Продолжува студеното време проследени со најава за нови врнежи


15 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево и тивко со умерена облачност. Претпладне во одделни котлини ќе има ниска облачност и слаба магла. Утринската температурата ќе се движи од минус 12 до минус 5 степени, а дневната од 1 до 6 степени. Во Скопје слично време со умерена облачност. Утринска температура ќе се спушти до минус 11 степени, а дневната ќе достигне до 3 степени. До среда ќе се задржи претежно стабилно и суво време. Во среда кон крајот на денот и во четврток се очекуваат локални врнежи од дожд и снег. Температурата ќе има тенденција на пораст.
| | веќе видена | слични
13 копии

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во крајните западни делови ќе има повремени локални врнежи од дожд. По котлините ќе има магла, но кон средината на денот ќе настапи извесно расејување на маглата. На повисоките места и на планините ќе биде потопло. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус четири до два, а дневната од пет до 13 степени. Во Скопје слично време, изутрина магливо и тивко, кон средината на денот ќе има извесно расејување на маглата која во ноќните часови повторно ќе се формира. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе се искачи до пет степени. Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно време со сончеви период и со појава на магла по котлините и речните долини. Ќе има повремен слаб дожд кој ќе биде повеќе застапен во западните делови на земјава. Во понеделник се очекува врнежите да се прошират насекаде и да бидат поинтензивни. Кон крајот на денот ќе поминуваат во снег на повисоките ...
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од минус четири до два, а дневната од пет до 13 степени. Во Скопје слично време, изутрина магливо и тивко, кон средината на денот ќе има извесно расејување на маглата која во ноќните часови повторно ќе се формира. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе се искачи до пет степени. Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно време со сончеви период и со појава на магла по котлините и речните долини. Ќе има повремен слаб дожд кој ќе биде повеќе застапен во западните делови на земјава. В понеделник се очекува врнежите да се прошират насекаде и да бидат поинтензивни. Кон крајот на денот ќе поминуваат во снег на повисоките места и на планините.
| | веќе видена | слични
2 копии

Променливо облачно, во крајните западни делови со слаб локален дожд, на повисоките планини слаб снег. Утринските температури ќе се движат од -4 до 3 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 5 до 13 степени. Во Скопје и околината магливо со утринска температура од -2 и дневна до 5 степени. Во сабота и недела на повеќе места ќе има повремен дожд со слаб, а во западните делови со умерен интензитет. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Температурата ќе има тенденција на пораст, што ќе предизвика понатамошно топење на снежната покривка. Нов влажен бран се очекува во понеделник кон крајот на денот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес е петок, 3 февруари 2017 година, 34-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:39, а ќе зајде во 16:55 часот. Денот ќе трае 10 часа и 16 минути. Македонија ова утро се наоѓа под магла, впрочем тоа и вчера го најавивме. Појава на густа магла има речиси насекаде со видливост до 50 метри, затоа бидете многу внимателни доколку патувате некаде бидејќи магла ќе имаме и во претпладневните часови. МАКЕДОНИЈА – Во утринските и претпладневните часови појава на магла, додека попладне ќе преовладува умерено облачно со повремени сончеви периоди, ветровито и потопло време. Ќе дува доумерен југозападен и јужен ветер кој на моменти ќе достигнува брзина и до 20 км/ч. Температурите ќе бидат во пораст, утринските температури од -3 до 3 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат до 4 односно до 13 степени. СКОПЈЕ – Во Скопје во утринските и претпладневните часови магловито и студено време. Попладне со услови за повремени и кратки сончеви периоди и ветровито. Слаб југозападен ветер. Утринската температура од -1 ...
| | веќе видена | слични

Викендов не можеме „премногу да бараме“ од времето. Веројатно ќе треба да се задоволиме со пораст на температурата, но тоа нема да биде проследено со сончево време. Очекуваме воглавно облачно време, со врнежи кои ќе бидат сконцентриани во крајниот западен регион во сабота и тоа повече во втората половина од денот. Станува збор за сосема слаби врнежи. Најголем дел од котлините ќе имаат појава на магла и ниска облачност наутро, но со тенденција тие да се задржат во поголем дел од претпладнето. Може да очекуваме нешто позачестени врнежи во недела, повторно повеќе во западниот крај, но без голем потенцијал за значајна количина на воден талог. Приквелер врнежи може да се очекуваат и во североисточниот крај. Заради влијанието ја јужното струере, снег ќе врне само на височина над 1700 метри. Во сабота навечер и во првата половина од недела очекуваме умерен југозападен ветер во западните делови од земјава. Наутро ќе имаме претежно негативни вредности на температурата, но не пониски од -5°С. Во сабота температурата ...
| | веќе видена | слични

Благодарение на стабилното време, слабото јужно струење, снежната покривка и низа други помали фактори, маглата од котлините од четврток ќе си ја провлечеме и во петок наутро. Но, за разлика од четврток, во петок нема да имаме ведро време на планините, туку ќе очекуваме облачно време, а во шарско корабскиот масив крај и со повремени врнежи кои до височина околу 1600 метри ќе бидат од дожд а на поголемите височина од снег. Можна е појава на повремен слаб локален дожд и во охридскиот, дебарскиот, кичевскиот и полошкиот регион. Наутро ќе имаме претежно негативни вредности на температурата, но не пониски од минус 5 Целзиусови. Температурата низ поголем дел од котлините заради маглата и ниската облачностќе стагнира и ќе има врености во границите помеѓу 4 и 6 степени. Потопло ќе биде на повисоките места, од 7 до 10 степени, додека на југоисток максималната температура ќе достигне до 14 степени. Скопскиот крај повторно очекува магливо утро и претпладне, додека попладене ќе преовладува облачно време. Утрото носи ...
| | веќе видена | слични

По котлините ќе има магла, но кон средината на денот ќе настапи извесно расејување на маглата. На повисоките места и на планините ќе биде потопло. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец.                                                                                              Утринската температура ќе се движи од минус четири до два, а и.дневната од пет до 13 степен Во Скопје слично време, изутрина магливо и тивко, кон средината на денот ќе има извесно расејување на маглата која во ноќните часови повторно ќе се формира. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе се искачи до пет степени. Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно време со сончеви период и со појава на магла по котлините и речните долини. Ќе има повремен слаб дожд кој ќе биде повеќе застапен во западните делови на земјава. В понеделник се очекува врнежите да се прошират насекаде и да бидат поинтензивни. Кон крајот на денот ќе поминуваат во снег на повисоките места и на планините.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно време. Утре и во петок само во крајните западни делови ќе има слаб локален дожд. Во сабота и недела на повеќе места ќе има повремен дожд со слаб, а во западните делови со умерен интензитет. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Температурата ќе има тенденција на пораст, што ќе предизвика понатамошно топење на снежната покривка. Нов влажен бран се очекува во понеделник кон крајот на денот.
| | веќе видена | слични
20 копии

По топлото време за време на викендот, хидрометеоролозите од понеделник попладне најавуваат нов студен бран и снег на повисоките места и планините. Според прогнозата на УХМР ќе се задржи променливо облачно со сончеви период и со појава на магла по котлините и по речните долини. Ќе има повремен слаб локален дожд кој ќе биде застапен во западните делови. Во понеделник се очекува врнежите да се прошират насекаде и да бидат поинтензивни а кон крајот на денот како резултат а спуштање на постуден воздух од север ќе поминуваат во снег на повисоките места и на планините. Утринските температури ќе се движат од -4 до 2 утре, -4 до 3 во сабота, од 0 до 5 во недела од -2 до 4 во понеделник, -1 до 6 во вторник и од -4 до 4 во среда. Дневните ќе бидат во интервал од 5 до 11 утре, од 7 до 13 во сабота, од 5 до 15 во недела, од 8 до 16 од понеделник, од 3 до 9 во вторник и среда.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжува студеното време проследени со најава за нови врнежи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: