Со кршење на деловникот СДСМ сака да спречи дискусија во Собранието и да ја протурка Tиранската платформа


2 копии

Започна сценариото на СДСМ за насилно превземање на Собранието. Што сака да скрие СДСМ од народот и зошто се обидува да ги замолчи пратениците пријавени за расправа? На самиот почеток на продолжението на конститутивната седница Оливер Спасовски од СДСМ спротивно на собраниската пракса и деловникот, побара од претседавачот Трајко Вељановски да ја прекине третата точка со која што треба да се донесе Комисијата за прашања на избори и именувања и да се премине на точката за избор на Претседател на Собранието во случајот Талат Џафери кој што е кандидат од СДСМ и ДУИ. Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ реагираше дека преку овој начин СДСМ започна да врши политичко насилство врз Собранието и дека на овој начин не се дозволува да се искористи правото на збор кое што е едно од најдемократските права на пратениците. Димовски нагласи дека според Деловникот не може да се премине на ниту една друга точка се додека не се заврши и не се исцрпи точката која што трае и за која што се расправа. – Пред да заврши расправата по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието ќе одржи продолжение на конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Претседавачот со седницата Трајко Вељаноски вчера најави дека пратениците денеска со почеток во 11 часот ќе ја продолжат расправата Вчерашниот обид на СДСМ да ја продолжи собраниската расправа беше безуспешен. Вељаноски не дозволи нова процедурална забелешка што ќе значеше обид за континурано заседание на седницата се до избор на собраниски спикер, што е главна цел во овој момент на новото парламентарно мнозинство.
| | веќе видена | слични
25 копии

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи 12-тото продолжение на конститутивната седница на која се расправа за изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. И вчерашното продолжение се одвиваше со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Пратениците дебатираат за тоа за која точка да се расправа. СДСМ бараше да се премине на четвртата точка од дневниот ред, односно за избор на претседател на Собранието, додека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не се согласуваше со тоа бидејќи според ни тоа е спротивно на Деловникот. Тие инсистираа најпрвин да се исцрпи расправата за изборот на Комисијата за прашања на изборите и иманувањата. Согласно договореното, во Комисијата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. За членови од ВМРО-ДПМНЕ се предложени Илија Димоски, Антонијо Милошоски, Крсто Мукоски, Даниела Рангелова, Димитар Стеванаџија и Благица Ласовска, од СДСМ Горан Мисовски, Дамјан Манчевски, Петре Шилегов, Мухамед ...
| | веќе видена | слични

Собранието остана заглавено меѓу партиските препукувања околу албанската платформа, процедурални забелешки, реплики и контрареплики и по вчерашната седница, која продолжува денеска. Дебатата е на мртва точка и расправата за избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата никако да дојде на ред. Главниот фокус вчера беше ставен на препукувања околу Деловникот односно дали може или не да се побара измена на дневен ред додека уште трае претресот на третата точка. Пратеници од СДСМ бараат да се сконат останатите точки согласно членовите од Деловникот кои го овозможуваат тоа и да се премине на изборот на претседател. ВМРО ДПМНЕ продолжи да не се согласува со ова барање на СДСМ тврдејќи дека не е согласно Деловникот и дека прво треба да се исцрпи дебатата од третата точка. Овие несогласувања и бесцелни дебати го продлабочуваат политичкиот јаз. На улиците се протестира речиси секој ден, а граѓаните се тие што продолжуваат да ги трпат ...
| | веќе видена | слични

Во Собранието продолжува 12-ти ден по ред конститутивната седница. И вчера, како и предходните денови седницата помина со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Според ВМРО ДПМНЕ, Македонија е во тешка политичка состојба, речиси сите граѓани се на улица, бараат отфрлање на тиранската платформа и одржување предвремени парламентарни избори. СДСМ, пак, повторно побара да се премине на четвртата точка, за избор на собраниски спикер. СДСМ преку соопштение денеска најави дека мнозинството во парламентот ќе влезе поодлучно во реализација на оваа точка, а ВМРО ДПМНЕ повтори дека решение се нови избори. Македонија Има видео?:
| | веќе видена | слични
2 копии

И вчерашното продолжение се одвиваше со процедурални забелешки, реплики и контрареплики. Пратениците дебатираат за тоа за која точка да се расправа. СДСМ бараше да се премине на четвртата точка од дневниот ред, односно за избор на претседател на Собранието, додека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не се согласуваше со тоа бидејќи според ни тоа е спротивно на Деловникот. Тие инсистираа најпрвин да се исцрпи расправата за изборот на Комисијата за прашања на изборите и иманувањата. Согласно договореното, во Комисијата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член. За членови од ВМРО-ДПМНЕ се предложени Илија Димоски, Антонијо Милошоски, Крсто Мукоски, Даниела Рангелова, Димитар Стеванаџија и Благица Ласовска, од СДСМ Горан Мисовски, Дамјан Манчевски, Петре Шилегов, Мухамед Зекири и Ивана Туфегџиќ, од ДУИ Џеват Адеми и Зеќирија Ибрахими од БЕСА. Конститутивната собраниска седница почна на 30 декември 2016 година, но беше прекината бидејќи не беше обезбедено ...
| | веќе видена | слични

Во 11 часот продолжува собраниската седница, дванаесетта по ред, на која има две точки на дневниот ред: избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието на Република Македонија и избор на претседател на Собранието на Република Македонија. На блокираната работа на Собранието денес реагираа СДСМ и Форумот на слободoумни патриоти. “Република Македонија е парламентарна демократија. Постои парламемтарно мнозинство од 67 пратеници и тие имаат право и должност да ги изберат новиот собраниски претседател и новата Влада. Парламентарното мнозинство е избрано од 700.000 граѓани на кредибилни избори. Тоа е претставник на народот. Не Никола Груевски. Не ВМРО-ДПМНЕ, кои се веќе опозиција. Затоа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието се должни да обезбедат здрав разум и продолжување на демократските процеси, наместо да го бранат насилството на Груевски кое му треба за заштина на криминалите и од одговорност. Груевски не е фактор. ...
| | веќе видена | слични

Засега нема вест од македонскиот недоконституиран парламент. Едните имаат намера да го формираат да изберат претседател и да почне функционирањето на институциите, други не сакаат-бараат нови избори. Едните имаат парламентарно мнозинство и сакаат да гласаат, другите се малицинство ама го имаат претседавачот на седницата кој ги вози како сака со поткрепа и сила на пратениците на власта на заминување. Од работата нема ништо, само надграден и проширен систем за блокада. Еднаш е преку збор, вторпат преку реплика, па преку контрареплика, па преку прецедурално… Деловник има правила нема Како и се останато и деловникот и секој член и секој став – секој си го толкува по свое. Скриени во глувчешка дупка , ама и да ги има, и уставните и правните експерти или молчат или и тие,секој си толкува според потребите на партијата или бизнис интересите. Најавата е стандардна ;Собранието на Република Македонија денеска треба да го одржи 12. продолжение на конститутивната седница на која треба да се изберат претседател, заменик ...
| | веќе видена | слични

Наредните три дена се клучни во одбраната да не се избере тирански претседател на Собранието и да не се прифати тиранската платформа, најавија во неделата од граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Поминаа два дена, во Собранието продолжува агонијата со продолжувањата на конститутивната седница без некаков извесен крај на седницата. Дванаесетотто продолжение е закажано за денеска во 11 часот.Вчера Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива За заедничка Македонија, организатор на протестите во Скопје и во повеќе градови во Македонија, рече дека имало обид тиранската коалиција да го прекрши деловникот на Собранието, меѓутоа се поколебаа.„Нема да пројде обидот на шверцерски начин да се протне тиранската платформа во нашиот политички систем. Срамота е нешто што е креирано во друга држава да ни се наметнува како политика. Срамно е и без да навлегуваме во суштината на документот, но доколку навлеземе има уште повеќе причини да бидеме загрижени“, рече Илиевски и повика на продолжување на протестите сѐ до ...
| | веќе видена | слични

Процедурални забелешки, реплики и контрареплики. И 11-то продолжение на конститутивната седница заглави на различни толкувања на собранискиот деловник. Пратениците на СДСМ бараат да се избере новиот спикер, за ВМРО-ДПМНЕ пак деловникот не дозволува прескокнување на точки на дневен ред пред да заврши дискусијата. Комисијата за избор и именувања има право да даде свој предлог за собраниски претседател и тоа право никој не може да го одземе. ВМРО-ДПМНЕ и денеска побара одговор која е цената која Македонија треба да ја плати за да се формира новата Влада, СДСМ пак обвинува за смислено сценарио за да се спречи формирањето на ново парламентарно мнозинство. Конститутивната седница продолжува и утре. Досега само 4-ца пратеници го искористија правото на збор, од вкупно пријавените 57.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 681 | | | веќе видена

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 210 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со кршење на деловникот СДСМ сака да спречи дискусија во Собранието и да ја протурка Tиранската платформа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: