Самсоненко: Никогаш не сум бил посреќен


Рускиот бизнисмен и почесен конзул на својата земја во Македонија, Сергеј Самсоненко, е творецот на европски Вардар. По победата над ПСЖ во Kелн, Самсоненко вели: - Ова чувство не се опишува. Титулата е круна на добрата работа на сите во Вардар. Никогаш не сум бил посреќен. Трофејот ~ го посветуваме на Македонија. Радувајте се со нас за големата победа. Ракометарите ги заслужуваат сите почести. Тие се момци со големо срце и покажаа како се гине за клупските бои - рече Самсоненко.
| | веќе видена | слични

Рускиот бизнисмен и сопственик на РК Вардар, ЖРК Вардар и ФК Вардар, Сергеј Самсоненко, е еден од најзаслужните, ако не и најзаслужен за тоа што Македонија денеска има европски шампион, а без него Вардар немаше да биде на врвот на Европа. Сопственикот на „Црвено-црниот“ тим, Сергеј Самосненко во интервју за дневниот весник „Дневник“ говори за неговите вложувања во машкиот и женскиот тим, за ривалот Металург, а притоа открива дека посакува повеќе македонски ракометари и ракометарки во неговите тимови. Токму поради тоа, тој зборува и за понудата до Кире Лазаров. „Ние секојдневно се бориме да имаме што повеќе играчи од Македонија во нашите тимови како што има во Металург. И јас би можел да бидам неправеден и да ги земам најдобрите ракометари од таму, но тоа ќе значи пад за нивниот клуб. Во мојот спортски дух не би сакал да му наштетам на противничкиот клуб на нефер начин. Во нашиот тим предност има квалитетот, а не етничката или националната припадност. Металург има состав каков што има, не успеа ни приближно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот човек на РК и ЖРК Вардар, Сергеј Самсоненко во интервјуто за дневниот весник „Дневник“ отворено зборува за причините поради кои во клубот малцинство се играчи Македонци, и ги наведува причините зошто е тоа така. На прашањето зошто најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров не е во екипата, тој вели: „Тоа е болна точка затоа што ние секојдневно се бориме да има што е можно повеќе Македонци и во машката и во женската екипата, како што е во „Металург“. И јас би можел да бидам неправеден и да ги земам најдобрите ракометари од таму, но тоа ќе значи пад за клубот. Во мојот спортски дух не сакам да му наштетам на нефер начин на противничкиот клуб. Во нашиот тим предност има квалитетот, а не етничката или националната припадност. „Металург“ има состав каков што има, но не успеа ни приближно како нас. Во нашите 23 регионални единици на школата има околу 2.000 деца каде што се градат квалитетни играчи и јас сум убеден дека за некое време ќе имаме повеќе и повеќе Македонци во тимот. На Кире Лазаров одамна му ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко, открива дека веќе подолго време сака во редовите на Вардар да го доведе капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров, но засега тоа е неуспешно. Во интервју за „Дневник“, Самсоненко открива дека негова желба е во составот на Вардар да има повеќе Македонци, а секако дека сака „црвено-црниот“ дрес да го облече и нашиот најдобар ракометар, Лазаров. „На Кире Лазаров одамна му имам понудено да размисли, да биде дел од тимот. Трогаш ми одговори дека се уште има договор со Барселона. И да не е Македонец, јас повторно би го сакал во тимот. Сакам да кажам дека за нас најважен е резултатот“, вели Самсоненко во интервјуто за „Дневник“. Во шампионскиот состав на Вардар Македонците се малцинство. Дејан Манасков кој играше во тимот, реши да си замине поради малата минутажа која ја добивал. „Дејан Манасков си замина поради тоа што сметаше дека има мала минутажа, но таму каде што е сега, игра уште помалку. Ни недостига и квалитетно крило и се трудиме да најдеме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сопственикот на македонскиот и европскиот ракометен шампион Вардар, Сергеј Самосненко во интервју за весникот „Дневник" проговори за неговите вложувања во машкиот и женскиот тим, за ривалот Металург и откри дека сака повеќе македонски ракометари и ракометарки во неговите тимови, а зборуваше и за понудата до Кире Лазаров. -Секојдневно се бориме да имаме што повеќе играчи од Македонија во нашите тимови како што има во Металург. И јас би можел да бидам неправеден и да ги земам најдобрите ракометари од таму, но тоа ќе значи пад за нивниот клуб. Во мојот спортски дух не би сакал да му наштетам на противничкиот клуб на нефер начин. Во нашиот тим предност има квалитетот, а не етничката или националната припадност. Металург има состав каков што има, не успеа ни приближно како нас. Во нашите 23 регионални центри има околу 2000 деца и се надевам еден ден во тимот ќе имаме и повеќе Македонци – вели Самсоненко и додаде: -Кире Лазаров и да не е Македонец, јас повторно би го сакал во тимот, сакам да кажам дека за нас е ...
| | веќе видена | слични

Во првото интервју на сопственикот на Вардар г-н Сергеј Самсоненко за дневниот весни “Дневник“ по завршување на прославата тој зборува за многу работи покрај кој за можноста Лазаров да биде дел од Вардар, на кој одамна му понудил да дојде во црвено-црниот табор. И да не е Македонец, јас повторно би го сакал во тимот, сакам да кажам дека за нас е најважен резултатот. Или во случајот со Дејан Манасков. Тој си замина поради тоа што сметаше дека има слаба минутажа, но таму каде што е сега, игра уште помалку. Ни недостига и квалитетно крило и се трудиме да најдеме соодветен Македонец кој ќе одговори на високите стандарди и квалитет, но, за жал, во моментот немаме. Верувам дека школите ќе продуцираат кадри. Покрај ова за иднината најави дека ќе се работи на создавање нови, македонски играчи преку широкиот спектар на вардарови школи кои ги има нашиот клуб. Тој за вечерта кога славеше Македонија вели: -По победата побрзавме да се истушираме и да славиме во некој ресторан. Тоа го направиме во еден ресторан со ...
| | веќе видена | слични

На Kире Лазаров одамна му имам понудено да размисли да биде дел од тимот и ми одговори дека с` уште има договор со Барселона, вели сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко во интервју за ДНЕВНИК. -И да не е Македонец, јас повторно би сакал во тимот, сакам да кажам дека за нас е најважен резултатот. Или во случајот со Дејан Манасков. Тој си замина поради тоа што сметаше дека има слаба минутажа, но таму каде што е сега, игра уште помалку. Ни недостига и квалитетно крило и се трудиме да најдеме соодветен Македонец кој ќе одговори на високите стандарди и квалитет, но, за жал, во моментот немаме. Верувам дека школите ќе продуцираат кадри, вели Самсоненко.
| | веќе видена | слични

-И да не е Македонец, јас повторно би сакал во тимот, сакам да кажам дека за нас е најважен резултатот. Или во случајот со Дејан Манасков. Тој си замина поради тоа што сметаше дека има слаба минутажа, но таму каде што е сега, игра уште помалку. Ни недостига и квалитетно крило и се трудиме да најдеме соодветен Македонец кој ќе одговори на високите стандарди и квалитет, но, за жал, во моментот немаме. Верувам дека школите ќе продуцираат кадри, вели Самсоненко.
| | веќе видена | слични

Сопственикот на европскиот шампион Вардар Сергеј Самсоненко му даде на премиерот Зоран Заев еден од златните медали, освоени на фајнл форот на ракометната Лига на шампиони во Келн. Ракометарите на Вардар денеска беа на прием кај Заев, од кого добија плакета. Вардар во неделата го победи Пари Сен Жермен во финалето на фајнл форот со 24:23 со голот на Иван Чупиќ во последната секунда. Вчера им беше приреден пречек на Плоштад Македонија, каде со илјадници граѓани ја прославија шампионската титула, прва во историјата на клубот и прва воопшто за машкиот клупски ракомет.
| | веќе видена | слични

Денешната прослава на плоштадот во Скопје беше спектакуларна, маестрална, за сите пари, полни души и срца за сите навивачи во Македонија, а не само за Вардарци. Ова денеска малку потсети и на моментите кога кошаркарите на Македонија беа пречекани во Скопје 2011 година, кога се вратија како 4. рангирана екипа, но беа дочекани како шампиони. Радоста е голема кај цела нација за грандиозниот успех, а пред насобрата публика на плоштадот, Сергеј Самсоненко откри еден интересен разговор со Иван Чупиќ кога Хрватот потпишал за Вардар. „ Иван кога дојде ми рече во Вардар ми рече, шефе, ти добро работиш за клубот, ме ангажира мене за да освоиме ЛШ, така беше и пред Фајнал-форот “, истакна Самсоненко, кој доби и пријателска прегратка од херојот во финалето, Иван Чупиќ. Самсоненко за она што му го рекол Иван Чупиќ кога дошол во РК ВАРДАР! И тоа се исполнииии!!!ЕХ Вардареееееее, полни раце, полни очи!!!!!! ШАМПИОНИ! تم نشره بواسطة ‏‎ Спортисимо Македонисимо ‎‏ في 6 يونيو، 2017 ФОТО, Рк Вардар.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Самсоненко: Никогаш не сум бил посреќен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: