Името влегува во финале


4 копии

По најавата на новата средба Димитров – Коѕијас на 12 април во Охрид и оптимистичките изјави на премиерот Зоран Заев, се оценува дека спорот за името влегува во завршница. Премиерот Заев, во неделното интервју за МИА истакна дека верува оти преговорите се во вистинска насока и дека тој процес се доближува до моментот кога треба да следува средба помеѓу него и Ципрас. Тој го повтори ставот дека за него, црвени линии во преговорите се зачувување на достоинството и идентитетот, односно решение кое е достоинствено за двете страни. Заев е дециден дека во преговорите за името, нема да има дипломатски булдожери меѓу Македонија и Грција, и дека за такво решение вреди да се жртвува и политичката кариера. По средбата Димитров-Коѕијас во Охрид извесна е нова средба на државно – политичкиот врв за името. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува таа да се одржи претстојниот викенд. Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју викендов за германскиот весник „Шпигел“ изјави дека ...
| | веќе видена | слични

Промена на учебници, имиња на патишта , историски места и отстранување на споменици, како и промена на членот 49 од Уставот на Р.М. се дел од грчките барања за спречување наводен иредентизам Промена на учебници, имиња на патишта , историски места и отстранување на споменици, како и промена на членот 49 од Уставот на Р.М. се дел од грчките барања за спречување наводен иредентизам. По средбата во Охрид вчера и Коѕијас и Димитров изјавија дека групи од министерствата работат на нацрт- договор за спречување иредентизам, но ниту еден не навлезе во деталите по ова "тешко" прашање- како што го нарече Коѕијас. -Посебно оваа рамка на заедничка соработка, но и на тоа тешко прашање кое се однесува на иредентизам. Како што сфаќате, колку што се доближуваме и ги решаваме нашите проблеми, остануваат помалку теми за решавање, но се сепак најтешките,кажа Коѕијас Алфа уште пред неколку месеци го објави списокот на грчките барања кои под наводен иредентизам – немаат крај. Дислокација на Воинот на коњ и споменикот на Филип ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Временската рамка и чекорите како да се имплеменира евентуалниот договор за спорот со името кој го има Грција со Република Македонија се новите моменти во преговорите кои вчера ги продолжија министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид. Двајцата се согласија дека е постигнат напредок за дел од прашањата кои се веќе созреани, како и дека за дел се уште постојат разлики. – Разговаравме без надмудрување, со разбирање на потребите на другиот. Како да ги ставиме настрана главните грижи на двете страни, рече шефот на македонската дипломатија. Во рамките на вчерашните преговори се одржа и средба на работните групи на двете министерства, на ниво на високи дипломати, кои врз основа на напредокот од разговорте во Виена го усогласуваат текстот за идната соработка во различни области. Дипломатите работат и на текст за спречување на иреднетизмот од двете страни и на делови од преамбулата на евентуалниот договор. Коѕијас, од своја страна, потврди дека е направен напредок и на ниво на министри и ...
| | веќе видена | слични
18 копии

Постигнат е напредок за дел од прашањата кои се веќе созреани, а за дел се уште постојат разлики, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров по денешната средба во Охрид со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Димитров кажа дека имале отворени и искрени разговори и оти првпат станало збор за временската рамка и за чекорите како да се имплеменира евентуалниот договор. – Ова беше разговор без надмудрување со големо разбирање за потребите на другиот и нашиот главен предизвик е како главните грижи на двете страни да ги составиме и да ја најдеме комбинацијата што ова ќе го обезбеди, рече шефот на македонската дипломатија. Тој притоа кажа дека истовремено се одржала и средба на работните групи на двете министерства, составена од високи дипломати, кои врз основа на напредокот од разговорите во Виена практично го усогласиле текстот за идната соработка во различни области. Дипломатите работат и на текст за спречување на иреднетизмот од двете страни и на делови од преамбулата на евентуалниот ...
| | веќе видена | слични

За прв пат на маса на средбата меѓу Коѕијас и Димитров во Охрид била временската рамка и чекорите доколку се постигне решение, посочи министерот Димитров. „Ова беше разговор без надмудрување и за големо разбирање за потребите на другиот. И нашиот главен предизвик е како главните грижи на двете страни да ги составиме и да ја најдеме комбинацијата што ова ќе го обезбеди“, изјави Димитров. Коѕијас се согласи дека атмосферата во која се одвиваат разговорите е пријателска, дека има разбирање и дека има напредок и во однос на дефинирањето на рамката за заедничка соработка. Но останува и тешкото прашање што се однесува на иредентизмот. Паралелно со преговорите на министерско ниво, во Охрид се состанаа и работните групи составени од дипломати од Грција и Македонија, за услогласување на чекорите за идна соработка во повеќе области. Инаку од досегашните грчки сигнали, официјална Атина останува на инсистирањето за „ерга омнес“ решение, односно договор за компромисно име за Македонија кое ќе биде во севкупна употреба ...
| | веќе видена | слични

Има напредок но клучните прашања и натаму остануваат отворени, двајцата министри за надворешни работи денешните разговори во Охрид ги оценија како отворени и искрени, објави Сител. Без надмудрување и со почит и разбирање на другиот, изјавија Коѕијас и Димитров. Димитов изјави дека за прв пат се разговарало за временската рамка и за чекорите кои следат ако се постигне договор, и работните групи работеле на текст кој треба да го спречи иредентизмот на двете страни. По средбата во Охрид и двајцата министри најавија дека ќе ги информираат државните врвови во земјите и не ја исклучуваат можноста за повторна средба во периодот што следи. Денешната средба на двајцата министри е трета по ред во последните 20 дена. Тие најавија дека ќе продолжат со исто темпо па најавија нова средба во Солун на 3 и 4 мај.
| | веќе видена | слични

Тоа што и натаму ја загрижува Грција, во врска со обидите за изнаоѓање компромисно решение за употреба на името Македонија е иредентизмот, за што како што истакна министерот Коѕијас денеска сепак е направен чекор напред. Од друга страна, за прв пат на маса била и временската рамка и чекорите доколку се постиогне решение, како што посочи министерот Димитров. „Ова беше разговор без надмудрување и за големо разбирање за потребите на другиот. И нашиот главен предизвик е како главните грижи на двете страни да ги составиме и да ја најдеме комбинацијата што ова ќе го обезбеди“, изјави македонскиот шеф на дипломатијата.“ Грчкиот шеф на дипломатијата се согласи дека атмосферата во која се одвиваат разговорите е пријателска, дека има разбирање и дека има напредок и во однос на дефинирањето на рамката за заедничка соработка. Но останува и тешкото прашање што се однесува на иредентизмот. „Паралелно со преговорите на министерско ниво, во Охрид се состанаа и работните групи составени од дипломати од Грција и Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Иредентизмот денеска го спомнаа и Коѕијас и Димитров, но ниту еден не навлезе во суштината и кои се деталите по ова "тешко" прашање- како што го нарече Коѕијас. Усогласен е текстот за идниот меѓународен договор, но најтешките прашања од спорот со името остануваат на преговарачката маса. За време на тричасовната средба меѓу Димитров и Коѕијас, работни групи од министерствата за надворешни работи на Македонија и Грција, работеле и усогласиле текст за спречување на иредентизмот во двете земји и преамбуларните параграфи од идниот билатерален договор. Иредентизмот денеска го спомнаа и Коѕијас и Димитров, но ниту еден не навлезе во суштината и кои се деталите по ова "тешко" прашање- како што го нарече Коѕијас. Димитров пак денес за прв пат донесе реципроцитет во прашањето за иредентизмот - кажа дека ќе се спречува иредентизам и кај двете страни. Разговорите меѓу шефовите на дипломатиите навидум не донесоа ништо ново - најтешките прашања кои се спорни за двете земји засега ...
| | веќе видена | слични

Тешките прашања се на маса, разлики се уште има, но има и напредок - ова е заклучокот од двочасовната тет а теат средба на шефовите на македонската и грчката дипломатија. Димитров и Коѕијас велат дека на маса за првпат се нашол и план за спроведување на евентуалното решение „Имавме многу отворени и искрени разговори, разговаравме за сите прашања кои што ја составуваат разликата околу прашањето за името. За дел од тие прашања има напредок бидејќи се созреани, за дел сè уште постојат разлики. Разговаравме за првпат за временската рамка и за чекорите кои што ако се постигне решение како тоа ќе изгледа и како тоа ќе се имплементира. Ова беше разговор без надмудрување, со големо разбирање за потребите на другиот. Нашиот главен предизвик е како главните грижи на двете страни да ги составиме и да ја најдеме комбинацијата што ова ќе го обезбеди“ - изјави Димитров. Неговиот грчкиот колега Козијас со подиректна порака - најтешките прашања се сеуште нерешени иако проблемите од минатото помеѓу двете земји полека се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 495 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 121 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 62 | | | веќе видена

Пред да започне годинешната Евровизија 2019 во тел Авив, дел од македонските медиуми, меѓу кои и нашиот портал Вистина.ком.мк ги објави имињата на најавените ...
сите 96 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Името влегува во финале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: