Еве како ќе изгледаат двојазичните свидетелства и пасоши


9 копии

Договорот за Влада кој лидерот на СДСМ го постигна со албанските партии преку целосно прифаќање на албанската платформа, всушност е договор за идентитетска промена на Македонија со кој се задираат основните постулати како јазикот, името, знамето, грбот и химната. Пред неколку дена во јавноста се појавија фотографии од тоа како ќе изгледаат двојазичните банкноти, за кои и портпаролот на ДУИ Бујар Османи потврди дека е договорено со Заев. Овие фотографии покажуваат како ќе изгледаат двојазичните свидетелства и пасоши.
| | веќе видена | слични

Вака изгледаше пред 20 години, а и денес е секс бомба. Шакира на оваа снимка има само 16 години и тогаш изгледала сосема поинаку. Вака изгледаше пред 20 години, а и денес е секс бомба. Шакира на оваа снимка има само 16 години и тогаш изгледала сосема поинаку.
| | веќе видена | слични

Планот за федерализирање на Македонија прифатен од Заев и СДСМ, бил добро разработен и осмислен, имајќи во предвид дека се појавуваат информации за детали кои биле договарани за промена. Освен името, химната, грбот, банкнотите и двојазичноста, со албанската платформа е договорено и формално бришење на границите помеѓу Македонија со Косово и Албанија, преку т.н. „интегрирано гранично управување“, но и „федерализирање“ на Македонската полиција. Веќе се појавија верзии за тоа како ќе изгледаат ознаките на полицијата кои биле договорени со планот за федерализација, прифатен од Заев и СДСМ.
| | веќе видена | слични
4 копии

Средношколците во Македонија се едногласни дека се за унитарна и суверена Македонија и категорично се прптив двојазичност на целата територија и изедначување на македонскиот со албанскиот јазик. Во неколку училишtа во земјава, средошколците со герила акција испраќаат порака дека ова не смее да се дозволи и воедно покажуваат како би иггледале училиштата ако се спроведе договорот од албанската платформа. Извор: kurir.mk
| | веќе видена | слични

Во неколку училишtа во земјава, средошколците со герила акција испраќаат порака дека ова не смее да се дозволи и воедно покажуваат како би иггледале училиштата ако се спроведе договорот од албанската платформа.
| | веќе видена | слични
11 копии

По двојазичните банкноти, на социјалните мрежи денеска се појави и видео од тоа како би изгледала двојазичната химна, откако лидерот на СДСМ Зоран Заев ја прифати албанската платформа. Вака би изгледале и двојазичните банкноти.
| | веќе видена | слични

За сите оние кои се убедени дека се борат за храна „онаква каква што ни ја дала природата“. Таква каква што ни ја дала, тие не би ја ни препознале како храна. Денешната „природна“ пченка е 1.000 пати поголема од природната.
| | веќе видена | слични

Фејсбук страните Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на конзулите и Тера ТВ и овај понеделник се повторно заедно со вас прикажувајќи Ви стара фотографија од како Битола изгледала во минатото. На оваа фотографија се некогашните столбови од поранешна еврејска синагога “Кахал Португал” кои се наоѓаат на влезот од Градскиот парк во Битола и како тие изгледале тогаш во периодот помеѓу двете светски војни…
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еве како ќе изгледаат двојазичните свидетелства и пасоши

Од:
До кого (е-маил):
Порака: