Побрзо Јуве ќе освои ЛШ отколку Ферари титула во Ф1


Некогашниот претседател на тимот на Ферари во Формула 1, Лука ди Монтеѕемоло, продолжува со критиките на сметка на Скудерија и смета дека неспособноста на раководството, недостатокот на работа и поддршката за главнот пилот се пречки кои ќе постојат и во 2019 година. Според Монтеѕемоло, побрзо Јувентус ќе стане европски првак во фудбал, отколку Ферари да ја освои титулата во Формула 1. Тој не се согласува со јавните изјави на неговиот наследник Маурицио Аривабене, кој кажа дека Себастијан Фетел не е шеф на екипата и дека Германецот направил повеќе грешки отколку тимот. „Од 1997 до 2009 година, секогаш или ја освојувавме титулата или ја губевме за малку, но секогаш се боревме до последен момент. Кога ќе загубите титула на две или три трки пред крајот, тоа е многу фрустрирачки за пилотот. Друг проблем се критиките. Некои работи не треба да се кажуваат пред цел свет туку да останат внатре во гаражата на тимот. На Фетел, кој е одличен возач, му треба поддршка од навивачите и од соработниците во тимот да ...
| | веќе видена | слични

Четирикратниот шампион во Формула 1 и пилот на Ферари, Германецот Себастијан Фетел, очекува да биде се во ред на патеката во наредната сезона кога во прашање е неговиот тимски колага – Шарл Леклер. Фетел четири години во тимот од Маринело мина покрај Кими Раиконен, со кој имаше добра соработка и надвор од патеката. Финецот од следната сезона ќе вози за тимот на Заубер, а на негово место дојде токму младиот Францусин. Се очекува 21 – годишниот пилот да донесе друга динамика во екипата и можност да се бори за „прв пилот“ во тимот со Фетел, кој изминатите години имаше предност во однос на Раиконен. Не го познавам добро Шарл, а ниту тој мене. Се познаваме површински, тој е добро дете и не очекувам да прави грешки на патеката. Ќе бидеме ривали како што бевме јас и Кими. Обидот да бидеш прв е да ги победиш сите, вклучувајќи го и тимскиот колега, изјави Фетел за „Аутоспорт“. Германецот додаде дека посакува и ќе даде се од себе да го врати тимот на Ферари на победничките патеки. Во споредба со мене, тој е во друга ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Шефот на Ферари, Маурицио Аривабен, објави дека новиот болид на тимот за следната сезона во Формула 1 ќе биде претставен на 15 февруари. Италијанците ќе го претстават автомобилот за време на тест-возењата во Барселона. - Ние веќе неколку месеци веќе работевме на автомобилот за следната сезона. Моторите веќе се тестираат, некои делови од машината веќе се произведуваат. - На 15 февруари, ќе го претставиме автомобилот пред јавноста. Дотогаш, сè треба да биде подготвено. Прерано е да се даде општа оценка за автомобилот. - Симулацијата е во тек, но вистинскиот тест ќе се случи на самата патека, изјави Аривабен. Новата формула 1 сезона започнува на 25 март 2019 година каде ќе се вози трката за големата наградата на Австралија.
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел останува единствениот возач во Формула 1 кој нема никакво присуство на социјалните мрежи, бидејќи возачот на Ферари смета дека тие платформи се направени за забава, а не за информација. Во свет во кој дигиталната револуција придонесе на Интернет да се прават ѕвезди, Ф1 возачите го прифатија тоа со свои акаунти на Фејсбук, Твитер и Инстаграм, каде што дури го има и колегата на Фетел, Кими Раиконен, човек кој не е познат како многу дружељубив „дечко“ (освен под дејство на алкохол). Фетел нема да им се приклучи. „Тие платформи го прават сосема спротивното од тоа што го тврдат. Не ја прикажуваат вистинската слика. Имате милиони следбеници, но ниту една фотографија не поминува нецензурирана. Мислите дека ги знаете луѓето од телевизија? Тоа е само за правење на пари. Немам потреба за таква комуникација. Зошто би требал да кажувам на луѓето каде сум сега? Не ги критикувам тие кои имаат присуство, бидејќи секој има слобода да го прави тоа, но јас не сум дел од тоа“, вели Фетел во интервју за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел, се сомнева во исправноста на враќањето на Роберт Кубица во Формула 1. Полскиот возач следната сезона ќе биде дел од тимот на Вилијамс на местото на Сергеј Сироткин. – Имам измешани чувства за враќањето на Кубица. Од една страна, ми се допаѓа, бидејќи е невозможно да се замисли колку е тешко за него да се врати, преживеа многу. Од друга страна, тој се враќа на сметка на млади пилоти, кои, исто така, заслужуваат шанса, вели Фетел. Кубица се враќа во Формула 1 по пауза од осум години. Претходно тој се има натпреварувано во Ф1 пет сезони.
| | веќе видена | слични

Нико Розберг верува дека несогласувањата и недостатокот на тимски наредби го чинеле Себастијан Фетел и Ферари титула сезонава. Иако Ферари дојде со најбрз болид во текот на сезоната нивната форма опадна. Многуте грешки на Фетел му дозволија на Луис Хамилтон да напредува и на крајот да ја добие титулата во ситуација во која Ферари одби да користи тимски наредби. На крајот тоа ги чинеше многу и во Италија кога Кими Раиконен дојде до пол позиција и во борба за позиција со Хамилтон тој направи грешка. Розберг смета дека тие следната година ќе бидат посилни. но сепак мора да поработат на стабилноста. „ФЕРАРИ САМО ТРЕБА ДА ПРОДОЛЖИ СЛЕДНАТА ГОДИНА. ИМААТ ОДЛИЧЕН БОЛИД И СО ТАА БАЗА МОЖЕ ДА БИДАТ УШТЕ ПОСИЛНИ ПО ЗИМСКАТА ПАУЗА. ОВАА ГОДИНА ИМАА МНОГУ СТРАТЕШКИ ГРЕШКИ. ЧУДНО Е БИДЕЈЌИ ФЕРАРИ СЕКОГАШ КОРИСТЕЛЕ ТИМСКИ НАРЕДБИ. КАКО ВОЗАЧМ АКО СМЕТАТЕ ДЕКА НЕМАТЕ ЦЕЛОСНА ПОДРШКА, ТОА ВЛИЈАЕ НА ВАШЕТО РАЗМИСЛУВАЊЕ И ФОКУСОТ. АКО НЕ СЕ СОГЛАСУВАТЕ СО ТИМОТ ТОГАШ Е ТЕШКО. НЕ ТРЕБА ДА ЗАБОРАВИМЕ И НА ИНВОЛВИРАНОСТА НА ...
| | веќе видена | слични

Новиот тркачки возач на Вилијамс, Роберт Кубица, изјави дека тестот во Абу Даби е клучен за Вилијамс за да се разберат гумите на Пирели колку што може подобро како значаен сегмент од враќањето на формата на екипата. Појлакот има неверојатно враќање во спортот откако третиот најтрофеен тим во Формула 1 потврди дек тој ќе вози за нив во 2019 година, откако немаше трка во врвот на моторспортот од 2011 година. Партнер во тимот ќе му биде младиот Формула 2 шампион, Џорџ Расел. Двајцата возачи ги делат должностите во ФВ41 болидот во текот на денот. „РАНО Е ДА СЕ ПРОГНОЗИРА БИЛО ШТО ЗА 2019 ГОДИНА, МОРАМЕ ПРВО ДА СИ ЈА ЗАВРШИМЕ СВОЈАТА РАБОТА КОЈА ПОЧНУВА СО ПРОЦЕНКА НА ГУМИТЕ НА ТЕСТОТ НА ПИРЕЛИ. ЌЕ БИДЕ КЛУЧЕН ТЕСТ И МОРАМЕ СЕРИОЗНО ДА СЕ ФОКУСИРАМЕ НА НЕГО ЗА ДА ИЗВАДИМЕ КОЛКУ ШТО МОЖЕМЕ ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ. СЕКАКО ДЕКА БОЛИДИТЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА ЌЕ БИДАТ РАЗЛИЧНИ, НО КАКО И ДА ДЕ, ГУМИТЕ СЕКАКО ЌЕ ОСТАНАТ КЛУЧЕН ДЕЛ ОД ТРКАЊЕТО“, ОБЈАСНИ КУБИЦА. Последното појавување на Кубица во болидот на Вилијамс беше на петочна ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот шеф на Ферари, Жан Тод, е еден од ретките луѓе кои имаат можност да го посетат легендарниот Формула 1 возач, Германецот Михаел Шумахер, чија моментна ситуација малкумина ја знаат по тешката несреќа која му се случи во декември 2013 година. Главно сум претпазлив кога зборувам со новинарите околу ситуацијата на Шумахер. Сепак, можам да ви потврдам дека трката за Големата награда на Бразил оваа година ја гледав заедно со Михаел, откри Тод. Неодамна Тод доби награда за животно дело на „Авто билд мотоспорт“, а покрај оваа изјава не сакаше да зборува за состојбата за седумкратниот шампион во најбрзиот циркус на денешницата. Инаку, Шумахер доминираше во текот на соработката со Жан Тод. Од 2000 до 2004 година го искачија тимот на Ферари до самиот врв, а во тој период Шуми освои пет од седумте шампионски титули. Со заминувањето на Тод и Шумахер започнаа лошите резултати на тимот од Маринело, каде последната титула ја освоија пред 11 години, односно во 2007 година кога Кими Раиконен им донесе радост на ...
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел вели дека никогаш не бил во посета на својот сонародник и партнер од Трките на шампионите, Михаел Шумахер по неговата несреќа на скијањето по која доби сериозна повреда на мозокот. Фетел признаваше дека Шумахер му е идол и потоа му стана добар пријател, а го наследи и на тронот на Ф1 со четири титули за Ред бул од 2010 до 2013. Иако Шуми добива посети во својот дом во Швајцарија, посебно од својот поранешен шеф Жан Тод, Фетел вели дека немал таква шанса. „Ми недостасува, но не сум бил кај него. Тој можеше да ми помогне за ситуацијата во Ферари и за борбата со Мерцедес, бидејќи неговиот дух уште е во тимот“, изјави Фетел во интервју за швајцарскиот „Блик“. Фетел и Шумахер шест пати победија заедно на езгибициската Трка на шампиони, а следната година во Мексико на оваа трка ќе вози со неговиот син, европскиот Ф3 шампион Мик Шумахер.
| | веќе видена | слични

Легендарниот Французин, Жан Тод (72) добил награда за животно дело а се’ благодарение на успесите на ферари во периодоот од 1999. до 2004. година кога на таа екипа титули и донесувал Михаел Шумахер. Кога ја добил наградата, некогашниот шеф на Ферари, не можел а да не проговори за Шумахер. „Го посетувам два пати месечно“, рекол Тод. „Го сакам, како и неговото семејство. Би сакал состојбата да е поинаква“, додал Французинот и на некој начин открил дека Шумахер и понатаму е во лоша здравствена состојба. Минале скоро пет години откако Михаел Шумахер настрадал за време на скијањето во француските Алпи, при што тешко ја повредил главата, а за неговата здравствена состојба не се знае скоро ништо. Седумкратниот шампион на Формула 1 е сместен на семејниот имот на Женевското езеро во Швајцарија, каде за него се грижи специјален медицински тим кој месечно чини 120.000 евра. „Времето кое го минав со Михаел ќе го памтам како најдобро во животот. Еден со друг се обожувавме, заедно испишавме една неверојатна приказна“, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

– На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на ...
сите 322 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за НОВА ТВ вели дека името на неговиот брат Вице Заев се злоупотребува и дека тој немал контакти со бизнисменот Орце Камчев ...
сите 463 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Имате големи амбиции но повеќето работи зависат од влијанието на една личност. Немојте да бидете наметливи, некој ќе ви префрли за тоа. Слободните можно е да ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Побрзо Јуве ќе освои ЛШ отколку Ферари титула во Ф1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: