Бомбите ќе бидат докази во Траекторија - одбиено барањето на Груевски


Во Кривичниот суд денеска се одвива рочиште за случајот на СЈО „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Во Кривичниот суд денеска се одвива рочиште за случајот на СЈО „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски.Четворицата се обвинети дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево - Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања, со што му нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155 милиони евра.Денеска Судот го одби барењето на екс-премиерот Никола Груевски ...
| | веќе видена | слични

Обвинетите Никола Груевски поранешен премиер, ексвицепремиерот Владимир Пешевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, како и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, рекоа дека не се чувствуваат виновни по обвинението на СЈО во случајот „Траекторија“. Претходно на рочиштето својот воведен збор за случајот го даде Специјалното обвинителство. Ќе докажеме дека обвинетиот Никола Груевски, го искористил своето реално влијание и службената положба како премиер и побарал од обвинетите Владимир Пешевски, кој ја вршел функцијата вицепремиер задолжен за економски прашања, и Миле Јанакиески, кој бил министер за транспорт и врски, да извршат избор на фирма која ќе ги гради автопатните делници без спроведување на постапка за јавна набавка,рече обвинителката од СЈО Лиле Стефанова. Претходно судот го одби барањето на Груевски и одбраната „бомбите“ да не се користат како докази за провизиите за изградбатата на т.н кинески патишта, а го одби барањето на Груевски да се ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, денеска пред судечкиот совет во Кривичниот суд се изјасни дека е невработен. Пешевски е обвинет во случајот „Тракторија“ на Специјалното јавно обвинителство. Тој рече дека се уште зема апанажа од државата како поранешен владин функционер, пренесе Фокус . Поранешните владини функционери имаат право на апанажа една година по завршување на нивната функција, а во износ од висината на платата. На почетокот од денешното судење, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, рече дека е вработен како раководител во „Пелистерка“. Поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, рече дека е невработен, а поранешниот премеир, Никола Груевски, рече дека е пратеник во Собранието.
| | веќе видена | слични

Екс-премиерот Груевски ја отфрли вината за предметот Траекторија на Специјалното обвинителство. Вина не чувствуваат ниту поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт Миле Јанакиевски и поранешниот директор за државни патишта Љупчо Георгиевски. Сите тие тврдат дека изградбата на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид е спроведена според закон. Груевски пред судот рече дека единствен мотив на Владата предовдена од ВМРО-ДПМНЕ бил успехот на Македонија и брза и квалитетна изградба на инфраструктурата. Обвини дека овој судски процес е покренат за да му се нанесе штета него и на неговата партија, со цел СДСМ да може да прави што сака со Македонија. Главната теза на Специјалното обвинителство е дека при изборот на компанија за изградба на автопатиштата, обвинетите го заобиколиле законот за јавни набавки, не ја избрале најниската понуда и со тоа го оштетите буџетот за повеќе од 150 милиони евра. Според адвокатите пак доказ дека постапака е законска е фактот што новиот собраниски ...
| | веќе видена | слични

Ексвицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски, на судењето за случајот „Траекторија“ се изјасни како невработен и посочи дека зема апанажа од државата бидејќи е поранешен државен функционер. Поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, исто така е невработен. Поранешниот премиер Никола Груевски, ексвицепремиерот Владимир Пешевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, изјавија дека не се чувствуваат виновни за обвинението на СЈО во случајот „Траекторија“. Претходно СЈО даде воведен говор за тоа какво кривично дело им се става на товар на обвинетите.
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер Никола Груевски тврди дека двата автопати што ги гради кинеската Синохидро, за кои сега му се суди биле чесно сработени проекти. Груевски, а ниту неговите поранешни функционери Пешевски, Јанакиевски и Ѓеоргиевски не признаа вина за случајот Траекторија. За овој предмет СЈО како главен сведок го предлага поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески. Токму неговиот разговор со Јанкуловска во кој се слуша како Јанакиевски и Пешевски требало да склучат незаконски договор со Кинезите била појдовна точка за да се формира случајот Траекторија. „Ќе докажеме дека обвинетиот Никола Груевски, мотивиран од „5 на целото...“, како што слушнавме во јавно објавените разговори, го искористил своето реално влијание и службената положба како премиер и побарал од обвинетите Владимир Пешевски, кој ја вршел функцијата вицепремиер задолжен за економски прашања, и Миле Јанакиески, кој бил министер за транспорт и врски, да извршат избор на фирма која ќе ги гради автопатните делници без спроведување на ...
| | веќе видена | слични

Судскиот процес за провизиите за кинески автопати, познат како „Траекторија“ ќе продолжи на 20 март со разгледување на материјалните докази, наместо со сослушување на сведоците. Поранешниот министер за финансии, Зоран Ставрески, е повикан како сведок во „Тракеторија“ на предлог на СЈО. Во овој предмет на СЈО „Траекторија“, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски се обвинети дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања. Судијата Горан Бошевски на почетокот на денешното рочиште го одби како неоснован предлогот на одбраната СМС пораките да бидат отфрлени како докази во постапката, бидејќи тие не можат да се ценат во оваа фаза, како и барањето ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Предметот на СЈО „Траекторија“, во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, продолжува на 20 март со разгледување на материјалните докази, наместо со сослушување на сведоците. Претседателот на судечкиот совет Горан Бошевски на почетокот на денешното рочиште го одби како неоснован предлогот на одбраната СМС пораките да бидат отфрлени како докази во постапката, бидејќи тие не можат да се ценат во оваа фаза, како и барањето аудиоснимките и вештачењата да не се користат во постапката како материјални докази поради неможноста да се потврди нивната автентичност. Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски се обвинети дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе докажеме дека професионално, одговорно и чесно сме работеле- вели Груевски. Обвинувањето е користење правни средства за притисок врз мене како поранешен премиер и тогашен претседател на ВМРО ДПМНЕ, во полза на СДСМ. Целта е да ми се нанесе лична штета за постигнување други цели. Мене ми е веќе нанесена штета, оштетена е партијата, целта е да и се наштети и на Република Македонија, вели Груевски за изградбта на автопатите. Оваа постапка ќе докаже повеќе работи. Дека јас и моите соработници сме ги реализирале зацртаните цели и програми предложени пред гласачите. Единствен мотив ми беше што побрзо и што поквалитетно да се изгради инфраструктурата во Република Македонија. Ќе докажеме дека професионално, одговорно и чесно сме работеле, истакна поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, по денешното рочиште за случајот „Траекторија". – Успех беше што набавивме средства во вид на кредит со 2% каматна стапка, за што јас како премиер вложив дополнителни политички напори. Во ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер, Никола Груевски, во случајот „Траекторија“ се терети за градба на автопатите Штип Скопје и Кичево-Охрид, за измислена наводна добивка која не е изразена во пари, туку најверојатно во рејтинг кој обвинителството го толкува како еден вид на добивка која оди на контото на Груевски. Случајот „Траекторија“ веројатно е еден од најуникатните и најпарадоксалните судски предмети кои се водат во Македонија. Груевски во „Траекторија“ се обвинува за остварување награда изразена во рејтинг, а во дел од медиумите блиски до СДСМ се изоставува овој дел. На тој начин тие прават свесна забуна дека станува збор за некаква материјална добивка што воопшто не е точно. Инаку, фактите говорат дека постапка за градба за која освен Груевски се обвинети и поранешниот вицепремиер Пешевски, министерот Јанакиески и директорот на агенцијата за патишта Горгиевски е чисто законска и обавена низ транспарентна процедура. Со цел да се заштеди, се обезбедило евтин кредит од кинеската влада со само 2 осто камата. За ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 455 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 357 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 132 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бомбите ќе бидат докази во Траекторија - одбиено барањето на Груевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: