ИСТОРИЈА ВО КЕЛН: Вардар е во финалето на Лигата на шампионите


Со голот на Лука Циндриќ екипата на Вардар обезбеди финале и го совлада тимот на Барселона Ракометарите на Вардар приредија сензација совладувајќи ја Барселона во второто полуфинале од Лигата на шампионите и утре од 18 часот ќе играат против тимот на ПСЖ. ардарци се бореа силно во текот на сите 60 минути и го заслужија местото во финалето. Имаа целосна контрола на играта така што ова е награда за трудот кој го направија. После одличното прво полувреме во кое Вардар имаше предност од 13:12, ракометарите на Вардар знаеја што сакаат и во продолжението. Не и дозволија на Барселона да го диктира темпото туку имаа контрола. Играа трпеливо и тактички одлично. Постојано ја диктираа играта, а во 44. минута првпат поведоа со два гола разлика, 19:17. Оваа разлика ја имаа неколку минути, а потоа Барселона фати приклучок, па на моменти имаше и гол предност. Сепак, немаше повеќе од таа разлика така што до крајот се играше гол за гол. Вардар ги презеде работите во свои раце и постојано беше во предност. Барселона успеваше ...
| | веќе видена | слични

Огулин е мал град во западниот дел на Хрватска, има едвај 14 илјади жители, но извади еден од најдобрите светски ракометари на денешнината. Тоа е членот на Вардар, Лука Циндриќ кој во неделата стана европски првак со “црвено-црните”, а огромна заслуга за тоа имаше самиот тој. Во полуфиналето го постигна победничкиот гол против Барселона, а во финалето против ПСЖ беше еден од најдобрите на теренот. Поради тоа, синоќа неговите сограѓани му приредија спектакуларен пречек на кој заеднички му честитаа за големиот успех.
| | веќе видена | слични
2 копии

Многумина ќе се сложат дека зад успешната кариер на средниот бек на македонскиот шампион Вардар, Лука Циндриќ, стои поранешниот селекторо на македонската ракометна репрезентација и тренер на Металург Лино Червар. Тој го пронајде Лука во хрватското првенство и го доведе во Металург како замена за тогаш повредениот Наумче Мојсовски. Хрватот одигра одлична сезона во "црвено – црниот" и од наредната сезона си обезбеди трансфер во полскиот Киелце. -Го гледав малото финале на јуниорскиот мундијал во БиХ во 2013 меѓу Хрватска и Франција. Тоа беше меч во кој Хрватска беше поразена, но кога влезе Лука веднаш нешто ме привлече. Беше храбар, моќен, со прецизен шут. И мило ми е што ја погодив проценката, па кога ми се укажа шанса го доведов во Металург, вели Червар за хрватскиот „Вечерњи лист". Стратегот на Металург открива и дека бил критикуван за одлуката да го доведе Циндриќ во „Автокоманда". -Високите играчи се попосакувани во екипите за надворешните позиции, но кај Циндриќ ме воодушеви неговата самодоверба. Тој ...
| | веќе видена | слични

Во 2014 година Лука Циндриќ по барање на Лино Червар од Крагуевац пристигна во Металург, искусниот стратег открива како го препознал талентот на ракометарот на Вардар.Металург беше првиот клуб на Циндриќ во Македонија, неговата авантура во Автокоманда траеше кратко поради проблемите кои ги имаше клубот. Тоа го искористи Вардар и го ангажираше.Циндриќ со само 23 години важи за еден од најдобрите средни бекови во светот. Лино Червар може да се пофали дека токму тој го препозна талентот на ракометарот и од Крагуевац го донесе во Македонија.„Потребни ми беа само 10 минути да го видам талентот на Лука Циндриќ. Тоа беше во 2013 година, кога јуниорската репрезентација на Хрватска играше против Франција за трето место на Светското првенство во Босна и Херцеговина. Тој меч го добија Французите, но кога во игра влезе Лука го видов големиот потенцијал во него“ - открива Червар.„Беше низок, но имаше и голема самодоверба, беше експлозивен и имаше прецизен шут. Се сомневаа во него поради конституцијата, но и Марадона беше ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот интернационалец, Лука Циндриќ во оваа натпреварувачка сезона комплетно експлодираше во Вардар и е еден од најзаслужните што „црвено-црните“ ги освоија сите можни титули вклучувајќи ја и онаа во Лигата на шампионите. Со своите партии бекот си обезбеди и трансфер во Кјелце, а тоа е доказ оти неговата кариера си движи во вистинска насока. Голем удел во неговото ракометно патување има и Лино Червар кој го донесе во Македонија во таборот на Металург по што полека вивна во ракометните височини. – Го гледав мечот за бронзаната на јуниорскиот мундијал во БиХ во 2013 меѓу Хрватска и Франција, тоа беше меч на кој загубивме. Ама кога влезе Лука во 10 минути сфатив дека има нешто во него, дека треба да се прати. Беше низок, но храбар, моќен, со прецизен шут. Мило ми е што ја погодив проценката. Знаете кај нас има многу талентирани деца кои не се препознаени, -истакна Червар за „Вечерњи лист“. – Факт е дека високите играчи се попосакувани зошто во екипите се бараат се бараат такви асови за надворешните ...
| | веќе видена | слични

Лука Циндриќ со извонредните игри во дресот на Вардар се промовираше како еден од најдобрите европски средни бекови, па неслучајно си обезбеди трансфер во редовите на Кјелце за следното лето. Циндриќ за ваквиот развој на кариерата му е благодарен на Лино Червар, откако тренерот на Металург го пронајде Лука од хрватското првенство и го доведе во Металург како замена за тогаш повредениот Наумче Мојсовски. „ Го гледав малото финале на јуниорскиот мундијал во БиХ во 2013 меѓу Хрватска и Франција. Тоа беше меч во кој Хрватска беше поразена, но кога влезе Лука веднаш нешто ме привлече. Беше храбар, моќен, со прецизен шут. И мило ми е што ја погодив проценката, па кога ми се укажа шанса го доведов во Металург. Кога игравме со Металург во СЕХА седнав на разговор со татко му во хотелот „Холидеј Ин“ во Загреб и експресно се договоривме за сите детали. Сакав со Циндриќ да го донесам и Борозан, но исто така и не сакав веднаш толку многу да го ослабам Карловац, па почекав една година за да го привлечам Црногорецот. Од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Хрватскиот портал „Јутарњи.хр“, открива детали од животот на херојот на Вардар. Пред четири години Лука Циндриќ работел на паркинг, а сега е европски првак. Репрезентативецот на Хрватска е роден во Огулин, првите чекори во ракометот ги има направено во Карловац, од каде на покана на Лино Червар дојде во Металург. Иако многумина не верувале во ова момче, пред се поради тоа што е премногу млад, сепак неговата упорност му донесе голем успех. Циндриќ во Вардар дојде во 2015 година, а само по две сезони успеа да го подигне пехарот во Лигата на шампионите и да го реши дуелот со Барселона. „Работеше на паркинг, потоа му се приклучи Борозан, но не можеше да работи бидејќи немаше дозвола. Играа заедно, за кратко време станаа страшен тандем, кој по четири години успеа да го освои златниот медал во Лигата на шампионите“, објаснува Давор Златиќ. Она што е доста интерeсно што Циндриќ имал предиспозиции за фудбалер, но тој сепак го одбрал ракометот. Причината поради која за кратко време успеал да стигне до Вардар и да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пред четири години Лука Циндриќ играше ракомет во Карловац, беше најдобар стрелец во домашното првенство со неверојани 123 погодоци, но сепак за него зборуваа, „мал е, нема да успее“. „Работеше на паркинг, а потоа му се приклучи Вуко Борозан. Тој не можеше да работи бидејќи за тоа беше потребна работна дозвола, но играа заедно и станаа тандем кој четири години подоцна се претвори во тандем за титулата шампион на Европа“, зборуваше нивниот работодавец од Карловац Давор Златиќ. Лука беше и одличен фудбалер, но сепак негова љубов беше ракометот, па така малку, по малку… „Пристигна од Огулин со репутација на добар играч и веќе на стартот одлично напредуваше. Беше исклучително вреден, упорен и доследен. Висината никогаш не ја сметаше за отежнувачка околност“, открива Динко Џанковиќ тренерот на Лука од Карловац. Но сепак овој 185 сантиметри висок ракометар нешто го издвојуваше од другите „Секој тренинг, ама баш секој го работеше максимално. Често пати знаевме да му кажеме „добро Лука не мора баш секогаш“, но тој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватскиот портал, „Јутарњи.хр“, открива интересна приказна за херојот на Вардар, Лука Циндриќ. Пред четири години, тој работел на паркинг, а денеска е на покривот на Европа. Патот до покривот на Европа на Лука Циндриќ е различен од останатите ракометари. Хрватскиот портал „Јутарњи.хр“, открива детали од животот на херојот на Вардар. Пред четири години Циндриќ работел на паркинг, а сега е европски првак. Репрезентативецот на Хрватска е роден во Огулин во 1993. година, првите чекори во ракометот ги има направено во Карловац, од каде на покана на Лино Червар доаѓа во Металург. Иако многумина не верувале во ова момче, пред се поради тоа што е премногу млад, сепак неговата упорност му донесе голем успех. Циндриќ во Вардар дојде во 2015 година, а само по две сезони успеа да го подигне пехарот во Лигата на шампионите и да го реши дуелот со Барселона. „Работеше на паркинг, потоа му се приклучи Борозан, но не можеше да работи бидејќи немаше дозвола. Играа заедно, за кратко време станаа страшен тандем, кој по четири ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред четири години една од ѕвездите на Вардар, Лука Циндриќ играл во Карловац и станал најдобар стрелец во домашната лига со постигнати неверојатни 123 гола. Но и покрај овој учинок, многумина стучњаци во Хрватска за него велеле дека е премногу ситен и нема да успее во ракометот. И тоа како се излажале. Патот до ракометниот врв на Европа на Лука Циндриќ е доста поразличен од оние на останатите ракометари. Хрватскиот портал „ Јутарњи.хр “, открива детали од животот на херојот на Вардар. Пред четири години Циндриќ работел на паркинг, а сега е европски првак. – Работеше на паркинг, потоа му се приклучи Борозан, но не можеше да работи бидејќи немаше дозвола. Играа заедно, за кратко време станаа страшен тандем, кој по четири години успеа да го освои златниот медал во Лигата на шампионите, изјавил сопственикот на Карловац, Давор Златиќ. Она што е доста интерeсно што Циндриќ имал предиспозиции за фудбалер, но тој сепак го одбрал ракометот. Причината поради која за кратко време успеал да стигне до Вардар и да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИСТОРИЈА ВО КЕЛН: Вардар е во финалето на Лигата на шампионите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: