Пописот нема да добие електронска замена, граѓаните ќе добијат електронски идентитет


Сите лични податоци на граѓаните, почнувајќи од име, презиме, матичен број, јазик, пол, датум на раѓање и смрт, адреса и имиња на родители, до брачен статус и податоци од лични документи, наскоро ќе се собираат во Електронски регистар. Тоа ќе биде новиот електронски идентитет што ќе го добијат сите, без оглед на возраста. Но, дали овие податоци ќе можат да се користат и како електронска замена за традиционалниот попис? Министерот Дамјан Манчевски, вели – не. Регистарот ќе се прави со вкрстување на податоци од различни институции, како МВР и Управата за водење на матични книги. Од граѓанскиот сектор велат дека, во иднина овој регистар би можел да биде замена за пописот, но кај нас е рано за тоа од причина што сега имаме неквалитетни и несинхронизирани регистри, што се покажа и при прочистувањето на избирачкиот список. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека проектот е идеја и концепт инициран од нивната влада, кога се обезбедени и парите преку ИПА фондовите од ЕУ. Категорични се дека регистарот не може да биде замена за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На едно место ќе можат да ги остваруваат своите права. За попис не станува збор, туку само олеснување и помалку пари до потребните документи. Весна Велкова Тодоровска разговараше со Љупчо Петковски, директор на Центарот за европски стратегии – Евротинг.
| | веќе видена | слични
4 копии

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, најавува револуционери измени на претстојниот попис. Во интервју за „Макфакс“ тој вели дека негов личен став е во пописните материјали да нема поле за етничка припадност. Свесен е дека со ваквата изјава отвора пандорина кутија по прашањето на етничката припадност и очекува да се развие дебата околу тоа дали треба да се пребројуваме и на овој начин. Неговиот став е дека етничката припадност е менлива категорија и податок кој од нив како институција досега се барал само во политички цели па затоа смета дека не треба да се најде во пописните материјали. Се залага за укинување на етничките квоти при запишувањето на факултетите и апелира сите да почнеме да размислуваме граѓански а не етнички. За веќе усвоените закони базирани на етничка припадност, Симовски вели дека се завршена работа и еднаш веќе даденото право не може да се укине без разлика на пописот. Според него, најдобар датум за пописот е 1 април 2020 година. Симовски вели дека трошоците за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за електронското управување и електронските услуги. На јавната трибина свое обраќање имаше министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, кој се осврна на придобивките за граѓаните од овие два нови закона. „Само ден по Дигиталниот самит, започнуваме со реализација на планираните активности, кои ќе придонесат кон дигитализација на Македонија. Регистарот на населението е основа и за порталот за е-услуги, каде што граѓаните ќе може најголем дел од услугите што секојдневно им се потребни да може да ги добијат по електронски пат. Ова претставува платформа за креирање електронски идентитет на граѓаните и постојано ќе се надградува со податоци од други институции. Регистарот на населението има цел да ги донесе услугите до граѓаните на поедноставен начин да се добиваат сите потребни документи, што ќе придонесе до подобрување на квалитетот на ...
| | веќе видена | слични

За престојниот попис на населението во Република Македонија што најверојатно ќе се спроведе во 2020 година како и за електронскиот регистар на население објаснува гостинот во вестите на Сител во 16 часот Апостол Симовски, директор на ДЗС
| | веќе видена | слични

Во следните две недели заинтересираните граѓани, организации и компании ќе можат да ги разгледаат и да дадат свој коментар за предлог-законите за централен регистар на население и за електронско управување и електронски услуги, кои се веќе ставени на веб-страната на Единствениот национален електронски регистар на прописи на Република Македонија. Министерството за информатичко општество и администрација денеска ја организираше првата јавна расправа за овие два закони, со кои меѓу другото, се предвидува и Регистар на население што ќе биде основа и за порталот за е-услуги. Регистарот на население, појасни министерот Дамјан Манчевски, има за цел граѓаните, на поедноставен начин да ги добиваат сите потребни документи, што ќе придонесе до подобрување на квалитетот на животот. Се најавува дека Регистарот на население би можел да почне да функционира од сепртември 2018 година. „Основната функција е да обезбеди многу подобри, поефикасни и поефтини услуви за граѓаните. Значи, не се работи за никаков вид на попис на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Електронскиот регистар на население нема да го замени пописот, тврди министерот за информатичко општество и администација Дамјан Манчевски. Тој истакна декаРегистарот ќе функционира на начин со вкрстување податоци од различни институции. Целта е, нудење на електронски услуги на граѓаните, односно побрзи и поефикасни услуги од администрацијата. „Го решаваме проблемот со различните бази на податоци во различните институции. Она што досега беше проблем, еве и за избирачкиот список, сега ги решаваме сите тие проблеми со ваквиот регистар. Во законот предлагаме вклучување и на комерцијални субјекти да може под одредени услови да се поврзат со регистарот и на граѓаните да им нудат услуги.“ - изјави Дамјан Манчевски-министер за информатичко општество и администрација. Во предлог-законот се предвидуваат 17 податоци што ќе се собираат од различни институции, односно ќе се формира своевиден електронски идентитет на граѓаните во формат што ќе може да го користи целата администрација. Регистарот треба да биде ...
| | веќе видена | слични

Формирањето регистар на население нема врска со пописот, тврдат од Министерството за информатичко општество. Министерот Манчевски вели дека базата која ќе содржи податоци за возраст, место на живеење, јазик и припадност во заедницата, треба да ја зголеми понудата на електронски услуги за граѓаните. Тој додава дека пописот е сосем друга операција што ја спроведува Државниот завод за статистика.. Невладините тврдат дека електронскиот регистар може да е замена за теренско попишување на населението. Го посочуваат примерот со некои европските земји каде токму ваквите регистри служат за собирање на неопходните податоци за попис.. Потребните информации за формирање на регистарот на население ќе се црпат од Министерството за внатрешни работи и Управата за водење матични книги. Според најавите, во иднина податоците ќе можат да ги користат и комерцијални претпријатиа кои нудат електронски услуги за граѓаните.
| | веќе видена | слични

Министерот Манчевски вели дека базата која ќе содржи податоци за возраст, место на живеење, јазик и припадност во заедницата, треба да ја зголеми понудата на електронски услуги за граѓаните. Тој додава дека пописот е сосем друга операција што ја спроведува Државниот завод за статистика. Невладините тврдат дека електронскиот регистар може да е замена за теренско попишување на населението. Во следните две недели заинтересираните граѓани, организации и компании ќе можат да ги разгледаат и да дадат свој коментар за предлог-законите за централен регистар на население и за електронско управување и електронски услуги, кои се веќе ставени на веб-страната на ЕНЕР. Го посочуваат примерот со некои европските земји каде токму ваквите регистри служат за собирање на неопходните податоци за попис. Потребните информации за формирање на регистарот на население ќе се црпат од Министерството за внатрешни работи и Управата за водење матични книги. „Според најавите, во иднина податоците ќе можат да ги користат и комерцијални ...
| | веќе видена | слични

Електронскиот регистар на населението во кој првично ќе бидат внесени 17 податоци е основа за Националниот портал на услуги што ќе нуди поевтин, побрз и поефикасен сервис на граѓаните. Во тек е изградбата на техничката база на системот, а се подготвува и законската рамка, вели министерот за информатичко општество и администрација Манчевски. Уверува дека регистарот не е замена за пописот. „Попиот е сосема друга операција која ја врши Државниот завод за статистика. Електронскиот регистар на населението е основата за нудење на електронски услуги на граѓаните, односно за побрза, поефикасна и поевтина услуга од администрацијата“, објасни министерот Манчевски. Невладиниот сектор бара сите регистри да се синхронизираат меѓу себе за да се добиваат квалитетни податоци. „За Македонија е исклучително значајно да има и регистар на население и воопшто сите важни податоци за населението, за живеалиштата, за станбените објекти, за бизнис заедницата“, смета Билјана Бејкова, НВО инфо центар. Во некои европски земји преку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Македонија е жива. Покрај сите бури, сите премрежја, сите пакости кои се случија овие 29 години, Македонија е жива. Тој вулкан на непокорот и најдлабокото ...
сите 192 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена

Саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе „решителен став“ во врска со нападите врз нафтените танкери ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пописот нема да добие електронска замена, граѓаните ќе добијат електронски идентитет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: