Џулијан Асанж наскоро на слобода


Директорот на Јавното обвинителство на Шведска одлучи да се откаже од истрагата за силување против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. Маријане Ни поднесе барање до Окружниот суд во Стокхолм да се повлече налогот за апсење, со што, веројатно, ќе ~ биде ставен крај на седумгодишната сага околу првиот човек на „Викиликс“, јавија вчера агенциите. Џулијан Асанж (45) од 2012 година живееше во Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што доби азил, во обид да избегне екстрадиција во Шведска. Тој се плашеше дека во случај на екстрадиција, шведските власти ќе им го предадат на САД, каде што, најверојатно, ќе се соочеше со судење поради објавување стотици илјади тајни американски воени и дипломатски документи што ги доби од војникот Чарлс Манинг. Манинг, кој во меѓувреме го смени полот и стана Челси во затворот каде што требаше да отслужи 35-годишна казна, беше ослободен на 17 мај, по помилувањето што го доби од претседателот во заминување, Барак Обама. Полицијата во Лондон, и покрај објавување на веста, има ...
| | веќе видена | слични

Новоизбраниот претседател на Еквадор Ленин Морено го предупреди Џулијан Асанж да не се меша во политиката на јужноамериканските држави, пишува весникот The Local во шведското издание. Победата на Морено, кој ја презеде должноста во средата, дојде како олеснување за основачот на “Викиликс”, откако конзервативниот ривал на социјалистичкиот претседател ветуваше дека ќе го протера од амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што Асанж се крие последниве години. Но, говорејќи во рамките на церемонијата во четвртокот, Морено “со целосна почит” го замоли Австралиецот “да не се меша во политиката на Еквадор, ниту дури во оваа ниту на нејзините сојузници”. “Неговиот статус не му дозволува да зборува за политиката на која и да е земја, да не зборуваме за нашата”, истакна новиот претседател на Еквадор.
| | веќе видена | слични

Судската власт во Шведска го ослободи Жилијан Асанж од понатамошен прогон за сексуален напад. Обвинителството во Шведска се откажа од обвинувањето бидејќи нема начин да се заврши случајот, пренесе New York Times . „Срамота е што осомничен силувач може да и избега на правдата. Мојот клиент е шокиран“, вели адвокатот на тужителот. Ова не значи дека г. Аснаж нема да биде уапсен ако ја напушти амбасадата на Еквадор. Властите во Лондон можат да го уапсат и поради други причина. Во Британија се бара за кршење на кауцијата и бегство. Дополнително, тој сè уште е баран во САД, а можно е да има тајна потерница по него. Detained for 7 years without charge by while my children grew up and my name was slandered. I do not forgive or forget. — Julian Assange (@JulianAssange) May 19, 2017 Најголем проблем на основачот на Wikileaks е промена на перцепцијата на јавноста за него. Пред пет години беше сметан за херој кој ја кажува вистината, а денес дел од неговите поддржувачи го променија мислењето и сметаат дека работи за ...
| | веќе видена | слични

Истакнатиот правник и шеф на адвокатскиот тим на Џулијан Асанж, Балтазар Гарзон, за „Раша тудеј“ изјави дека САД тајно спроведува истрага за неговиот клиент и за „Викиликс“. Според него, тие што се вмешани во злосторства треба да се соочат со правни последици, а не Асанж и „Викиликс“. Гарзон, инаку познат судија, кој се залага за човековите права и кој своевремено го обвини чилеанскиот диктатор Аугусто Пиноче пред централниот кривичен суд на Шпанија, во интервју за РТ вели дека сега, откако Шведска се откажа од потерницата по основачот на „Викиликс“, главната закана за слободата на Асанж доаѓа од Вашингтон. -Тој (Асанж) е задоволен, но, според неговите зборови, војната почнува дури сега. Сфативме дека Шведска беше само алатка во борбата против слободата на говорот. Оваа (улога) е главната преокупација на САД - рече Гарзон. Правниот тим на Асанж се подготвува да ги искористи сите средства што се на располагање за да се добие предност во можната правна битка, вклучувајќи и резолуции на ОН и меѓународното ...
| | веќе видена | слични

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж повеќе нема да што да стравува од обвинувањата што пристигаа од Шведска, наведува “Дојче Веле”, кој ја пренесува оценката на адвокатот Николаос Газеас. Но, тоа не ги менува работите ако Британците го уапсат Асанж, бидејќи тогаш Американците најверојатно ќе бараат негова екстрадиција. Запрашан од ДВ зошто Британската полиција соопшти дека ќе го уапси Асанж веднаш штом ќе ја напушти еквадорската амбасада во Лондон, иако канцеларијата на шведскиот државен обвинител ја суспендираше истрагата, за која имаше меѓународна потерница од Шведска и таа стана неважечка, Газеас рече дека “сегашното објаснување е дека постои една британски потерница за г-дин Асанж. “(Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
7 копии

Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада во Лондон , откако Шведска ја прекина истрагата против него што ја водеше под обвинение за силување, пренесоа француските медиуми. Асанж, меѓутоа, подвлече дека неговата правна битка не е завршена. -Суштински војната допрва почнува, рече тој, цитиран од американските медиуми. Се надевам дека ќе има неизбежна истрага за тоа што се случи, на ужасна неправедност, не само за мене, забележа Асанж и подвлече дека неговото задржување и екстрадирање без покренато обвинение се претворило „во карактеристична црта на Европската Унија“, посочуваат британските медиуми. Асанж и заблагодари на еквадорската Влада, која му даде азил и го заштити пред силниот притисок . Основачот на Викиликс ги искритикува западните влади, но подвлече дека е подготвен да почне дијалог со британските и американските власти. Моите адвокати се поврзаа со британските ...
| | веќе видена | слични

Асанж, меѓутоа, подвлече дека неговата правна битка не е завршена. -Суштински војната допрва почнува, рече тој, цитиран од американските медиуми. Се надевам дека ќе има неизбежна истрага за тоа што се случи, на ужасна неправедност, не само за мене, забележа Асанж и подвлече дека неговото задржување и екстрадирање без покренато обвинение се претворило „во карактеристична црта на Европската Унија“, посочуваат британските медиуми. Асанж и заблагодари на еквадорската Влада, која му даде азил и го заштити пред силниот притисок . Основачот на Викиликс ги искритикува западните влади, но подвлече дека е подготвен да почне дијалог со британските и американските власти. Моите адвокати се поврзаа со британските власти и се надеваме дека ќе почнеме дијалог во однос на најдобриот начин да се оди понатаму. -И покрај тоа што беа упатени некои крајно заканувачки забелешки, со подготвеност ќе го почнам дијалогот со американското Министерство за правда во врска со тоа што се случи, додаде тој.
| | веќе видена | слични
3 копии

Еквадорската Влада од Велика Британија побара на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да му овозможи безбеден премин, за да може тој потоа да добие азил во Јужна Америка.Претходно денеска британската полиција соопшти дека Асанж ќе биде уапсен веднаш откако ќе излезе од амбасадата на Еквадор во Лондон, без разлика на одлуката на шведското обвинителство да ја отфрли прелиминарната истрага против него заради наводно силување во Шведска, пренесоа британските медиуми.Џулијан Асанж од 2012 година живее во амбасадата на Еквадор во Лондон.
| | веќе видена | слични

Шведското обвинителство ја прекинува истрагата која траеше 7 години за наводно силување и која се водеше за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. За него има распишано потерница во Британија. Маријане Ну, директорка на шведското јавно обвинителство, одлучи да ја прекине прелиминарната истрага, беше соопштено денеска кога истекува рокот за обвинителството да ја обнови или тргне европската потерница за Асанж пред судот во Стокхолм. Шведските власти пред 6 месеци извршија разговор со Асанж во Амбасадата во Лондон, и притоа тој ги негирал обвинувањата за силување. Асанж од 2012 година живее во амбасадата на Еквадор во Лондон, со цел да ја избегне екстрадиција во Шведска. Тој се плаши дека може да биде пратен во Шведска од британските власти, а потоа би можел да биде екстрадиран во САД каде што е баран поради објавувањето на 500 000 тајни документи на Викиликс.
| | веќе видена | слични

Основачот на Викиликс и еден од најозлогласените хакери Џулијан Асанж по долги години конечно е ослободен од истражните органи на Шведска кои водеа две постапки за наводно сексуална злоупотреба. - Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада во Лондон , откако Шведска ја прекина истрагата против него што ја водеше под обвинение за силување, пренесоа француските медиуми. Асанж, меѓутоа, подвлече дека неговата правна битка не е завршена. - Суштински војната допрва почнува, рече тој, цитиран од американските медиуми. Се надевам дека ќе има неизбежна истрага за тоа што се случи, на ужасна неправедност, не само за мене, забележа Асанж и подвлече дека неговото задржување и екстрадирање без покренато обвинение се претворило „во карактеристична црта на Европската Унија“, посочуваат британските медиуми. Асанж и заблагодари на еквадорската Влада, која му даде азил и го заштити пред ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џулијан Асанж наскоро на слобода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: