениците во Идризово и во Шутка уште рано изутрината ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Движењето Беса избра потпретседатели и генерален секретар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: