Jaguar Land Rover се откажува од кожата

Британската марка ќе се пренасочи на подобра алтернатива... Можеме да понудиме луксузна ткаенина, која е многу подобра алтернатива од животинската кожа, велат Британците. Преминувањето на хибридни и електрични погонски склопови во автомобилската индустрија, е револуцијакоја веќе трае, па се поголем број производители на возила, од својата понуда ја исфрлаат кожата. На тоа се одлучија и во Jaguar Land Rover. Тие животинската кожа сакаат да ја понудат во премиум алтернативата. Британците нудат седишта од волна, а такви пресвлаки чинат дури и повеќе од кожата. Но во JLR се уверени дека свеста на купувачите околу материјалите во внатрешноста се менува. -Луксузот станува пософистициран и луѓето се повеќе размислуваат за она што се наоѓа во автомобилот и од што е составено. Ткаенината е сигурно многу поодржлива од кожата - изјави Гери МекГоверн, шефот на дизајнот во JLR. Од останатите производители, Maserati нуди ткаенина и свила во своите автомобили како замена за кожа, а Елон Маск потврди да и неговите Tesla ...
| | веќе видена | слични

Многубројните медицински истражувања на прво место ја ставаат фацијалната гимнастика и тоа како алтернатива на естетската хирургија. Нејзина предност е што е бесплатна и што можете да ја изведувате кога и каде и да посакате. Стареењето е неизбежно и не можете да го запрете, но сепак самите одлучувате на кој начин (и со кое темпо) ќе стареете. Откритијата на современата наука ви даваат можност, барем во одредена мерка, да управувате со процесот на стареење. И тоа во секоја животна доба. Со здрав начин на живот и со вежбање повторно ќе ја разбудите виталноста на телото и на кожата, ќе го поттикнете процесот на регенерација на клетките и ќе ги подмладите зрелите клетки. За краток период ќе ја зголемите површинската циркулација, кожата ќе добие свежина, а мускулите ќе станат поеластични и поцврсти и ќе ја одржуваат кожата стегната, ќе исчезнат помалите брчки, а оние подлабоките ќе се намалат. Природни средства за убавина Витамини, минерали, аминокиселини, вода, но и многу други елементи се клучни за вашето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Миењето на лицето со минерална вода е корисно за здравиот изглед на кожата. Оваа метода најмногу ја користат жените од Јапонија кои се познати по добро негуваната кожа и младешкиот изглед. Миењето на лицето со минерална вода е корисно за здравиот изглед на кожата. Оваа метода најмногу ја користат жените од Јапонија кои се познати по добро негуваната кожа и младешкиот изглед. Експертите советуваат дека по чистењето на лицето, измијте го со минерална наместо со обична вода. Ова ќе доведе до затегнување на кожата. Меурчињата имаат дејство на благ пилинг. На овој начин порите ќе се прочистат, а водата ќе ги наполни клетките на кожата со килсород. Крајниот резултат е свежа, мазна и цврста кожа. Меѓутоа не треба да се претерува со миењето на лицето бидејќи тоа може да предизвика иритација. најдобро е да го практикувате овој начин на чистење на лицето еднаш или двапати во неделата. Минералната вода може да послужи и како тоник за чистење на лицето.
| | веќе видена | слични

Сите знаеме дека мозолчињата на лицето не смеат да се стискаат... Сепак, сите го занемаруваме тоа и кога ќе излеземе пред огледалото, прстите сами одат на мозолчињата. Израстоците сепак не смеете да ги допирате. Доколку почнете да ги цедите, може да дојде до пукање на кожата. Ситните бели точки на лицето ги мешаат многумина со мозолчиња. Меѓутоа, тие се всушност заробен кератин под кожата. Причина за тоа би можело да биде и претераната работа на лојните жлезди, како и изгорениците од сонце. Значи, ако ги стискате, може сериозно да ја оштетите кожата. Ако многу ви пречат, подобро би било да закажете на дерматолог, кои стручно ќе сакаат да ги отстранат.
| | веќе видена | слични

Како што знаете од сопствено искуство секогаш кога сте излегле на пеколно сонце, не поминува долго пред да почнете да се чувствувате изморено и забавено. Што е тоа во жешкото време што нé прави такви?Најкраткиот одговор, вели д-р Мишел Кејси (медицински директор на Duke Health во Северна Каролина), е дека телото ти работи есктра напорно за да те одржи ладен, а тој екстра напор прави да се чувствуваш изморено. Целта на таа напорна работа е да се одржи конзистентна, нормална внатрешна температура, објаснува таа. На жежок ден, телото прави неколку прилагодувања за да го постигне тоа.На пример, ги проширува крвните садови – процес познат како вазодилатација, со што овозможува повеќе крв да тече во близина на површината на кожата. Кога тече блиску до кожата, топлата крв ослободува топлина, а вазодилатацијата, зголемувајќи го протокот во оваа област, овозможува ладење на поголема количина крв. Зголемениот проток во близина на кожата објаснува и зошто некои луѓе поцрвенуваат кога им е топло.Паралелно со ...
| | веќе видена | слични

Се повеќе компании се откажуваат од користењето на кожа во ентериерот Новите еколошки стандарди се на пат да влијаат не само врз потрошувачката на гориво и нивото на штетни гасови, туку и врз материјалите употребени од производителите за изработка на ентериерот на нивните модели. Некои од компаниите кои произведуваат премиум-автомобили, веќе се подготвуваат да се откажат од кожата и да ја заменат со синтетички материјали. Чекор во таа насока направи компанијата Jaguar Land Rover, која за својот нов модел Range Rover Velar нуди салон од ткаенина. Материјалот можеби не е луксузен, но дефинитивно е скап, бидејќи се испорачува од Нов Зеланд и Австралија, кои се познати по своите ткаенини од природна волна, пишува изданието Drive. „Факт е дека автомобилската индустрија постепено го менува односот кон материјалите со животинско потекло“, коментира главниот дизајнер на компанијата Џери Макговрн. „Лично јас би бил задоволен ако може уште денес да се откажеме од кожата. Убеден сум дека некои од современите ткаенини ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 245 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 252 | | | веќе видена

Белата куќа соопшти дека привремено ќе му ја врати акредитацијата на новинарот на телевизиската мрежа Си-ен-ен, Џим Акоста, кому му беше одземено правото да ги ...
сите 88 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Jaguar Land Rover се откажува од кожата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: