Португалија блиску до финансиски спас

Португалските мерки за штедење предизвикаа широки протести Опозициските партии во Португалија ја повлекоа поддршката за политиката на штедење, што би можело да предизвика пад на владата во Лисабон. Очекуваниот пораз на владата при парламентарното гласање веројатно ќе предизвика меѓународна финансиска помош. Гласањето следи пред самитот на Европската унија, на кој се очекува лидерите да го финализираат планот околу должничката криза во евро-зоната. Кевин Данинг, аналитичар на истражувачкиот оддел на „Економист“, за БиБиСи рече дека ова е „решавачки момент“ за Португалија. „Ова би можело да биде недела кога ќе биде потребно активирање на фодовите за спас“, рече тој. Минатата година Грција и Република Ирска мораа да прифатат огромни спасувачки пакети, откако берзите ја загубија довербата во обидите на владите да се справат со должничкиот товар. Финансискиот колапс на Португалија би можел да предизвика нова рунда нервоза на финансиските ...
| | веќе видена | слични

ЛИСАБОН - Португалскиот премиер, Хозе Сократес, во средата поднесе оставка и предупреди на сериозни последици за земјата откако парламентот ги отфрли најновите мерки за штедење на неговата влада. Потегот ја турна Португалија на несигурен политички терен, по неколкумесечните мерки да ги скроти јавните финансии и да избегне имитирање на Грција и на Ирска во барањето меѓународна помош. „Оваа политичка криза има многу сериозни последици во однос на довербата што и' е потребна на Португалија од институциите и финансиските пазари“, изјави Сократес. Премиерот својата оставка ја поднесе до претседателот Анибал Кавако да Силва. Претседателот ќе одржи средба со сите политички партии, а владата целосно ќе ги извршува своите должности, барем дотогаш. Со тоа владата на Сократес остана на функција во текот на европскиот самит во Брисел. Главната опозициска Социјалдемократска партија, која претходно го поддржуваше штедењето, соопшти дека сака избори надевајќи се дека водството на централнодесничарската партија во ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Португалскиот премиер Жозе Сократеш завчера поднесе оставка бидејќи парламентот одби да го усвои буџетот со кој би се вовеле значителни мерки за штедење и би се спречила потребата од меѓународна финансиска помош, каква што лани им беше одобрена на Ирска и на Грција. Сите пет опозициски партии гласаа против овие мерки, со кои било предложено намалување на потрошувачката и зголемување на данокот. Сократеш претходно истакна дека нема да може да ја управува земјата доколку не се усвои овој буџет, кој претставува четврти пакет мерки за штедење во рок од една година. Гласањето во португалскиот парламент е одржано пред почетокот на дводневниот самит на ЕУ, на кој ќе биде финализиран планот за должничката криза во еврозоната. Изборите во Португалија би требало да се распишат во следните неколку месеци.
| | веќе видена | слични

Португалија ќе може сама да ја исполни програмата за финансиска стабилизација и средбата на високо ниво на Европската унија нема да донесе одлука за европска финансиска помош за земјата, изјави денеска претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо. Тој истакна дека португалскиот премиер Жозе Сократеш детално информирал за состојбата во земјата и ветил дека Лисабон ќе продолжи да ја реализира програмата за консолидација на буџетот и буџетските обврски. Политичката криза во Португалија, која во средата доведе до оставка на Владата на Сократеш, настана откако Парламентот не ја изгласа програмата за намалување на буџетскиот дефицит до два проценти од бруто домашникот производ во 2013 година. Одлуката на европските лидери да не го принудуваат Лисабон да побара европска финансиска помош е доказ дека португалската криза не е сериозна закана за стабилноста на еврото.
| | веќе видена | слични

Сократеш, оваа одлука ја донесе откако Парламентот, односно петте опозициски партии гласаа против буџетот кој вклучува мерки за штедење со кои би се спречила потребата за меѓународна финансиска помош, каква што лани им беше одобрена на Ирска и Грција, намалување на потрошувачката и зголемување на данокот. Сократеш претходно истакна дека нема да може да управува со земјата доколку не се усвои овој буџет, кој претставува четврти пакет мерки за штедење во рок од една година. Гласањето во португалскиот Парламент е одржано пред почетокот на дводневниот самит на ЕУ на кој ќе биде финализиран планот за должничката криза во еврозоната. Избори во Португалија би требало да се одржат во следните неколку месеци.
| | веќе видена | слични

Во Португалија, земја која е во длабоки долгови, оставка поднесе премиерот Жозе Сократес откако во Парламент не помина новата програма за штедење на неговата немнозинска социјалистичка партија. Опозицијата гласаше против пакетот за штедење оценувајќи како преширок. Сите фракции се залагаат за нови предвремени избори. Со програмата за штедење Сократес планираше годинава да го намали буџетскиот дефицит на 4,6 отсто. По ваквата разврска се очекува Португалија да побара помош од Унијата за спас на еврото.
| | веќе видена | слични
3 копии

Португалскиот парламент вечерва ги отфрли предложените мерки за штедење кои ги предложи малцинската влада предводена од социјалистите. На овој начин се отвора патот, премиерот на Португалија, Жозе Сократес да поднесе оставка, кој би дошла непосредно пред Европскиот самит за стабилноста на евро-зоната. Пет опозициски партии, од екстремната левица до десницата, едногласно, по вечерашната петчасовна расправа, гласаа против четвртата по ред предложена програма за штедење. Според премиерот, кој се закани дека ќе поднесе оставка доколку мерките за штедење не бидат прифатени, со оваа програма би се избегнала надворешна помош за излез од кризата. Најновите мерки вклучуваат намалување на расходите со цел тие да изнесуваат 4,6 отсто од Бруто домашниот производ. Главната опозициска партија, социјалдемократите не ги прифатија овие мерки, тие бараат предвремени избори, со што дополнително би се закомпликувала ситуацијата во земјата која се обидува да ја избегне судбината на грција и Ирска кои беа приморани да ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на Европската Унија ќе се сретнат денеска на клучниот Самит за политичката криза во Португалија која се заканува на еврото. Португалскиот премиер Хозе Сократес ќе биде во Брисел за да помогне да се направи план за одбрана на еврото по неколкумесечни турбуленции предизвикани од финансиската криза. Toj вчера поднесе отставка откако парламентот ги отфрли неговите планови за штедење, чија цел е избегнување на повеќе милијарди евра финансиска помош по примерот на Грција и Ирска. На средбата првично лидерите на Европската Унија ќе биде вовлечени во нова дилема дали Португалија бара финансиска помош од ЕУ и ММФ. Исто така постои веројатност дека ќе постои несогласување околу надворешната политиката на ЕУ поради поделбата на меѓународната акција во Либија. Превземањата се во согласност со условите пропишани од Македонија24.
| | веќе видена | слични

Португалија - Кризата однесе уште една европска влада Португалскиот премиер Жозе Сократес поднесе оставка откако парламентот го одби буџетот, со кој требаше да се воведе обемно штедење и да се спречи потребата од меѓународна помош каква што добија Ирска и Грција Сите пет опозициони партии гласаа против мерките, со кои беше предложено намалување на потрошувачката и зголемување на даноците. Стаува збор за четврти пакет за штедење за една година. Сократес рече дека без новиот буџет нема да може да управува со земјата. Одбивањето на мерките може да ја зголеми цената на и веќе скапото владино задолжување, и да го примора Лисабон да бара спас од банкрот. Експертите стравуваат дека доколку Португалија нема пристап до финансиските пазари, кризата би можела да се пресели во Шпанија, четврта економија во еврозоната со слаб банкарски систем.
| | веќе видена | слични
6 копии

Португалскиот премиер Жозе Сократес поднесе оставка откако парламентот не го изгласа пакетот мерки за штедење во буџетот, јавува Би-Би-Си. Сите пет партии од опозицијата гласа против овој предлог со намера да одбијат примање на финансиска помош во облик на заем, сличен на оној што беше доделен на Ирска и Грција минатата година. Премиерот Сократес претходно најави дека нема да ја води Португалија доколку парламентот не го усвои овој предлог-буџет.. Предвремените избори би требало да се одржат во рок од неколку месеци. Ова е четврта иницијатива за воведување на пакет мерки за штедење. Предлогот, меѓу другото, содржеше и смалување на потрошувачката и зголемување на даноците. Оставката на Сократес доаѓа во пресрет на самитот на Европската унија(ЕУ), на кој ќе се расправа за должничката криза во Еврозоната.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дел од грчките пратеници се соочени со закани пред гласањето за доверба на владата на премиерот Алексис Ципрас и договорот за името со Македонија. Заканувачки ...
сите 559 | | | веќе видена

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 263 | | | веќе видена

Грчкиот весник „То Вима“ информира дека Преспанскиот договор може да биде ратификуван во грчкиот парламент и со помалку од 151 пратеник, кои инаку му се ...
сите 592 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена

Рецепт за домашен црн леб. 500 гр црно брашно 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол 1/2 свеж квасец 3 дл млака вода Разматете квасец во половина шолја млака вода, со ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Португалија блиску до финансиски спас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: