Скопје – Промоција на 3Д туристички мапи

2 копии

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска ќе ги промовира 34-те тродимензионални туристички мапи поставени во 17 двострани рекламни паноа. Мапите кои ќе бидат поставени на различни локации во Скопје се од типот Sity light витрини. Изработени се на македонски, албански и англиски јазик и содржат мапа на регионот со легенди и информации за важните институции и други обележја значајни за градот
| | веќе видена | слични

17те двострани рекламни паноа со информативни туристички содржини, кои вчера се поставија ширум централното градско подрачје, не ги содржат фонтаната и Воинот на коњ, триумфалната капија и други скулптури од проектот Скопје 2014. Градските власти како објаснување ја наведуваат причината дека истите се уште се во изградба и покрај тоа што дел од градбите предвидени со овој проект кои се уште не се готови или, пак, воопшто не се почнати да се градат се содржани во мапите. -Воинот на коњ и триумфалната капија ги нема бидејќи се во фаза на изградба. Мапите ќе се обновуваат еднаш во годината и ќе се дополнуваат со нови содржини- изјави Неделчо Крстевски, портпарол на Град Скопје. Ова не објаснува зошто на туристичките паноа се наоѓаат Стариот театар, Музејот на ВМРО, Уставниот суд, Филхармонијата и други, кои се исто така во фаза на изградба, или новиот хотел и трговски центри, кои не се ни почнати да се градат. ДТ
| | веќе видена | слични

Низ централното градско подрачје се поставени 17 нови двострани рекламни паноа, а дел од објектите од проектот Скопје 2014 ќе се доцртуваат кога ќе бидат целосно изградени, велат од градските служби Александар Македонски, Порта Македонија и другите скулптури низ централното градско подрачје, како и пешачките мостови што се дел од проектот Скопје 2014 не се најдоа во новите туристички мапи на градот Скопје. Низ централното градско подрачје се поставени 17 двострани рекламни паноа, во кои се наоѓаат информативните туристички мапи. - Во насока на промоција и подобрување на условите за престој на туристите во Скопје, градот го реализираше овој проект, со што на странските и на домашните туристи кои доаѓаат во нашиот град ќе им се олесни движењето и осознавањето на нашата метропола, истакна градоначалникот на град Скопје Коце Трајановски. Мапите ги содржат дел од објектите предвидени со проектот Скопје 2014, како Стариот театар, Музејот на ВМРО, Уставниот суд, Филхармонија и други. Но на нив не е означена ...
| | веќе видена | слични

Главниот град е побогат за нови 17 двострани рекламни паноа од типот Sity light витрини, во кои се сместени околу 30 двострани туристички мапи. Мапите се изработени од хартија, со високи стандарди и се отпорни на сонце и надворешни влијанија. Двостарните туристички паноа се тријазични, на македонски, албански и англиски јазик и содржат легенди и информации за важните институции и други обележја значајни за Град Скопје. Поставени се во централното градско подрачје, на Милениумскиот крст, во Старата скопска чаршија. Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, вели дека Град Скопје го реализира овој проект за да го промовира и да ги подобри условите за престој на туристите во главниот град. “На овој начин ќе придонесеме туристите многу полесно и подобро да го осознаат Град Скопје. Скопје се придружува на големите градови кои имаат добро обележување на своите значајни објекти“, вели Трајановски. Тој смета дека овие 17 двострани рекламни паноа за почеток се доволни и најави дека со скопските градоначалници ќе ...
| | веќе видена | слични

Скопје на билборди На 17 локации во центарот на градот се поставени паноа со туристички мапи на Скопје. Преку нив туристите можат да се информираат за најзначајните културно-историски места во Скопје и многу полесно да дојдат до нив. Покрај тоа што најзначајните објекти се обележани на мапата, под неа стојат и легенди со кратка информација за одреденото место или институција. За полесна ориентација на туристите, на секоја мапа стои голема црвена точка за да знаат каде се наоѓаат во моментот. Мапите се тридимензионални, изработени од висококвалитетни хартија и печат, отпорни на сонце и надворешни влијанија. Податоците во нив се напишани на три јазици, односно на македонски, албански и на англиски јазик. (А.А.)
| | веќе видена | слични

Седумнаесет туристички рекламни билборди од вчера се поставени на различни локации во централното градско подрачје. Тројазичните двострани паноа, обележани на македонски, албански и на англиски, ќе им ги прикажуваат на минувачите најзначајните градски локации. Билбордите информираат за културно-историските обележја и содржат мапа на регионот со легенди за поважните институции. Тридимензионалните туристички мапи се наоѓаат во витрини на фирмата „Сити лајт“, изработени се со печат на хартија со високи стандарди, а отпорни се на сонце и надворешни влијанија. За полесно ориентирање во просторот, постојат обележја на мапите - црвена точка за информирање каде што точно се наоѓате во моментот. Со овој проект, како што соопштуваат градските власти, на се' поголемиот број странски и домашни туристи ќе им се олесни движењето и спознавањето на Скопје. (Б.Ш.)
| | веќе видена | слични

На туристите во Скопје од вчера им е полесно снаоѓањето во градот, бидејќи на повеќе локации се поставени туристички мапи со информации за најзначајните локалитети што треба да се посетат. Градските власти изработија 34 тридимензионални мапи кои се поставени во 17 рекламни витрини во централното градско подрачје и на Милениумскиот крст. - За подобро информирање на домашните и странските туристи кои ги има во с` поголем број изработивме туристички мапи на кои се претставени сите културни и други институции и обележја кои се значајни за Скопје - рече градоначалникот Коце Трајановски. Мапите се изработени со печат на хартија со високи стандарди и се отпорни на сонце и надворешни влијанија. Напишани се на македонски, албански и англиски јазик. За подобро ориентирање во просторот на нив со црвени точки се обележани местата каде што се поставени.
| | веќе видена | слични
6 копии

Пред Музејот на Град Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, промовираше еден од седумнаесетте двострани рекламни паноа, сити лајт витрини, во којшто се сместени триесетина двострани туристички мапи. - Во насока на промоција и подобрување на условите за престој на туристите во Скопје Градот Скопје го реализираше и овој проект, со што на се поголемиот број странски и домашни туристи што доаѓаат во нашиот град ќе им се олесни движењето и спознавањето на оваа македонска метропола. Градот Скопје постави вакви билборди на различни локации во централното градско подрачје, а на нив се прикажани најзначајните места во нашиот град, што ќе помогне гостите да го запознаат Скопје од културно-историски аспект, истакна градоначалникот Трајановски. Тој додаде дека тридимензионалните 34 туристички мапи се изработени со печат на хартија со високи стандаради, отпорни на сонце и надворешни влијанија, односно се сп УВ-заштита. За полесно ориентирање во просторот, постојат обележја на мапите, односно црвена ...
| | веќе видена | слични

Скопје доби 17 модерни туристички паноа Скопскиот градоначалник,Коце Трајановски денеска пред Музејот на град Скопје,промовирашееден од 17 двострани рекламни паноа-тип Sity light витрини, во кој што се сместени триесеттина двострани туристички мапи. На странските и домашни туристи што доаѓаат во нашиот град ќе им се олесни движењето и спознавањето на оваа македонска метропола. Градот Скопје постави вакви билборди на различни локациивоп централното градско подрачје, а на нив се прикажани најзначајните места во нашиот град , што ќе помогне гостите да го запознаат Скопје од културно-историски аспект, истакна градоначалникотТрајановски. Тродимензионалните 34туристички мапи се изработени со печат на хартијасо високистандаради, отпорни на сонце и надворешни влијанија, односно UV заштита. Заполесно ориентирање во просторот, постојат обележја на мапите, односно- црвена точка за добивање информација за местото каде се наоѓате во моментот. Мапите се тројазични (македонски, албански и англиски) и содржат мапа на ...
| | веќе видена | слични

Со помош на туристичките мапи ќе треба да им се олесни движењето на туристите низ Скопје. Градоначалникот на Град Скопје промовираше 17 двострани рекламни паноа со туристички мапи за сите значајни културни објекти во Скопје. На овој начин на туристите ќе им се олесни движењето и запознавањето со скопската метропола. Мапите се тројазични на англиски, македонски и албански јазик./М.М.Ј.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје – Промоција на 3Д туристички мапи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: