Тери се повлече од репрезентацијата

Поранешниот кaпитeн нa Англијa, Џoн Тeри дeнeскa oфциjaлнo пoтврди дeкa сe повлекува од репрезентативниот фудбал. Фудбалерот на Челзи за репрезентацијата одигра 78. настапи, а како главна причина за оваа одлука го наведува притисокот од страна на Фудбалската асоција во случајот околу наводните расистички навреди кон Антон Фердинанд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Англискиот селектор Рој Хоџсон изјави дека е разочаран од одлуката на Џон Тери да се збогува со националниот дрес. - Сакам да му се заблагодарам на Тери за сето она што тој го направи за тимот од кога дојдов на чело на репрезентацијата, се разбира дека сум разочаран, бидејќи загубивме квалитетен и искусен играч. Тери во неделата ја шокираше јавноста со изјавата дека ја завршува репрезентативната кариера, лут на фудбалската асоцијација (ФА) која се’уште води дисциплинска постапка против него, иако судот во Лондон го ослободи од обвинувањата дека минатата година го навредил играчот на Квинс Парк Ренџерс, Антон Фердинанд на расна основа. Тери го имаше своето деби за Англија во 2003 година на пријателски натпревар против Србија и Црна Гора, а во репрезентативниот дрес настапи на 78 натпревари и постигна шест гола. Ако биде прогласен за виновен од Комисијата на ФА, 31-годишниот играч на Челзи би можел да добие осум или повеќе натпревари суспензија.
| | веќе видена | слични

Рио Фердинанд е подготвен да се врати во националниот тим на Англија, откако Џон Тери стави крај на кариерата на "Трите лава". 33-годишниот одбранбен играч на Манчестер Јунајтед, кој беше игнориран од селекторот Рој Хоџсон и не се најде во составот за Евро 2012, има желба повторно да биде дел од тимот, тврдат на Островот. Интересно во случајов е дека братот на Рио Фердинанд - Антон, е главниот "виновник" за повлекувањето на Џон Тери. Капитенот на Челзи е вмешан во расистички скандал со играчот на КПР, но не се согласува Фудбалската асоцијација да го казнува и поради оваа причина објави дека повеќе нема да игра за својата татковина, иако "му се скине срцето". Така Тери стави крај на својата кариера во "Трите лава" по 78 натпревари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дефанзивецот Џон Тери објави дека повеќе нема да игра за националниот тим, а неговата одлука се поврзува со истрагата на ФА за расистичка навреда на Антон Фердинанд и покрај ослободувањето од обвинение од страна на Британскиот суд иако генералниот секретар на Фудбалската асоцијација на Англија (ФА), Алекс Хорн, изјави дека немало потреба Џон Тери да се повлекува од репрезентацијата. ако Британскиот суд го ослободи од обвинението на почетокот на јули, Фудбалскиот сојуз на Англија ја продолжи истрагата и пред ЕП 2012 му ја одзеде капитенската лента. Со одлуката повеќе да не биде водач на националниот тим не се согласи тогашниот селектор Фабио Капело, кој поднесе оставка. - Мислам дека тоа што Фудбалската Асоцијација се уште не ги повлекува обвиненијата против мене и покрај тоа што бев ослободен од судот, ја направија мојата позиција во националниот тим невозможна – изјавил Тери , пренесуваат британските медиуми.
| | веќе видена | слични

Некогашниот капитен на англиската фудбалска репрезентација, Џон Тери (31 година), реши да се збогува од дресот на „Гордиот Албион“. Т ој се одлучил на ваков чекор поради постојаните притисоци што ги има по неколкуте скандали во кои беше вмешан. Вчера Тери требаше да се појави пред Дисциплинската комисија на Фудбалската федерација на Англија и да одговара за обвинение дека расистички го навредил играчот на Kвинс Парк Ренџерс, Антон Фердинанд. Kапитенот на Челси неодамна за истиот случај го доби спорот на граѓански суд, но од ФА најавија своја истрага. - Нема да играм во репрезентацијата. ФА го направи мојот статус во репрезентацијата неподнослив. Да ја претставувам мојата татковина ми беше детски сон и тоа секогаш го правев чесно и гордо. Секогаш го давав најдоброто од себе и затоа со оваа одлука ми се кине срцето. На селекторот Хоџсон и на останатите репрезентативци им посакувам с` најдобро – рече Тери, кој репрезентативниот дрес го носеше од 2003 година. Има одиграно 78 натпревари во државниот дрес и ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Фудбалската асоцијација на Англија (ФА), Алекс Хорн, изјави дека немало потреба Џон Тери да се повлекува од репрезентацијата. „Тоа си е негова лична одлука. Не знам како тоа ние со дисциплинската постапка му го направивме неиздржлив статусот во репрезентацијата. Впрочем, уште од почетокот се работеше за два одвоени процеса. Ја прифаќаме критиката дека целиот случај требаше да го решиме порано, но токму тоа и го правиме овие денови. Очигледно е дека Тери во својата глава не можел да ја раздвои оваа од онаа судска постапка“ , изјави Хорн. Според наводите во англиските медиуми, поранешниот капитен на „гордиот албион“ се повлече поради обвинувањата дека на расна основа го навредувал Антон Фердинанд на натпреварот против Квинс Парк Ренџерс минатата сезона. Тери вчера ја шокираше англиската јавност кога излезе со соопштение дека одлучил да ја заврши репрезентативната кариера, лут што ФА и понатаму ја води постапката против него, иако претходно лондонскиот суд го ослободи од обвиненијата. ...
| | веќе видена | слични

Џон Тери дефинитивно не е „цвеќе за мирисање“, а својата репутација на лошо момче ја изгради надвор од терените. Сепак, кога фудбалерот на Челзи е на теренот, тогаш неговите лидерски квалитети и фудбалски способности малкумина во светот можат да ги оспорат. Тери дебитираше во дресот на англиската репрезентација во 2003-тата година и од тогаш до сега одигра 78 натпревари на кои секогаш беше на висината на задачата. Еден од најдобрите дефанзивци во светот на фудбалот синоќа објави дека се повлекува од националниот дрес поради фактот што Фудбалската Асоцијација на Англија се уште води истрага за него во врска со расистичките навреди кон Антон Фердинанд и покрај тоа што судот и обивнителството го ослободија од сите обвиненија. „Мислам дека тоа што Фудбалската Асоцијација се уште не ги повлекува обвиненијата против мене и покрај тоа што бев ослободен од судот, ја направија мојата позиција во националниот тим невозможна“, изјавил Тери синоќа, пренесуваат британските медиуми. Тери денеска треба да се појави пред ...
| | веќе видена | слични

„Тоа е негова лична одлука. Не знам како ние со дисциплинската постапка го направивме неодржлив неговиот статус во репрезентацијата. Од самиот почеток се работеше за два одвоени процеса. Ја прифаќаме критиката дека сé требаше да биде решено многу порано, но ние токму тоа го правиме овие денови. Очигледно Тери, во својата глава, не можеше да го раздвои овој, од процесот кој се водеше во судот“, рече Хорн. Тери во неделата ја шокираше англиската јавност со соопштението дека повеќе нема да игра за англиската репрезентација, лут што FA сé уште води постапка против него, поради обвинувањата за расизам, иако судот во Лондон го ослободи од обвинението дека расистички го навредувал играчот на КПР, Антон Фердинанд. Искусниот дефанзивец, поради овој случај, остана без капитенската лента во репрезентацијата, а овој потег на челниците на FA беше причината поради која Фабио Капело поднесе оставка на селекторската функција.
| | веќе видена | слични

Одлуката на Џон Тери за повлекување од дресот на “гордиот албион“ силно ја потресе англиската јавност. Капитенот на “сините“, Тери сеуште е под истрага од англиската федарација поради вербалната пресметка со Антон Фердинанд. Свој осврт за целокупната ситуација даде и Тери кој истакна дека притисокот е преголем за да продолжи да ги брани боите на Англија. - Кога веќе ФА одлучу повторно да поведе постапка против мене иако на сум бев ослободен од тужбите ме доведоа до ваков избор - потенцираше Тери. Столбот на англиската селекција дебитираше во 2003 година на мечот против Црна Гора. Од 2006 по доаѓањето на Стив Меккларен, Тери беше наименов за капитен на “Гордиот Албион“. Во 2011 година капитенската лента му ја одзеде Фабио Капело по тужбите заработени од ФА за вреѓање на Фердинанд на расна основа. - Претставување и водењето на мојата земја на неколку големи натпреварување ми беше сон од мало дете. Кога ја носев оваа одлкука ми беше многу тешка, но сега морам да се осврнам на мечевите од Челси во Премиер ...
| | веќе видена | слични

Џон Тери нема повеќе да игра во дресот на репрезентацијата. Членот на англискиот национален тим одлучи да се повлече од селекцијата. Главната причина после 78 одиграни натпревари, е обвинувањето за расизам на сметка на Антон Фердинанд, по што му била одземена капитенската лента. „Тешко ми е што ќе ја напуштам репрезентацијата, им благодарам на сите секелтори кои соработуваа со мене. Голема чест ми беше 78 пати да го носам дресот на националниот тим. За тоа сонував уште како дете. Многу среќа му посакувам на селекторот Рој и се разбира на соиграчите“, изјавил Тери.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 422 | | | веќе видена

Јавната обвинителка Вилма Русковска во денешното гостување на радио Канал 77 рече дека вториот мобилен телефон на Катица Јанева не е пронајден.- Од страна на ...
сите 124 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тери се повлече од репрезентацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: