Се истепале двајца пензионери


Тетовец бил тешко повреден од насилник што го претепал удирајќи го со пиштол по главата, завчера во Тетово. Полицајците што случајно се нашле на местото го оттргнале насилникот, а потоа двајцата биле приведени во полициска станица. Според полицијата, станува збор за И.Л. (70) од селото Порој, од кого биле одземени пиштол „гап“ и еден нож, и за А.И.(66) од Тетово, кој поради повредите со возилото на брзата помош бил префрлен во Kлиничка болница - Тетово. Тепачката се случила околу 16 часот во населба Дреновец. Двајцата полицајци кои не биле на работна задача забележале кога И.Л. со пиштол го удирал по главата А.И. Во тој момент полицајците интервенирале и ги разделиле. Пиштолот бил одземен, а била повикана и екипа од ПС Тетово. Полицијата го расчистува случајот.
| | веќе видена | слични

Расчистен е магистралниот пат Тетово – Јажинце но истиот е забранет за движење на возила, поради оштетување на мостот на патот, под кој поминува Поројска река.Патот ќе биде прооден, откако ќе се санира мостот, рече Ариф Арифи од Дирекцијата за заштита и спасување.– Денеска или утре ќе имаме средба со Министерот за транспорт и врски, за да разговараме околу санација на патот и мостот, откако ќе се санира оваа инфраструктура, тогаш пак ќе го пуштиме во употреба магистралниот пат Тетово – Јажинце, изјави Арифи од дирекцијата за заштита и спасување.Претседателот на месната заеднциа од Порој Сулејман Рамадани, вели дека механизација работи на расчистување на нивите кои тонат во кал, поради излевањето на Поројска река, а деновиве ќе се започне со изградба на нов мост во селото.Поради излевањето на Поројска река, поплавена беше околу 50 хектари земјоделска обработлива површина, а оштетена беше и дел од инфраструктурата во селото.
| | веќе видена | слични
2 копии

Седум денови по невремето и излевањето на Поројска река, селото сеуште е со низа проблеми. Делот од магистралниот пат Тетово – Јажинце, кај Порој и натаму е блокиран. Половина село е без вода за пиење, но и останатиот дел каде што има вода, истата е загадена и се препорачува да не се употребува за пиење. Селото се снабдува преку достава од цистерни и флаширана вода. Селото е отсечено поради урнатиот мост. Според првичните проценки на комисиите, штети има на околу 50 хектари земјиште, претежно житни и градинарски култури. .ад камерите тетовци зборуваат дека во тетовско виделе и поголеми поплави, но и побрзи интервенции. Боби Јанкоски
| | веќе видена | слични
4 копии

Двајца повредени пешаци, еден велосипедист, еден возач, усмртена дива свиња, како и материјална штета од околу 110 илјади денари се последиците на петте сообраќајни нерсреќи што во текот на вчерашниот ден и изминатата ноќ се случиле во Тетово и тетовско информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Полицискиот службеник А.К.(23) од Тетово, додека како пешак го минувал булеварот „Илинденска“ во Тетово околу 16 часот бил удрен од патничко возило „Ауди А4“ со тетовски регистерски таблици управувано од тетовецот А.А.(37). Повредениот пешак со медицинско возило бил пренесен во тетовската Клиничка болница и по укажаната лекарска помош бил задржан за натамошна опсервација. Извршен е увид и се утврдува причината за несреќата. Втората сообраќајка со повреден пешак се случила на улицата „Иво Лола Рибар“ во Тетово вчеравечер околу 21 часот. Тогаш патничко возило „Голф“ што го управувал 34-годишнен жител од тетовската населба Дреновец удрило во тетовката М.Г.(19). И таа откако со друго возило била пренесена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе се санира регионалниот пат Тетово-Јажинце кај село Порој. Владата ги покрена надлежните институции и агенции за реализација на оваа одлука. Дирекцијата за заштита и спасување и Општина Тетово веднаш да почнат со расчистување на наносот, се наведува во соопштеникето на Владата, во кое е решено да се вклучи и македонската Армија. Ќе се надоместат и штетите на земјоделците во овој регион бидејќи со поплавата биле зафатени околу 50 хектари земјоделски површини. извор:МРТ
| | веќе видена | слични

Полицискиот службеник А.К.(23) од Тетово, додека како пешак го минувал булеварот „Илинденска“ во Тетово околу 16 часот бил удрен од патничко возило „Ауди А4“ со тетовски регистерски таблици управувано од тетовецот А.А.(37). Повредениот пешак со медицинско возило бил пренесен во тетовската Клиничка болница и по укажаната лекарска помош бил задржан за натамошна опсервација. Извршен е увид и се утврдува причината за несреќата. Втората сообраќајка со повреден пешак се случила на улицата „Иво Лола Рибар“ во Тетово вчеравечер околу 21 часот. Тогаш патничко возило „Голф“ што го управувал 34-годишнен жител од тетовската населба Дреновец удрило во тетовката М.Г.(19). И таа откако со друго возило била пренесена во тетовската Клиничка болница е задржана за натамошно лекување. Според извршените полициски увиди на двете места причина за сообраќајките во двата случаи е непропуштање на пешакот на обележан пешачки премин. Според полициската статистика минатата година на поширокото тетовско подрачје се случиле вкупно 80 ...
| | веќе видена | слични

Владата на вчерашната вонредна седница одлучи побрзо да се интервенира и да се помогне на луѓето од тетовски Порој, кои имаат штети од излевањето на Поројска река. Наложено е веднаш да се исчисти наносот, на регионалниот пат Тетово – Јажинце, за што ќе помогне и армијата. Од поплавите во тетовскиот регион зафатени се 50 хектари земјоделски површини, па министерството за земјоделство, треба да почне со прибирање барања од земјоделците за надомест на штети, по што комисии ќе излезат на терен за проценка штетите. Инаку, жителите од Порој откако се излеа Поројска река живеат без вода за пиење, блокирани патни правци со наноси од кал и камења, кои им ги донесе реката. Речиси целата земјоделска површина им тоне во калта. Загрозените вчера ги посетија повеќе министри во придружба на градоначалничката Арифи. Според проценктие на кризниот штаб на Општина Тетово, магистралниот пат Тетово - Јажинце кој е затрупан со земја и камења поради излевањето на Поројска река, најверојатно ќе биде расчистен и прооден до крајот ...
| | веќе видена | слични

50тина хектари земјоделско земјиште е оштетено во поплавата во тетовски Порој. Министерот за земјоделие при денешната посета ги повика земјоделците и земјоделските стопанства што поскоро да достават барања за оштета.Жителите се 3 ден без вода за пиење и се жалат оти сите велеле дека се работи а ништо не е подобрено. Двата моста се уништени и се плашат дека најавите за ново невреме дополнително ќе ја проблематизира состојбата. Огромни наноси од кал, дрвја и камења го блокираа и магистралниот пат Тетово Јажинце. Во посета на овој регион беше и министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски. Интезивно се работи и на привремен премин преку реката. И премиерот Зоран Заев вчера беше во Порој каде разговараше со локалните жители околу проблемите кои настанаа по излевањето на реката. - Како заклучок, донесовме решение веднаш кога комисиите ќе бидат готови со своите записници, да одржиме состанок во Владата со претседателот на Месната заедница кој е денеска овде со нас, со дел од локалното население и ...
| | веќе видена | слични

Жителите од Порој веќе трети ден откако се излеа Поројска река живеат без вода за пиење, блокирани патни правци со наноси од кал и камења, кои им го донесе реката. Речиси целата земјоделска површина им тоне во калта. Од Месната заедница од Порој, велат дека не се задоволни од институциите, кои немаат ангажирано доволно механизација за остранување на наносите. Денеска тетовски Порој, го посетија повеќе министри од владиниот кабинет во придружба на градоначалничката на Тетово Теута - Арифи. Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски, вети дека владата ќе прати повеќе механизација за расчистување на патиштата и земјоделските површини. Министерот за земјоделство Љупчо Николовски, рече дека е формирана владина комисија која деновиве проценила дека со излевањето на Поројска река поплавена била околу 50 хектари обработлива земјоделска површина. Оштетените земјоделци вети дека ќе бидат обештетени. Според проценктие на кризниот штаб на Општина Тетово, магистралниот пат Тетово - Јажинце кој е затрупан со ...
| | веќе видена | слични

Завчерашното невреме и огромното количество дожд порој го остави без мост, селото е без вода и уништени им се и голем дел од нивите од кои вадат за егзистенција. На вчерашната владина седница донесен е заклучок и веднаш се формирани две комисии  за да се направи првична проценка на штетите.. Според првичните сознанија се работи за уништени земјоделски површини од околу 50 хектари. Апелот на надлежните секој кој има уништено земјоделска површина во најкус можен рок да поднесе барање за проценка на штета во подрачната единица на министерството за земјоделство во Тетово. -Ги повикувам сите регистрирани но и нерегистрирани земјоделци и земјоделски стопанства што поскоро да ги поднесат нивните барања за отштета до подрачната единица тука во Тетово за потоа да ги доставиме до нашиот сектор за анализи и до Бирото за судско вештачење од каде согласно процедурата овие одобрени барања треба да бидат доставено до Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството за исплата на определените средства. Ова се само ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 234 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 159 | | | веќе видена

Народна партија на Австрија (ОВП) на канцеларот Себастијан Курц веројатно е јасен победник на денешните избори за Европскиот парламент, покажува прогнозата на ...
сите 140 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се истепале двајца пензионери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: