Нова опасна дрога се појави на македонскиот нарко пазар


Нова опасна дрога се појави на македонскиот нарко пазар Полицијата денеска предупреди дека на нарко-пазарот во земјата се појавила нова дрога која го загрозува здравјето и животите на голем број лица. Според полицијата, Битола е градот каде што за прв пат е регистрирана новата дрога која во нарко круговите е позната под неколку различни имиња како „bath salts”, „Blow”, „research chemicals”, „Explosion” и други. Карактеристично за оваа дрога е што станува збор за стимуланс на централниот нервен систем, сличен на кокаинот и амфетамините. Тоа што треба да ги загрижува граѓанитеи ризичната популација, како што се наведува во соопштението, е фактот дека оваа дрога и дополнителните дејствија од неа во последните години биле причина за смрт на 99 лица во земјите членки на Европската Унија. Хемиското име на дрогата е метил-ендиокси-пировалерон или скратено МДПВ. Полициски службеници од Одделот за недозволена трговија со дрога при СВР Битола при преглед кај битолчанка, нашле едно пакување со непозната прашкаста ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нов вид дрога слична на кокаинот откри полицијата кај повеќе лица во Битола. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, информираше дека станува збор за смртоносна хемиска супстанца којашто првпат се појавува во Македонија, а дрогата е позната под неколку различни имиња како „bath salts”, „Blow”, „research chemicals”, „Explosion” и други.Минатиот месец полициски службеници при претрес кај битолчанка пронашле една паковка од 0.3 грама со непозната прашкаста материја и цевче со траги од материјата за која по извршено вештачење било утврдено дека претставува метил-ендиокси-пировалерон или скратено МДВП, односно стимуланс на централниот нервен систем, сличен на кокаинот и амфетамините. Потоа при претрес во домот на друго лице во село Трново, Битола, како и при претрес на други лица, меѓу кои и братот на битолчанката, исто така, била пронајдена истата дрога, а за точно утврденото количество сé уште се чека вештачење.Во сите случаи кога лицата конзумирале МДПВ, општа карактеристика е дека се агресивни, ...
| | веќе видена | слични

Категоријата на забранети опојни дроги и други наркотици се прошири за 15 нови видови што во изминатиот период не биле регистрирани во Македонија, информираат од МВР ЕУ годинава открила дури 73 нови психоактивни супстанци МВР АЛАРМИРАШЕ Агресивнoст, неконтролирани движења и хиперактивни реакции го карактеризираат однесувањето на лицата што ја користат новооткриената дрога наречена „експложн“, од која во Европа веќе починале 99 лица. Токму оваа дрога од вчера и официјално е фатена во Македонија, а станува збор за една од 14 други нови психотропни супстанции што земјава ги стави на забранетата листа во минатиот месец. Новата дрога во наркокруговите низ светот е позната по повеќе имиња, меѓу кои се и „бет салтс“ („Bath Salts“), „блоу“ („Blow“) и „експложн“ („Explosion“). Таа предизвикува слична стимулација на централниот нервен систем како кокаинот и амфетамините. Првиот случај на нејзина појава македонската полиција го регистрирала во Битола. Полициските форензичари утврдиле дека станува збор за дрога што ...
| | веќе видена | слични

Напуштена куќа во Церово, била претворена во магацин за чување кокаин, екстази и марихуна. Полицијата привела две лица осомничени дека од тука ги препродавале по зависници низ Гостивар.Според МВР, во последната акција под име „Мрежа”, спроведена во гостиварско, во селото Церово, во стара куќа сопственост на татко на еден осомничените, биле откриени и запленети 4 килограми марихуана, 353 таблети екстази, паковки со кокаин, зипер-кеси и две дигитални ваги.Лицата Б.Б. (28) и Б.А. (30) од Гостивар, станале сомнителни отакако зачестиле со посетите на куќата во која немало услови за живеење. Двајцата гостиварци, од претходно се познати како сторители на дела поврзани со недозволена трговија.Од МВР најавуваат дека во текот на денот откако ќе бидат извршени разговори со осомничените, со кривични пријави ќе бидат изведени пред судските истражни органи. Во последната полициска операција „Мрежа” минатава недела низ Македонија приведени се над 30 лица.
| | веќе видена | слични

Гостивар - Во куќа во гостиварското село Церово вчера беа пронајдени и запленети околу 4,5 килограми со марихуана, 15 пакувања со бела прашкаста материја, 353 таблети со различна форма и боја, картонска кутија полна со зипер кесички, две дигитални ваги. По добиена информација полицијата извршила претрес во куќа во сопственост на 59-годишен жител на гостиварското село Церово. Од полицијата јавија дека се работи на целосно расчистување на овој случај.(К.К.)
| | веќе видена | слични

Оваа дрога, која може да се произведе од легални супстанци што можат да се набават во секоја аптека, има разорно дејство и веднаш предизвикува зависност Битолските полицајци заплениле десетина грама т.н. "миризлива сол", силна синтетичка дрога која досега ја немаше на македонскиот наркопазар, соопшти МВР. Станува збор за дрога која има моќно и деструктивно влијание, а во светот е позната под десетици различни имиња како "bath salts", "blow", "cloud 9" и "explosion". "Миризливите соли" спаѓаат во т.н. "designer drugs", бидејќи можат да се направат од легални супстанци купени во аптека и поради тоа е многу тешко контролирањето, откривањето на производството и пласманот. Според полициските информации, дрогата била најдена кај девојка од Битола во мало пакување во кое имало 0,3 грама. Истовремено претрес бил извршен во домот на жител на селото Трново и кај нејзиниот брат кај кои биле најдени уште десетина грама "миризлива сол". Вештачењето на полицајците покажало дека станува збор за наркотик кој не бил ставен ...
| | веќе видена | слични

МВР и Министерството за здравство ставија рампа за новите синтетички дроги, кои на зависниците во Македонија досега им беа достапни и за кои сметаа дека се легални откако повеќе од десетина психоактивни супстанции се или ќе бидат ставени на листата со забранети. Меѓу нив е и дрогата МДВП позната како „сол за капење“ или синтетичка верзија на кокаинот, која прв пат била запленета неодамна во Битола. Станува збор за дрога што во наркокруговите е позната под неколку различни имиња како bath salts, Blow, research chemicals, Explosion, а хемиското име на дрогата е метилендиоксипировалерон или скратено МДПВ. Kарактеристично за оваа дрога е што станува збор за стимуланс на централниот нервен систем, сличен на кокаинот и амфетамините. Откриена во Битола Стимулансот МДПВ е присутен во Европа од 2008 година. Освен во прашеста форма, достапен е и во таблети, слични на „екстази“. Изминативе години се поврзува со 99 смртни случаи во земјите во Европа. Дрогата првпат била откриена пред неколку месеци кај брат и сестра ...
| | веќе видена | слични

Во потрага по уличните дилери МВР во битолско пронајде нов вид на дрога, која за првпат е откриена во Македонија, а во Европа нарко- дилерите ја нарекуваат „крокодил“. Битолчани ја користеле синтетичката... Во потрага по уличните дилери МВР во битолско пронајде нов вид на дрога, која за првпат е откриена во Македонија, а во Европа нарко- дилерите ја нарекуваат „крокодил“. Битолчани ја користеле синтетичката верзија на кокаин позната како „bath salts”, „Blow”, „research chemicals”, „Explosion”. Хемиски обработената супстанција делува на центалниот нервен систем, а предизвикува агресивност, некотролираност и хиперактивност.
| | веќе видена | слични

Станува збор за стимуланс на централниот нервен систем, сличен на кокаинот и амфетаминот. Лицата под дејство на MDPV се агресивни, со неконтролирани движења, хиперактивни и се чести сторители на кривични дела. Нов вид исклучително опасна синтетичка дрога се појави земјава и го “запали црвеното светло” во институциите. Полицијата ja пронајде кај брат и сестра во Битола и по направените анализи констатирано e дека се работи за 10 грама на опасната MDPV, која што досега не беше регистрирана во државните листи за класификација на дроги. Станува збор за стимуланс на централниот нервен систем, сличен на кокаинот и амфетаминот. Лицата под дејство на MDPV се агресивни, со неконтролирани движења, хиперактивни и се чести сторители на кривични дела. И покрај тоа што за прв пат се појавува кај нас, оваа дрога веќе e позната на нарко пазарот во Западна Европа под имињата „Blow” или “Explosion” и e директена причина за смрт на околку 100 лица. Инаку, деновиве полицијата ја продолжи обемната акција против нарко ...
| | веќе видена | слични

Двајца дилери од Гостивар се приведени во среда, во рамки на полициската акција „Мрежа“ за борба против уличната трговија со дрога. При претрес на куќа биле пронајдени четири килограми марихуана, 353 таблети екстази, 15 пакувања кокаин и две дигитални ваги, соопшти министерството за внатрешни работи. Во текот на вчерашниот ден, полицијата извршила претрес во руинирана куќа во село Церово, Гостивар за која имала сознанија дека се собираат двајца улични дилери Б.Б. (28) и Б.А. (30) и дека ја користат како бункер за чување дрога при што се пронајдени и запленети четири килограми марихуана, 353 таблети екстази, 15 пакувања кокаин и два дигитални ваги. Против дилерите полицијата поднесе кривична пријава поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори”. Инаку и двајцата веќе се познати на службите на МВР како учесници во недозволена трговија со дрога. До сега, во рамки на операцијата „Мрежа” во рок ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова опасна дрога се појави на македонскиот нарко пазар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: