„Макпетрол“: Најголемиот број акционери се задоволни од работењето

Во врска со јавно изнесените паушални и неосновани трвдења, пласирани од незначителна група акционери, компанијата „Макпетрол“, заради заштита на останатите свои акционери како и за објективно информирањена пошироката јавност, би сакала да ги проследи следните информации, се вели во дописот од компанијата, по денешниот прес на дел од акционерите. Притоа од компанијата велат: „Лицата кои се појавија на денешната прес конференција претставуваат незначителен дел од акционерската структура на Макпетрол АД. Нивните тврдења претставуваат паушални и неточни обвинувања кои со ништо не се аргументирани. Макпетрол АД, како што јавноста веќе знае, во текот на целокупното свое работење ги почитува највисоките законски и етички стандарди, како во делот на корпоративното управување, така и во односите со своите акционери. Сите акционери редовно и транспарентно се информирани за деловните резултати на Компанијата, финансиските и други показатели, и имаат увид во сите соодветни внатрешни ревизии, надворешни контроли и ...
| | веќе видена | слични

Нина Нинеска-Фиданоска Не стивнуваат реакциите околу најголемиот нафтен дистрибутер во земјава, откако група мали акционери на „Макпетрол“ реши да се придружи на кривичната пријава што МВР неодамна ја поднесе против раководството. Веднаш потоа, во петокот попладнето реагираше „Макпетрол“, нарекувајќи ја оваа група акционери „незначителна“, која изнесува неточни обвинувања. „Макептрол“ тврдеше дека компанијата работи според законите. Вчера во јавноста повторно излегоа малите акционери, кои велат дека компанијата не ги демантирала наводите за мобинг кон нив и дека, всушност, раководството потврдило дека нивните наводи се точни. „Во врска со јавно изнесените паушални и неосновани тврдења, компанијата ’Макпетрол‘, заради заштита на другите акционери, би сакала да изнесе дека лицата кои се појавија на прес-конференција се незначителен дел од акционерската структура. Нивните тврдења се паушални и неточни обвинувања, кои со ништо не се аргументирани“, изјавија од „Макпетрол“. Оттаму додаваат дека компанијата во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Менаџментот на АД Макпетрол, со изнесениот став, само го потврдува она што го кажавме со докази и не демантира ниту едно од нашите обвинувања за мобингот кој беше вршен врз нас и за отказите кои нерегуларно ни беа делени само затоа што се осмеливме да му дадеме полномошно на адвокат да ги застапува нашите интереси на акционерските собранија, велат од групата на 16 мали акционери. Оваа група на мали акционери во четвртокот се приклучија кон тужбата против менаџментот на компанијата Макпетрол. Макпетрол само потврдува дека продолжува незаконски да ги узурпира правата на акционерите и да го погазува нивното достоинство и се иссмева со тврдењата дека „акционерите редовно и транспарентно се информирани за деловните резултати на Компанијата, финансиските и други показатели, и имаат увид во сите соодветни внатрешни ревизии, надворешни контроли и ревизорски извештаи“. Нам не ни е дозволено ниту да присуствуваме на собранијата кои траат по 10 минути и на кои секогаш се гласа „за“, се вели во соопштението. Малите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Групата мали акционери во „Макпетрол“ испратија реакција на вчерашното соопштение на „Макпетрол“. Нивнатa реакција ја пренесуваме во целост: „Со својот став, изнесен во соопштението, менаџментот на АД Макпетрол само го потврдува она што го кажавме со докази и не демантира ниту едно од нашите обвинувања за мобингот кој беше вршен врз нас и за отказите кои нерегуларно ни беа делени само затоа што се осмеливме да му дадеме полномошно на адвокат да ги застапува нашите интереси на акционерските собранија. Макпетрол само потврдува дека продолжува незаконски да ги узурпира правата на акционерите и да го погазува нивното достоинство и се исмева со тврдењата дека „акционерите редовно и транспарентно се информирани за деловните резултати на Компанијата, финансиските и други показатели, и имаат увид во сите соодветни внатрешни ревизии, надворешни контроли и ревизорски извештаи“. Нам не ни е дозволено ниту да присуствуваме на собранијата кои траат по 10 минути и на кои секогаш се гласа „за“. Ниту еден акционер не е ...
| | веќе видена | слични

Групата мали акционери во „Макпетрол“ испрати реакција на вчерашното соопштение на „Макпетрол“. Нивнатa реакција ја пренесуваме во целост: „Со својот став, изнесен во соопштението , менаџментот на АД Макпетрол само го потврдува она што го кажавме со докази и не демантира ниту едно од нашите обвинувања за мобингот кој беше вршен врз нас и за отказите кои нерегуларно ни беа делени само затоа што се осмеливме да му дадеме полномошно на адвокат да ги застапува нашите интереси на акционерските собранија. Макпетрол само потврдува дека продолжува незаконски да ги узурпира правата на акционерите и да го погазува нивното достоинство и се исмева со тврдењата дека „акционерите редовно и транспарентно се информирани за деловните резултати на Компанијата, финансиските и други показатели, и имаат увид во сите соодветни внатрешни ревизии, надворешни контроли и ревизорски извештаи“. Нам не ни е дозволено ниту да присуствуваме на собранијата кои траат по 10 минути и на кои секогаш се гласа „за“. Ниту еден акционер не е ...
| | веќе видена | слични

„Во врска со соопштението испратено од Макпетрол АД Скопје како реакција на нашата прес-конференција, би сакале да го изјавиме следново:Со својот став, изнесен во соопштението, менаџментот на АД Макпетрол само го потврдува она што го кажавме со докази и не демантира ниту едно од нашите обвинувања за мобингот кој беше вршен врз нас и за отказите кои нерегуларно ни беа делени само затоа што се осмеливме да му дадеме полномошно на адвокат да ги застапува нашите интереси на акционерските собранија.Макпетрол само потврдува дека продолжува незаконски да ги узурпира правата на акционерите и да го погазува нивното достоинство и се иссмева со тврдењата дека „акционерите редовно и транспарентно се информирани за деловните резултати на Компанијата, финансиските и други показатели, и имаат увид во сите соодветни внатрешни ревизии, надворешни контроли и ревизорски извештаи“. Нам не ни е дозволено ниту да присуствуваме на собранијата кои траат по 10 минути и на кои секогаш се гласа „за“.Ниту еден акционер не е ...
| | веќе видена | слични

Шеснаесет мали акционери во „Макпетрол“ се приклучија на тужбата против менаџментот на компанијата. Тие на прес-конференција ги повикаа и останатите акционери да се приклучат и да ги вратат своите права во компанијата. – Цврсто сме убедени дека институциите и судот можат праведно да ги расчистат сите негативни дејствија на менаџментот на „Макпетрол“, со што ќе дадат реална шанса на компанијата и сите нејзини делови и вработени да продолжат да работат, велат акционерите. Според нив, компанијата со години генерира загуби, а за тоа е виновен менаџментот на „Макпетрол“. – Заради незаконското работење и систематското уништување на нашата компанија, поднесена е кривична пријава против генералниот директор и членовите на управниот и надзорниот одбор на „Макпетрол“, на која според нашето мислење се чекаше премногу. Но, сепак, за првпат досега, јавното обвинителство нè повика и нас, дел од акционерите на „Макпетрол“, да дадеме свој исказ за овој, за нас многу важен случај, рекоа акционерите.
| | веќе видена | слични

Најголемиот број акционери се задоволни од работењето на компанијата и сметаат дека со нивните акции соодветно се управува, посочуваат од Макпетрол АД, откако во петок група акционери на Макпетрол АД се вклучи во кривичната пријава против раководството на оваа компанија. „ Лицата кои се појавија на денешната прес конференција претставуваат незначителен дел од акционерската структура на Макпетрол АД. Нивните тврдења претставуваат паушални и неточни обвинувања кои со ништо не се аргументирани“, се вели во соопштението од Макпетрол АД. Од таму додаваат дека компанијата во текот на целокупното свое работење ги почитува највисоките законски и етички стандарди, како во делот на корпоративното управување, така и во односите со своите акционери. „Сите акционери редовно и транспарентно се информирани за деловните резултати на Компанијата, финансиските и други показатели, и имаат увид во сите соодветни внатрешни ревизии, надворешни контроли и ревизорски извештаи“, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Макпетрол“: Најголемиот број акционери се задоволни од работењето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: