СУДОТ ТРЕБА ДА ОДЛУЧИ: Обвинителство побара 30-дневен притвор за директорот на Неврохирургија


Неофицијално, Чапароски бил пријавен од граѓанин на кој му побарал мито од 1.000 евра за лекување дете во странство Основното јавно обвинителство – Скопје побара 30-дневен притвор за директорот на Клиниката за неврохирургија, Александар Чапароски
| | веќе видена | слични
8 копии

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против 53-годишно лице од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Пријавениот во март годинава набавил наркотична дрога марихуна и по претходен договор и негови инструкции со веќе кривично пријавен 54-годишен жител на Струмица за одреден паричен надомест отишол во Скопје, се сретнал со 45-годишен скопјанец, и ја преземал дрогата со цел да ја преподаде. На враќање кон Струмица со меѓуградски автобус, тој бил легитимиран и претресен од страна на полициски службеници. Притоа, била откриена најлонска ќеса во којашто имало осум пакувања со марихуана во вкупна тежина од еден килограм и седумстотини грама. На пријавениот охриѓанец, кој е член на организирана криминална група и во моментов е недостапен на органите на прогон, од страна на Судија на претходна постапка му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена. извор:OhridNews
| | веќе видена | слични

Полицијата поднела кривична пријава против Н.П. (53) од Охрид, познат дилер на дрога и член на криминална група, осомничен дека набавил и му продал околу 1,7 килограм марихуана на струмичанец. Охриѓанецот, кој е во бегство и по кого засилено се трага, е осомничен за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. Судија на претходна постапка му одредил притвор од 30 дена. Истрагата утврдила дека дилерот во март годинава ја купил марихуаната од скопјанецот С.Т.(45). Тој се договорил со Е.П.Е (54) од Струмица, да оди во Скопје и да ја земе од С.Т. Откако струмичанецот ја зел дрогата, се качил во меѓуградски автобус кој патувал за Струмица. Полицијата го сопрела автобусот, а по извршениот претрес кај струмичанецот била пронајдена кеса со осум паковки со марихуана во тежина од 1,7 килограм марихуана.
| | веќе видена | слични
18 копии

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против А.Ч. (57) од Скопје, лекар и директор на Клиниката за неврохирургија при Универзитетскиот клинички центар Мајка Тереза, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело примање поткуп. Пријавениот на 26.05.2017 година, од татко на 13- годишна пациентка директно побарал 1.000 евра за издавање потврда со која би се потврдило дека Клиниката за неврохирургија не извршува хируршка интервенција каквa што требало да се изврши на пациентот. На 30.05.2017 директорот на клиниката ги зел парите со образложение дека истите се парична награда за него за издадената потврда. На извршувањето на кривичното дело му претходело лекување и хируршка интервенција над 13годишната пациентка од страна на пријавениот. Меѓутоа, таткото обезбедил парични средства за понатамошно лекување и хируршка интервенција на неговата ќерка во специјализирана клиника во Германија, за што му требало потврда од Клиниката за неврохирургија. Пријавениот А.Ч. е лишен од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пријавениот на 26 мај 2017 година, од татко на 13-годишна пациентка, директно побарал 1.000 евра за издавање потврда со која би се потврдило дека Клиниката за неврохирургија не извршува хирушка интервенција каквa што требало да се изврши на пациентот. На 30 мај директорот на клиниката ги зел парите со образложение дека тие се парична награда за него за издадената потврда. На извршувањето на кривичното дело претходело лекување и хируршка интервенција над 13-годишната пациентка од страна на пријавениот. Меѓутоа, таткото обезбедил парични средства за понатамошно лекување и хируршка интервенција на неговата ќерка во специјализирана клиника во Германија,  за што му требало потврда од Клиниката за неврохирургија. При извршениот претрес во неговата работна канцеларија пронајдени се и одземени вкупно 24.890 евра, 4.477 американски долари, 2.250 швајцарски франци, 65 австралиски долари, 170 хрватски куни, 60 бугарски лева и 4.700 денари. Додека, при извршениот претрес во неговиот дом пронајдени се и одземени вкупно ...
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Александар Чаровски, неврохирург и директор на Клиниката за неврохирургија поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело „примање поткуп“. Во соопштението од СВР се вели: „Пријавениот на 26.05.2017 година, од татко на 13- годишна пациентка, директно побарал 1.000 евра за издавање потврда со која би се потврдило дека Клиниката за неврохирургија не извршува хирушка интервенција каквa што требало да се изврши на пациентот. На 30.05.2017 директорот на клиниката ги зел парите со образложение дека истите се парична награда за него за издадената потврда. На извршувањето на кривичното дело претходело лекување и хируршка интервенција над 13 – годишната пациентка од страна на пријавениот. Меѓутоа, таткото обезбедил парични средства за понатамошно лекување и хируршка интервенција на неговата ќерка во специјализирана клиника во Германија, за што му требало потврда од Клиниката за неврохирургија. Пријавениот А.Ч. е лишен од слобода. ...
| | веќе видена | слични

Татко од Скопје доби 30 дена притвор откако Обвинителството отвори истражна постапка против него под сомнение дека го силувал своето дете. Од Обвинителството во писмено соопштение велат дека таткото ќе одговара за кривично дело полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години. Според информациите, осомничениот го силувал своето дете во повеќе наврати во периодот од септември до декември минатата година во време кога ги користел законски овозможените видувања на детето од вонбрачна заедница. Случајот во полиција го привјаила мајката на детето откако кај него забележала промени во однесувањето.
| | веќе видена | слични
7 копии

Основното јавно обвинителство (ОЈО) денеска соопшти дека е поведена постапка против едно лице за полов напад врз дете, за што му е определен и притвор од триесет дена. Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември 2016 година во времето кога ги користел законски овозможените видувања со своето дете од вонбрачна заедница. Однесувањето на детето создало сомнеж кај мајката која го пријавила случајот. Од тој момент Обвинителството ги презело сите потребни дејствија за прибирање докази и утврдување на факти во предметот. - По спровување на предистражна постапка, надлежен јавен обвинител од ОЈО Скопје донесе наредба за спроведување на истражна постапка против осомничениот за сторено кривично дело „полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“, се наведува во соопштението. Обвинителството ценејќи дека се исполнети законските основи, до судија на претходна постапка поднело предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице. Судот го прифатил предлогот и со решение на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември 2016 година во времето кога ги користел законски овозможените видувања со своето дете од вонбрачна заедница. Однесувањето на детето создало сомнеж кај мајката која го пријавила случајот. Од тој момент Обвинителството ги презело сите потребни дејствија за прибирање докази и утврдување на факти во предметот. - По спровување на предистражна постапка, надлежен јавен обвинител од ОЈО Скопје донесе наредба за спроведување на истражна постапка против осомничениот за сторено кривично дело „полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“, се наведува во соопштението. Обвинителството ценејќи дека се исполнети законските основи, до судија на претходна постапка поднело предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице. Судот го прифатил предлогот и со решение на осомничениот му е определен притвор во времетраење од триесет дена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Основното јавно обвинителство поведе постапка против едно лице за полов напад врз дете. Осомничениот делото го вршел во периодот од септември до декември лани, во времето кога ги користел законски овозможените видувања со своето дете од вонбрачна заедница. Однесувањето на детето создало сомнеж кај мајката која го пријавила случајот. „Од тој момент обвинителството ги презеде сите потребни дејствија за прибирање на докази и утврдување на факти во предметот. По спровување на предистражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осомничениот за сторено кривично дело Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик“, соопшти ОЈО. На осомничениот му е определен притвор во времетраење од триесет дена.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СУДОТ ТРЕБА ДА ОДЛУЧИ: Обвинителство побара 30-дневен притвор за директорот на Неврохирургија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: