Признавањето на Џафери од Хојт Ји и од Брисел не значи дека тој е легитимен


8 копии

Опасно е да се премине преку нелегалниот избор на пратеникот од ДУИ Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, оти, пред с`, не постои поддршка за него, но и ваквиот преседан би значел дека кој било, кога било би можел да ги крши Уставот и законите и да прави што сака, предупредува дел од професорската јавност, пишува Дневник. За нив, признавањето на таканаречениот избор на Џафери за прв човек на законодавниот дом од меѓународната заедница, особено по посетата на претставникот од САД, Брајан Хојт Ји, не смее да значи и прифаќање на ситуацијата, затоа што се работи за избор надвор од процедурите. По изјавата на Хојт Ји, за дел од експертите и медиумите блиски со опозицијата, новиот претседател на Собранието е и останува Џафери. Професорот на Факултетот за безбедност, Жидас Даскаловски, за „Дневник“ вели оти ваквиот избор е опасен преседан, кој ја впишува Македонија во земјите со нефункционални институции и нефункционална демократија. – Изборот или, поточно, „изборот“ на Талат Џафери за претседател на ...
| | веќе видена | слични
16 копии

ЈП „Службен весник на РМ“ ја објави одлуката дека Талат Џафери е избран за претседател на Собранието на Република Македонија, со што тој официјално е на таа функција во законодавниот дом. Одлуката, отпечатена во вчерашното издание бр.53 на „Службен весник“, по печатењето и дистрибуцијата денеска поставено и на интернет изданието на јавното претпријатие. Минатата недела од Службен весник најавија дека на почетокот на оваа недела ќе ја објават одлуката во првиот нареден број. Џафери беше избран за претседател на Парламентот вечерта на 27 минатиот месец по затворањето на продолжението на конститутивната седница. За изборот на Џафери гласаа пратениците од СДСМ и од албанските партии. За ВМРО-ДПМНЕ изборот е нелегитимен и со него се прекршени собранискиот Деловник, законите и Уставот. На 4 мај Талат Џафери со писмо го извести претседателот Ѓорге Иванов дека е формирано ново парламентарно мнозинство со што се создадени услови да биде доделн мандат за составување Влада. Шефот на државата, како што соопшти ...
| | веќе видена | слични

Одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е објавена во службен весник. Одлуката за избор на Талаат Џафери во службениот весник е со потпис на заменик претседавачот на седницата, Горан Мисовски. Во објавата пишува и дека одлуката стапува на сила од денот на донесувањето. Според информациите ова е последното издание испечатено во печатницата Графички Центар пред таа во утре да почне сo стечајна постапка. Од изборот на Џафери поминаа десет дена, дел од собраниската администрација, како и СДСМ, предупредија на опструкции со печетењето на одлуката, повикувајќи се на случаи кога во минатото се печатеа и вонредни изданија на службениот весник. Одлуката до Службен весник беше испратена освен со потписот на Мисовски и со потписот на заменик генералниот секретар на Собранието, а заверена во собраниската архива.
| | веќе видена | слични

Одлуката за Талат Џафери за претседател на Собранието вчера била отпечатена во Службен весник, кој треба да излезе денес. "Денешниот број на „Службен весник" е отпечатен, во тек е дистрибуцијата по што ќе биде подготвено и поставено и интернет изданието", информираат од ЈП „Службен весник“. Со тоа се разрешува дилемата за законитоста за избор на спикер, но почнуваат да течат и 10-те дена во кои претседателот Иванов треба на Зоран Заев да му го додели мандатот за формирање на влада. Потсетуваме, Џафери беше избран за претседател на Парламентот вечерта на 27 минатиот месец по затворањето на продолжението на конститутивната седница. За изборот на Џафери гласаа пратениците од СДСМ и од албанските партии. За ВМРО-ДПМНЕ изборот е нелегитимен и со него се прекршени собранискиот Деловник, законите и Уставот. Џафери во меѓувреме испрати и писмо до Иванов во кое го информирал за парламентарното мнозинство, а од неговиот кабинет рекоа дека не примиле такво писмо.
| | веќе видена | слични

- Денешниот број на „Службен весник“ е отпечатен, во тек е дистрибуцијата по што ќе биде подготвено и поставено и интернет изданието,  информираат од ЈП „Службен весник“.  Минатата недела од Службен весник најавија дека на почетокот на оваа недела ќе ја објават одлуката во првиот нареден број. Џафери беше избран за претседател на Парламентот вечерта на 27 минатиот месец по затворањето на продолжението на конститутивната седница. За изборот на Џафери гласаа пратениците од СДСМ и од алчанските партии. За ВМРО-ДПМНЕ изборот е нелегитимен и со него се прекршени собранискиот Деловник, законите и Уставот. На 4 мај Талат Џафери со писмо го извести претседателот Ѓорге Иванов  дека е формирано ново парламентарно мнозинство со што се создадени услови да биде доделн мандат за составување Влада. Шефот на државата,  како што соопшти неговиот кабинет, ќе постапи согласно Уставот и воспоставената практика. По изборот Џафери најави дека следната собраниска седница ќе ја свика откако претседателот Иванов ќе го додели ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на собранието ќе биде објавена денеска во службениот весник, потврдуваат за ТВ 24 собраниски извори. Истите извори велат дека весникот со одлуката веќе се печати. Според информациите тоа ќе биде последното издание испечатено во печатницата графички центар пред таа во среда да почне сo стечајна постапка. Од изборот на Џафери поминаа десет дена, дел од собраниската администрација, како и СДСМ, предупредија на опструкции со печетењето на одлуката, повикувајќи се на случаи кога во минатото се печатеа и вонредни изданија на службениот весник.
| | веќе видена | слични
3 копии

„Службен весник“ денеска треба да ја објави одлуката дека Талат Џафери е избран за нов претседател на Собранието. Со излегувањето на одлуката во официјалното гласило, Талат Џафери и официјално ја презема функцијата претседател на Собранието на Република Македонија. Во медиумите се шпекулираше дека ќе има опструкции и од печатницата која за два дена оди во стечај, но сепак, „Графички центар“ одлучиле последниот број кој ќе се печати кај нив да го сработат во понеделник вечер, по што „Службен весник“ ќе мора да објави нов тендер, во кој ќе се бара печатница.
| | веќе видена | слични
2 копии

Десет дена по изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на РМ, одлуката е испечатена во новиот број на „Службен весник“. Со тоа се разрешува дилемата за законитоста на изброот на Џафери за спикер на Парламентот на 27 април, кога се случија крвавите настани во Собранието. Исто така со тоа почнуваат да течат десетте дена рок во кој претседателот на државата треба да го додели мандатот за формиурање Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев кој му достави потписи до 67 пратенци како доказ за формирано парламентарно мнозиство. Џафери во меѓувреме испрати писмо со кое го информира Иванов за парламентарното мнозиство, а од Кабиентот на Иванов потврдија дека писмото го примиле.
| | веќе видена | слични
4 копии

Доцна синоќа печатницата „Графички центар“, според информации на дел од медиумите, го отпечатила новиот број на „Службен весник на РМ“, а во него и одлуката за избор на Џафери за претседател на Собранието. И од Службен весник вчера информираа дека согласно законот во својот нареден број ќе биде објавена оваа одлука.  На мнозинството за избор на Талат Џафери за нов претседател на Собранието. Со тоа  би се надминале сите прави препреки за негово легитимно преземање на функцијата и би почнале да течат десетте дена во кои претседателот Ѓорѓе Иванов треба да му го додели мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Џафери најави дека следната собраниска седница ќе ја свика откако претседателот Иванов ќе го додели мандатот за формирање нова влада на Заев.
| | веќе видена | слични

Одлуката за изборот на Талат Џафери за претседатeл на Собранието денеска е објавена во Службен весник. Таа е отпечатена синоќа во печатницита Графички центар. Со тоа се разрешува дилемата за законитоста на изброот на Џафери за спикер на Парламентот на 27 април, кога се случија крвавите настани во Собранието. Исто така со тоа почнуваат да течат десетте дена рок во кој претседателот на државата треба да го додели мандатот за формирање Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев кој му достави потписи до 67 пратенци како доказ за формирано парламентарно мнозиство. Џафери во меѓувреме испрати писмо со кое го информира Иванов за парламентарното мнозиство, а од Кабиентот на Иванов потврдија дека писмото го примиле. Во интервју за НОВАТВ за време на посетата на Брисел, Џафери изјави дека седница ќе закаже кога мандатарот ќе достави предлог програма за нова влада и предлог состав за нова Влада.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 259 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 221 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 107 | | | веќе видена

Од следната недела по нова метотодлогија Регулаторната комисија ќе одлучува за цените на горивата. Според РКЕ согласно таа методологија цените ќе биат пониски ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Признавањето на Џафери од Хојт Ји и од Брисел не значи дека тој е легитимен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: